09:48 - 1396/04/26
پروژه نفوذ در پوشش پژوهشگر؛

ماجرای به دام انداختن جاسوس دوتابعیتی با روابط عنکبوتی

ماجرای به دام انداختن جاسوس دوتابعیتی با روابط عنکبوتی

وی تا پیش از دستگیری موفق به ثبت آرشیو دیجیتال از 4500 صفحه از اسناد کشور شده بود که البته این اقدام او با نظارت کارشناسان مجرب پرونده که او را به‌صورت نامحسوس تحت نظر داشته‌اند صورت گرفته است.

به گزارش کارگرآنلاین، ظهر امروز حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از دستگیری یک عامل نفوذ آمریکایی در تهران خبر داد و گفت: یکی از عوامل نفوذی آمریکا که البته دوتابعیتی است با نفوذ خاصی وارد ایران شد. این فرد مستقیم از ناحیه آمریکایی‌ها هدایت می‌شده است و شناسایی و دستگیر شد.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه افزود: محرز و مشخص شده که این فرد برای نفوذ به داخل ایران آمده است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به حکم اولیه صادر شده برای این جاسوس امریکایی گفت: (جاسوس آمریکایی) در دادگاه بدوی به 10 سال محکوم شده که البته مورد اعتراض قرار گرفته است.

یک منبع آگاه با اشاره به برخی جزئیات از نحوه فعالیت و عملکرد جاسوس آمریکایی در ایران، اطلاعاتی را در اختیار خبرنگار خبرگزاری میزان قرار داده است که در ادامه می‌خوانید:

شهروند آمریکاست اما در چین (پکن) به دنیا آمده، در رشته‌ تاریخ به‌مدت 4 سال در دانشگاه پرینستون فعالیت کرده و در سال‌های 2013 و 2014 مطالعات گروهی را در مورد ایران به‌همراه افرادی در مؤسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (مؤسسه‌ای با دستور کار پیچیده و البته روابط عنکبوتی با نهادهای سیاسی و امنیتی و اطلاعاتی کشورهای آمریکا و انگلیس) انجام داده است.


وی در پوشش یک دانشجوی ارشد پژوهشگر وارد کشور شده است. مطالعات میدانی از ایران در قالب پروژه نفوذ را در قالب مقاله‌های آشکار (چاپ شده و قابل دسترس در فضای مجازی) محرمانه و خیلی محرمانه در اختیار تیم تحقیقاتی وزارت امور خارجه آمریکا، مؤسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (که در دانشگاه پرینستون فعالیت می‌کند)، مدرسه کندی دانشگاه هاروارد و مؤسسه ایران‌شناسی بریتانیا قرار داده و در قالب پروژه نفوذ به نهادهای مطالعاتی کشور سعی در نفوذ به آرشیوهای معتبر کشور را داشته است.

وی تا پیش از دستگیری موفق به ثبت آرشیو دیجیتال از 4500 صفحه از اسناد کشور شده بود که البته این اقدام او با نظارت کارشناسان مجرب پرونده که او را به‌صورت نامحسوس تحت نظر داشته‌اند صورت گرفته است.

داستان ورود این آمریکایی به کشور و حضورش به‌عنوان یک پژوهشگر در یک مؤسسه از همان ابتدا مورد توجه و رصد دقیق اطلاعاتی کارشناسان پرونده قرار داشته است.

از آنجا که این فرد در مؤسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (که بعدها بیشتر در مورد آن خواهید شنید) سابقه حضور داشته و با افراد و نهادهایی نظیر رز ولمن، کیوان هریس، مؤسسه ایران‌شناسی بریتانیا و مرکز ایران‌شناسی دانشگاه تل‌آویو و... به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم پروژه تحقیقاتی خود در مورد ایران را تکمیل و به نهاد سفارش‌دهنده ارسال می‌کرد، ورود این فرد برای شناسایی سرشبکه‌های نفوذ در داخل و خارج از کشور از سوی نهادهای امنیتی از ابتدا رصد می‌شد.

این عامل نفوذی در پوشش پژوهشگر با وجود مطالعات گسترده در حوزه ایران و در حالی که با نهادها و مؤسسات برانداز نرم بسیاری همکاری داشته است، اما به‌واسطه وابستگی به نهادهای جاسوسی هیچ اطلاعات و جزئیاتی از خود در فضای مجازی به‌جا نگذاشته است.

این در حالی است که افراد دیگری نظیر رز ولمن و کیوان هریس و حتی بیژن مصور رحمانی با وجود همکار بودن با وی و داشتن پروژه تحقیقاتی مشترک با او، بیشتر در فضای مجازی شناخته شده هستند.

با ورود این شهروند آمریکایی به ایران که نام وی «زی یو وانگ» است، کارشناسان پرونده تحقیقات را برای شناسایی شبکه نفوذ تحت مأموریتش آغاز کردند و در این راه حتی اقداماتی مقدماتی ترتیب دادند تا موفقیت‌های کوچکی داشته باشد.

کارشناسان پرونده برای عادی جلوه دادن شرایط، صحنه را طوری طراحی کردند که این فرد با پرداخت چندین هزار دلار موفق به دریافت اسناد مورد اشاره شد تا اینکه این عامل و طراح نفوذ حتی ذره‌ای به فضای ترسیم شده برای اثبات مأموریتش در ایران شک نکند.

وانگ در ادامه پروژه نفوذ به نهادهای فرهنگی و مطالعاتی کشور و در شرایطی که فضا را برای به‌دست آوردن اسناد مهم و طبقه‌بندی شده کتابخانه برخی دستگاه‌ها را مناسب می‌دید، به‌صورت حضوری برای در اختیار گرفتن اسناد به این نهادها مراجعه کرد که در این مرحله با مخالفت مواجه شد.

با مشورت با یکی از عناصر همکار که ناخواسته با وی همکاری می‌کرد، وی درخواستی به‌صورت مکتوب به نهادهای فوق ارسال می‌کند.

نامبرده که نسبت به وضعیت خود احساس نگرانی می‌کند، هنگام خروج از کشور به مقصد یک کشور اروپایی با هوشیاری کارشناسان پرونده و دستور بازپرس دادسرای امنیت تهران در تاریخ 18 مرداد 1395 دستگیر می‌شود.

«زی یو وانگ» و ارتباطاتش با مراکز براندازی آمریکایی و انگلیسی

با توجه با ارتباطات پیچیده مراکز مطالعاتی و نهادهایی که وانگ با آن‌ها مرتبط بوده، در این گزارش سعی شده به‌صورت اجمالی به این موضوعات پرداخته شود.

در گزارش‌های بعدی از پروژه نفوذ به آرشیوهای مهم ایران، به ابعاد جدید از این ماجرا پرداخته خواهد شد.


زی یو وانگ با عنوان پوششی پژوهشگر و دانشجوی تاریخ دانشگاه پرینستون آمریکا، 37 ساله و دارای تابعیت آمریکایی-چینی است.

وانگ در رشته‌های مختلفی از جمله اوراسیا، اسلام و ملی‌گرایی، روسیه، تاریخ خاورمیانه و مطالعات بین الملل درس خوانده است، اما عمده مطالعات وی در حوزه ایران شناسی است و به زبان فارسی نیز تسلط دارد.

وانگ، پژوهشگر مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی برای مطالعات ایران و خلیج فارس است و در زمان حضور در ایران برای جمع آوری اسناد محرمانه برخی از کتابخانه‌های ملی ایران مأموریت داشته است.

آن‌طور که در یکی از گزارش‌های مؤسسه ایران شناسی بریتانیا آمده است، وانگ به مأموریتش در ایران اذعان می‌کند.

وی که برای دسترسی به آرشیو اسناد محرمانه کتابخانه‌های ایران -به‌ویژه تهران- با مشکل مواجه بوده، از مؤسسه ایران شناسی انگلیس کمک می‌گیرد.

در گزارش سالانه 2015-2016 این مؤسسه به نقل از وانگ آمده است: «من برای دسترسی به آرشیو تهران و کتابخانه‌ها با مشکل مواجه بودم. خانم [...] به من کمک کرد و در عرض چندروز من را با شخصیت‌های ارشد علمی آرشیو کتابخانه ملی و... وصل کرد. این مقامات تاکنون ملاقات‌هایی با من داشته‌اند... بدون کمک خانم [...] نمی‌دانستم چه‌مقدار طول خواهد کشید تا به نهادهای اکادمیک ایران وصل شوم.»


مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی برای مطالعات ایران و خلیج فارس
یکی از مهم‌ترین مراکزی که وانگ در حوزه مطالعات ایران و ایران شناسی با آن در ارتباط بوده، "مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی برای مطالعات ایران و خلیج فارس" وابسته به دانشگاه پرینستون است؛ بنیادی که عمده فعالیت آن با مأموریت زی یو وانگ کاملا مرتبط است.

مأموریت ویژه مرکز مصور رحمانی ایجاد زیرساخت تحقیقاتی در آمریکا، از طریق تهیه آرشیو دیجیتالی در مورد ایران و ایجاد هماهنگی و تبادل اطلاعات بین تمام دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی در موضوعات مربوط به ایران به منظور شناسایی موضوعات مرتبط با براندازی نرم است.

این مرکز با حمایت‌ از اشخاص حقیقی و اعطای بورسیه‌های تحقیقاتی و دانشگاهی با اهداف از پیش تعیین‌شده در خصوص ایران اقدام به تحقیق و پژوهش می‌کند.

جاسوس آمریکاییِ دستگیرشده در ایران هم در این مرکز فعالیت می‌کرده و مأموریت او جمع‌آوری اطلاعات و اسناد محرمانه بوده است.


مؤسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی از پشتیبانی مالی بنیاد پهلوی (دفتر دانشگاه پرینستون)، خانواده فرمانفرمایان و فولبرایت (Fulbrigt) و بخش ایران شناسی دانشگاه‌های تل‌آویو و حیفا (متعلق به رژیم صهیونیستی) برخوردار است.


برخی از اعضای اصلی مرکز شرمین و بیژن مصور رحمانی که زی یو وانگ با آن‌ها ارتباط داشته است بدین شرح است:
- بیژن مصور رحمانی، سرمایه‌دار و دلال نفتی ایرانی-آمریکایی

- شرمین مصور رحمانی، همسر بیژن، سرمایه‌دار، فعال و تحلیلگر ارشد اقتصادی آمریکا

- کیوان هریس Kevan Harris، از مدیران مرکز مصور رحمانی، متخصص امور ایران در بسیاری از بنیادها و دانشگاه‌های آمریکا از جمله بنیاد وودرو ویلسون

- رز ولمن، عضو اصلی بورد پژوهشی مرکز ایران شناسی دانشگاه پرینستون، متخصص در حوزه‌های انسان شناسی اجتماعی و فرهنگی در ایران

منبع: میزان

http://kargaronline.ir/news-details/66518/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد