16:58 - 1395/05/26
اواخر جنگ نخست وزیر نامه داده بود که دیگر پاسدارها در هواپیما ها نباشند

نخست وزیر با بیت امام تماس گرفت که سپاه ریخته به فرودگاه ها، چه کنیم؟

نخست وزیر با بیت امام تماس گرفت که سپاه ریخته به فرودگاه ها، چه کنیم؟

اولین هواپیماربایی در ایران در 1349/3/31 به وقوع پیوست که سه نفر ایرانی، یک هواپیمای جت مسافربری، هواپیمای ملی ایران را با تهدید مسلحانه ربوده و آن را به عراق بردند و دولت عراق به آنها پناهندگی سیاسی داد و دومین آنها در شهریور ماه 1349 و سومین هواپیماربایی در دی ماه 1349 صورت گرفت. پس از پیروزی انقلاب هواپیماربایی از ایران در سال 58، 62، 63، 64، 65، 68 تکرار شد و آخرین هواپیماربایی در سال 1374 اتفاق افتاد.

کارگرآنلاین: وقتی از حفاظت و امنیت پرواز هواپیمایی در ایران صحبت می کنیم، شاید برای نسل نوین ایران، واژه هواپیما ربایی در ایران چندان ملموس نباشد، چون سال هاست به برکت سپاه امنیت پرواز در ایران چنین اتفاقی نیفتاده است؛ اما شاید برای همه و به ویژه نسل چهار و پنجم انقلاب جالب باشد که بدانند در تاریخ ایران نه بار هواپیمایی رخ داده که تنها سه فقره آن در یک سال، آنهم در سال 1349 رخ داده است.

 اولین هواپیماربایی در ایران در 1349/3/31 به وقوع پیوست که سه نفر ایرانی یک هواپیمای جت مسافربری، هواپیمای ملی ایران را با تهدید مسلحانه ربوده و آن را به عراق بردند و دولت عراق به آنها پناهندگی سیاسی داد و دومین آنها در شهریور ماه 1349 و سومین هواپیماربایی در دی ماه 1349 صورت گرفت. پس از پیروزی انقلاب هواپیماربایی از ایران در سال 58، 62، 63، 64، 65، 68 تکرار شد و آخرین هواپیماربایی در سال 1374 اتفاق افتاد که مسیر تهران - کیش را طی می کرد که توسط یکی از خدمه های هواپیما ربوده شد و در فلسطین اشغالی نشست.

گارد امنیت پرواز از سال 1350 در ایران شروع به کار کرد و تا پیروزی انقلاب اسلامی این مأموریت توسط حراست شرکت های هواپیمایی، یگان ویژه تکاوران و... انجام می شد. از سال 1357 تا سال 1363 گارد امنیت پرواز در ایران نداشته ایم، لیکن با توجه به اینکه کشور در سال های نخستین پیروزی انقلاب اسلامی درگیر مبارزه با ضد انقلاب و جنگ تحمیلی بود، دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به منظور وارد آوردن فشار مضاعف بر نظام نوپای ایران اسلامی اقدام به ربایش چندین فروند هواپیمای فاقد گارد امنیت پرواز کرده و باعث پایین آمدن ضریب امنیتی در پروازها به واسطه انجام مداخلات غیرقانونی شدند.

بدین ترتیب، با توجه به وظیفه تصریح شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قانون اساسی مبنی بر پاسداری و نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن این مأموریت حساس و خطیر نیز با فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) «مبنی بر تشکیل سپاه حفاظت هواپیمایی» به سپاه محول شد. پس از اینکه حضرت امام خمینی (ره) دستور استقرار سپاه در فرودگاه ها را صادر نموده، سپاه برای برقراری حفاظت از فرودگاه ها و امنیت پروازها وارد عمل شد. پس از گذشت چهار سال از صدور فرمان سال 63 حضرت امام خمینی (ره) و بروز مشکلات و درخواست فرمانده محترم وقت سپاه، بار دیگر در اول دی ماه سال 67 معظم له فرمانی صادر کردند و در آن از زحمات ارزشمند سپاه در حراست از هواپیماها و برخورد با هواپیماربایان تشکر نمودند. این روند پس از ارتحال امام و با تایید و تأکید مقام معظم رهبری ادامه یافت.

روز گذشته محسن رضایی، فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس، بخشی از مشکلاتی را که منجر شد حضرت امام دستور تشکیل سپاه حفاظت و امنیت پرواز را صادر کند و پس از آن مجددا در سال 67 برای تقویت آن اقدام کند، در جمع کارکنان سپاه حفاظت تشریح کرد.

 محسن رضایی در این باره گفت: در ابتدای دفاع مقدس هفته هایی بود که چند هواپیما از ایران ربوده می شد و تقریبا ضعف اداره کشور و حاکمیت ایران در دنیا تداعی می شد. هواپیماهای ما را به کشورهای دیگر می بردند. «تازه از جبهه به تهران آمده بودم که احمدآقا تماس گرفتند و گفتند که امام فرمان داده اند بچه های سپاه به فرودگاه ها بروند و هواپیمایی حق ندارد بدون پاسدار پرواز کند. این حکم برای برخی دوستان باورپذیر نبود. نخست وزیر با بیت امام تماس گرفت که سپاه ریخته به فرودگاه ها، چه کنیم؟ احمد آقا گفت: فرمان امام است، همکاری کنید. تا آن موقع چندین هواپیما را برده بودند و با استقرار سپاه، هواپیماربایی ها خنثی شد.

وی ادامه داد: یک سال بعد روزی خبر دادند که در آسمان اصفهان هواپیمایی را گروگان گرفته اند و دارند با سرنشینانش می برند به سوی بغداد و پاسداران ما در دل آسمان  با آنها درگیر شده و هواپیما را نشانده اند. وقتی به ملاقات گارد پرواز آن هواپیما آمدم، به من گفتند، آیه «ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی» را خواندیم و شلیک کردیم».

دکتر رضایی افزود: «چندین بار منافقین تلاش کردند و موفق نشدند. این سپاه آبرویی شد برای نظام. یک بار عرض کردم، همان دو پاسداری که در همه هواپیماها حضور دارند. امام فرموده بود آنجا سه پاسدار بگذارید».

وی افزود: «اواخر جنگ نخست وزیر نامه داده بود که دیگر پاسدارها در هواپیما ها نباشند و حفاظت را به نیروی انتظامی بسپارید. امام فرمودند که همچنان سپاهی ها باشند. این سپاه حفاظت هواپیمایی با خون شهدا حفظ شد و یکی از کارهای بزرگ سپاه همین کار بود. پیش از آن هر هواپیما که دزدیده می شد، دنیا با خبر می شد. خطوط هوایی را ناامن می کرد و خبرنگاران خارجی می رفتند و با ربایندگان مصاحبه و جوسازی می کردند. هر هفته ماجرا داشتیم. قاطعیت و ابتکار امام و عملکرد خوب پاسداران ما باعث شد این خدمت حفظ بشود».

دکتر رضایی به حمایت کشورهای غربی از تروریست ها و ربایندگان هواپیماها اشاره کرد و گفت: «کسانی که هواپیماهای ایران را می ربودند، تحویل نمی دادند و مصاحبه می گرفتند و رسانه های غربی هم هیچ وقت این عمل غیر انسانی را محکوم نمی کردند. از صدام هم حمایت می کردند. طالبان، القاعده و تکفیری ها هم همین طور. دعوای ما با آنها بر سر چیست؟ چرا از این خصومت دست نمی کشند؟ مسأله مهمی است که این دعوا را ادامه می دهند. مسأله فلسطین هم همین طور است. اروپایی ها و آمریکایی ها برای آزادی فلسطین گامی برنمی دارند. رویداد انقلاب اسلامی، موجب رویدادهای دیگری مانند انتفاضه و بیداری اسلامی شده است».

رضایی افزود: «غرب از گفت وگو با اسلام فرار می کند. اگر هر دو طرف از طریق حاج احمدآقا پرسیدند که در این هواپیماهای بزرگ چند پاسدار گذاشته اید را می زدند و افکار عمومی قضاوت می کرد، نیازی به لشکرکشی آنها نمی شد. اما ما حرف می زنیم، در مقابل، آنها با بمب و انفجار جواب ما را می دهند. ما پیشرفت علمی می کنیم، آنها محاصره اقتصادی می کنند. آنها در جواب ارزش های انسانی ما، ناامنی و وابستگی و هنجارهای غربی را توسعه می دهند. مرزها را به هم می ریزند. به امثال هجوم عربستان و کودک کشی صهیونیسم می گویند دفاع از حقوق بشر! آنها از دین اسلام می ترسند. می خواهند در خانه مسلمانان جنگ راه بیندازند. ارتش لیبی، سوریه، یمن و عراق را متلاشی کردند. ارتش ترکیه را با کودتا ضعیف کردند و ارتش مصر را روبه روی ملتشان قرار داده اند. معلوم است این توطئه از کجا نشأت می گیرد. تکفیری و داعش پرچم کمک به اسرائیل و آمریکاست»./تابناک

http://kargaronline.ir/news-details/55793/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد