11:51 - 1396/04/10
یک فعال کارگری عنوان کرد:

تقدیر از تامین اجتماعی برای صیانت از اموال کارگران

تقدیر از تامین اجتماعی برای صیانت از اموال کارگران

یک فعال کارگری با اشاره به تلاش های سازمان تامین اجتماعی طی چهار سال گذشته در ارتقای پویایی و تحرک سازمانی و در پی آن تداوم خدمات دهی مناسب به جامعه بیمه شدگان، بازنشستگان و مستمری بگیران گفت: این سازمان طی چهار سال گذشته در برابر هجمه های متعدد به منابع بیمه شدگان و بازنشستگان، مقاومت های خوبی را از خود نشان داده است. به عنوان مثال، در این رابطه می توان از مقاومت و تدابیر مدیران سازمان تامین اجتماعی در مقابله با ادغام بیمه ها و حفظ استقلال اداری و مالی تامین اجتماعی یاد کرد.

به گزارش کارگرآنلاین، حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ستاد خبری روابط عمومی در آستانه هفته تامین اجتماعی، افزود: طی چهار سال گذشته همچنین شاهد بودیم که تیم مدیریتی سازمان تامین اجتماعی از منابع مالی و اموال کارگران و کارفرمایان و بازنشستگان در این سازمان صیانت کرده و از دست اندازی به منابع تامین اجتماعی ممانعت به عمل آورده است.

این فعال حوزه بازار کار تصریح کرد: در بحث خدمت رسانی در حوزه سلامت، سازمان تامین اجتماعی در یکپارچگی و همگن سازی دفترچه ها با استفاده از فناوری های نوین دیجیتالی و الکترونیکی اقدام بسیار حائز اهمیتی انجام داده و در حال حاضر شاهد کارآمدی و بروز شدن بیشتر این خدمات در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی هستیم.

وی افزود: در عین حال، با توجه به اینکه حدود ٥٠ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه ای سازمان تامین اجتماعی قرار دارد، در نوع خدمات رسانی این سازمان باید شاهد تحولات بیشتری بوده و به ویژه در حوزه درمان تحولات بسیاری را در این سازمان باید شاهد باشیم.  

وی اظهار کرد: همچنین در آینده باید شاهد افزایش حقوق مستمری بازنشستگان باشیم. بدیهی است، هر چقدر منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی افزایش یابد و غنی تر شود، در این پرداختی ها، افزایش منطقی و معقول تری خواهیم داشت.

حاج اسماعیلی گفت: اگر منابع در این سازمان به شکل کارآمدتری در جهت ارائه خدمات تامین اجتماعی هدایت شود،در سال های آتی شاهد بهبود وضعیت سازمان تامین اجتماعی خواهیم بود.

حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه جمعیت ایران به سمت میانسالی و کهنسالی پیش می رود، اضافه کرد: منابع سازمان تامین اجتماعی در حال تحلیل رفتن است، کما اینکه در گذشته ضریب پشتیبانی در سازمان تامین اجتماعی (تعداد مستمری بگیر به تعداد بیمه شده) یک به ١٣ بوده و در حال حاضر این ضریب به زیر عدد ١٠ کاهش یافته است و اگر ضریب پشتیبانی به همین شکل رو به افول باشد، سازمان تامین اجتماعی با مشکلات عدیده ای در آینده مواجه خواهد شد .

این فعال حوزه کار گفت: در عین حال که مکانیزم هایی نظیر افزایش تعداد بیمه شدگان، افزایش بازرسی ها،  نظارت ها و موارد قانونی سازمان تامین اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد، یکی از منابع جدی تامین اجتماعی به سرمایه گذاری های این سازمان در بنگاه های مختلف در گذشته برمی گردد.

وی تصریح کرد: باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشیم که سرمایه گذاری در شرکت های وابسته به سازمان تامین اجتماعی باید مورد بازنگری قرار گیرند. برخی از شرکت های در اختیار سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر بهره وری لازم را ندارند و انتظار این است که تلاش شایانی در ارتباط با واگذاری این شرکت های زیان ده صورت گیرد و مدیریت هزینه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

حاج اسماعیلی گفت: برای اینکه بتوان بهتر  و بهینه تر از منافع سازمان تامین اجتماعی حفاظت کرد، کنترل، نظارت و بازنگری صحیح در شرکت های سرمایه گذاری این سازمان باید انجام شود.
وی با بیان این که تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی برای بررسی میزان فساد و تخلفات گسترده در این سازمان در طی دوران دولت های نهم و دهم کافی نبوده است، اظهار کرد: این موضوع باید به صورت جدی تر، جزئی تر و تخصصی تر دنبال می شد.

این کارشناس بازار کار ادامه داد: بخش زیادی از منابع سازمان تامین اجتماعی در دولت گذشته دچار حیف و میل شده و تا بحال این موضوعات نیز به درستی رسیدگی نشده است. یکی از ایرادات جدی به این موضوع مرتبط می شود که افرادی از تشکل های مختلف از مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی در دولت دهم به انواع مختلف مبالغی را دریافت کرده بودند که به درستی به این موضوع ها رسیدگی نشد و مورد بازخواست قرار نگرفتند.

این کارشناس حوزه کار همچنین از بدهی دولت به عنوان یکی مباحث جدی در سازمان تامین اجتماعی یاد کرد و گفت: در حالی است در برنامه ششم بازپرداخت این بدهی به صورت حداقل سالیانه ١٠ درصد در نظر گرفته شده، اما البته همچنان نگرانی هایی برای این بازپرداخت از طرف دولت احساس می شود. از این رو، برای اینکه روند مذکور دچار اختلال نشود، سازمان تامین اجتماعی باید مکانیزم کارآمدتری را در این زمینه طراحی و تدوین کند.

وی با بیان اینکه پاسخگویی در بدنه سازمان تامین اجتماعی و مدیران، اعتماد عمومی به این سازمان را افزایش می دهد، گفت: برای تداوم روند حرکت سازمان تامین اجتماعی در آینده باید در قوانین تامین اجتماعی بازنگری شود و قطعا با بازنگری قوانین شکاف های قانونی که در دولت های گذشته عامل ایجاد حرکت بر خلاف قانون در این سازمان بود، بسته خواهد شد.
وی افزود: باید با تدابیر خاص، کاری صورت گیرد که تشکل های کارگری، کارفرمایی و مردم نهاد نظارت عملیاتی بر سازمان تامین اجتماعی داشته باشند.
 

http://kargaronline.ir/news-details/65831/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد