11:04 - 1395/05/27

اظهارنظر شورای نگهبان درباره صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس تا زمان اعلام نتایج قطعی است

اظهارنظر شورای نگهبان درباره صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس تا زمان اعلام نتایج قطعی است

طبق مصوبه مجلس، اظهارنظر شورای نگهبان درباره صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس تا زمان اعلام نتایج قطعی است.

کارگرآنلاین: نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 27 مرداد ماه) پارلمان پس از تصویب کلیات طرح استفساریه تبصره 3 ماده 52 و ماده 73 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، جزئیات ان را مورد بجث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

متن مصوبه مجلس در موضوع و پاسخ استفساریه به شرح ذیل است:

موضوع استفساریه:

با توجه به مفاد تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7 آذرماه 1378 و اصلاحات بعدی آن مبنی بر اینکه پس از اعتراض نامزد انتخابات به ردّ صلاحیت خود از سوی هیأت مرکزی نظارت، شورای نگهبان 20 روز پس از اظهارنظر هیأت مرکزی نظارت «نظر قطعی و نهایی» خود را در خصوص تأیید یا ردّ صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد نمود، آیا پس از رأی سالم مردم به یک منتخب، شورای نگهبان می‌تواند صلاحیت او را بعد از تأیید صلاحیت رد کند و به این وسیله آرای او را باطل نماید؟

پاسخ:

خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت 20 روزه مذکور در تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از انتخاب او با رأی سالم مردم، این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدید درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده 30 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وکلای ملت با 122 رأی موافق، 47 رأی مخالف و 16 رأی ممتنع از 228 نماینده حاضر در صحن علنی، این بند از طرح استفساریه مذکور را مصوب کردند.

این طرح استفساریه داری 2 بند بود که بند یک آن به شرح فوق به تصویب رسید اما بند 2 آن به دلیل وجود برخی ابهامات برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

سؤال و پاسخ بند 2 به شرح ذیل است:

2- آیا عبارت «ابطال انتخابات» در ماده 73 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7 آذرماه 1378 و اصلاحات بعدی آن صرفاً ناظر به کل حوزه انتخابیه است یا می‌تواند ناظر به هر یک از منتخبان نیز باشد؟

پاسخ:

بله، منظور قانونگذار از عبارت «ابطال انتخابات» مندرج در ماده 73 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 7 آذرماه 1378 و اصلاحات بعدی آن صرفاً ناظر به کل حوزه انتخابیه است و نمی‌توان آرای برخی منتخبان را بعد از اعلام صحت انتخابات آن حوزه ابطال کرد.

وکلای ملت با 144 رأی موافق، 30 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از 230 نماینده حاضر در صحن علنی، با ارجاع این بند از طرح استفساریه مذکور به کمیسیون مربوطه برای رفع برخی ابهامات موافقت کردند./باشگاه خبرنگاران

http://kargaronline.ir/news-details/55848/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد