12:43 - 1395/03/18
این بار مثل ماجرای «آق دره» نمی‌توان پشت «خبر نداشتیم!» پنهان شد؛

حکم شلاق برای کارگرانی که از وزیر و شورای تامین امان‌نامه داشتند!!!

حکم شلاق برای کارگرانی که از وزیر و شورای تامین امان‌نامه داشتند!!!

کارگرانی که وزیر درباره شان گفته بود: «نمی‌گذارم یک مو از سرشان کم شود»، با شکایت دولت محکوم شده و قرار است شلاق بخورند؛ محکومیتی که هم وزیر درباره آن سکوت کرده و هم دیگر دولت مردان ترجیح داده‌اند درباره اش چیزی نگویند!

کارگرآنلاین:  بزرگترین تجمع کارگری برگزار شده در کشور پس از انقلاب، برای 9 نفر از حاضرانش سخت گران تمام شده است؛ آنقدر که از برخی اتهامات سنگین تبرئه شده‌اند اما در برخی اتهامات دیگر محکوم شده و مجازات حبس و شلاق برایشان درنظر گرفته شده است.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که هنوز زمان زیادی از اعلام خبر شلاق خوردن شماری از کارگران معدن آق دره نگذشته است؛ خبری که با واکنش منفی بسیاری از مردم روبرو شد، حاشیه های زیادی به دنبال داشت، و واکنش مسئولان به آن، بی اطلاعی از صدور چنین حکمی بود؛ واکنشی که به عزل یکی دو تن از مدیران دولتی هم رسید تا این باور القا شود که اجرای حکم شلاق کارگران در نتیجه بی اطلاعی دولت مردان بوده، و در صورت اطلاع ایشان، بعید بود چنین اتفاقی روی دهد!

ادعایی که سرنوشت پرونده کارگران معدن بافق بر آن مهر باطل می‌زند، چراکه در این پرونده شاکی کسی نیست جز دولت. آن هم در شرایطی که دولت مردان موضع کارگران معترض این معدن را به حق می‌دانند و حتی یکبار پیشتر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در منطقه بر این موضوع صحه گذاشته و ضمن پذیرش درخواست های معترضان، به ایشان وعده و وعیدهایی مبنی بر انجام درخواست هایشان داده است.

ماجرا به دو سال پیش باز می‌گردد. به اعتراض چند هزار نفری کارگران معدن بافق که از واگذاری معدنی که به زندگی شان بسته شده، نگران بودند، چراکه خبر می‌رسید بعد از واگذاری 71.5 درصد سهام معدنشان به بازنشستگی فولاد، قرار است 28.5 درصد دیگر معدن به یک شرکت دیگر واگذار شود.

اتفاقی که برای حدود 5 هزار کارگر این معدن به شدت نگران کننده بود چراکه اغلبشان به صورت قراردادی با این معدن کار می‌کردند و احتمال می‌دادند که در نتیجه واگذاری باقیمانده این معدن به بخش خصوصی، ممکن است بیکار شوند. بماند که در دولت قبل وعده گرفته بودند بخشی از درآمد این معدن صرف عمران و توسعه شهرشان شود تا فرزندان و آیندگانشان هیچ دغدغه‌ای از پایان یافتن ذخیره معادن آهن بافق و بیکاری نداشته باشند.

همین دلایل کافی بود تا معترضان به واگذاری باقیمانده سهام معدن، دست از کار شسته و با گرد هم آمدن، بزرگترین اعتصاب کارگری کشور پس از انقلاب را با جمعیتی بالغ بر 5 هزار نفر رقم بزنند. جمعیتی که با افزوده شدن خانواده شماری از کارگران به معترضان، تقریبا دو برابر شد و البته روزهای متمادی به طول انجامید تا به هدف برسد.

اتفاقی که پیشتر یکبار در واپسین روزهای سال 92 رخ داده بود و بهار سال 93، دومین نمونه از آن بروز و ظهور یافت. آنقدر وسیع که دستگیری چند تن از سرکردگان معترضان بعد از پایان تجمع، بار دیگر به تجمع بزرگ کارگران گره خورد که این بار در کنار دغدغه ها و نگرانی هایشان، پیگیر آزادی همکاران خود نیز بودند. همکارانی که برخی شان شبانه بازداشت شده بودند و گفته می‌شد علت دستگیری شان، شکایت پیمانکار معدن است.

موضوعی که بعد با انصراف شاکی خاتمه یافت و آزادی افراد بازداشت شده مانع از آن شد که دیگر خبری از اعتصاب و بازداشت و... از بافق مخابره شود؛ غافل از آنکه پروسه قانونی پرونده در حال سپری شدن است. اتفاقی که با احضار چند تن از معترضان به دادگاه آشکار شد. با شکایتی که گفته می‌شد فرماندار شهر از ایشان کرده و بعد پیگیری ها از فرمانداری نشان داد که این گونه نیست و شاکی ایشان «دولت» است!

انگار نه انگار که یکی از عالی ترین مقامات دولتی، یعنی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در جمع معترضان، 16 بند درخواست ایشان را پذیرفته و خطاب به کارگران معترض –که 39 روز کار را ترک کرده بودند- گفته بود اگر اعتصاب ۳۳۹ روز هم ادامه می‌یافت، اجازه نمی‌داد یک مو از سر کارگران کم شود. و چه تلخ است که می‌بینیم آن شکایت تا امروز برجا مانده و منجر به محکومیت کارگران شده است.

کارگرانی که جز سخن و وعده وزیر، از شورای تامین شهرستان هم امان نامه داشتند و قرار نبود پیگیری های صنفی شان به پیگیری قضایی گره بخورد اما آن گونه که وکیلشان می‌گوید، اکنون باید تا حدودی خوشحال باشند که از اتهامات امنیتی تبرئه شده‌اند و محکومیتشان شامل حبس و شلاقی است که «تعلیقی» است؛ محکومیتی که مثل ماجرای شلاق خوردن کارگران معترض معدن آق دره، کسی نمی‌تواند منکر اطلاع از جزییات آن شود، چراکه از ابتدای ماجرا تا کنون، همه دولت مردان در جریان جزئیات این اعتصاب صنفی بودند و سکوتشان ریشه در جای دیگری دارد!

تابناک

http://kargaronline.ir/news-details/51797/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد