16:00 - 1396/07/30

اتاق بازرگانی به دنبال دلار ۴۴۰۰ تومانی؟

 اتاق بازرگانی به دنبال دلار ۴۴۰۰ تومانی؟

اخیرا تحلیل هایی از سوی برخی اعضای اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در خصوص لزوم واقعی شدن نرخ دلار منتشر می شود.

به گزارش کارگرآنلاین، محمدرضا زهره وندی عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در یادداشتی نوشت: از دو سال گذشته بیشتر کارشناسان در حوزه مسکن و ساخت و ساز، براساس داده و نشانه ها پیش بینی کردند که ازابتدای سال 96 تا پایان سال 97 بازار مسکن رونق بگیرد و بالاخره رونق دیگر صنایع  به صنعت ساختمان هم برسد. در یک سال گذشته رشدی که در دیگر صنایع به آن رسیدیم را در صنعت ساختمان مشاهده نکردیم. حتی در مصالحی مثل فولاد و سیمان به رشد رسیدیم اما هیچ یک از این ها در رشد صنعت ساختمان اثرگذار نبود.

اکنون با توجه به سیاست گذاری هایی که در گذشته انجام شده و همانطور که پیش بینی می کردیم، رشد صنعت ساختمان آغاز شده است و اگر این رشد افزایش پیدا کند، یعنی چیزی که در مورد آن خوش بین هستیم، در بازار کار و مشاغل مرتبط با این صنعت هم به رونق می رسیم چراکه به طور سنتی در ایران، رشد صنعت ساختمان به رشد دیگر صنایع و بخش های اقتصاد منجر خواهد شد.

و اما سوال همیشگی در مورد بازار مسکن این است که رونق در صنعت ساختمان تا چه میزان به افزایش قیمت ها می انجامد؟ این مهم را باید با در نظر گرفتن دیگر تکه های پازل تحلیل کرد. شواهد نشان می دهد که قیمت مسکن به اندازه ای که در دهه گذشته و به طور نجومی رشد یافت، افزایش پیدا نمی کند. اکنون سود بانک ها معقول و منطقی شده است و این مسئله سرمایه ها را از مقصد بانک ها به مسکن و صنعت ساختمان سوق می دهد و اگر در این بخش ها سرمایه گذاری انجام شود، گردش مالی آن 10 تا 15 درصد خواهد بود.

متغیر اثرگذار دیگر در روزهای اخیر در مورد قیمت مسکن سخنرانی رییس جمهور آمریکا ترامپ در مورد برجام و عدم پایبندی آمریکا به این معاهده بود. باید گفت بیش از صحبت های ترامپ در روزهای اخیر سیاست های کلی دولت در زمینه افزایش قیمت مسکن موثر است. صحبت های ترامپ آثاری ده روزه بر قیمت ها چه در بازار مسکن و چه ارز دارد.

در حال حاضر افزایش قیمت ارز را هم به سخنرانی ترامپ نسبت می دهند اما به نظر من این سیاست های دولت است که به افزایش قیمت دامن می زند. نرخ ارز مناسب برای اقتصاد ما 4هزار و 300 تا 400 تومان است و آن زمان است که می توانیم از تک نرخی شدن ارز حرف بزنیم. اگر روند افزایش قیمت ارز ادامه پیدا کند به نظر می رسد در روزهای نزدیک به بهمن ماه، دولت تک نرخی شدن ارز را اعلام کند. این افزایش قیمت به طور طبیعی در بازار مسکن هم اثرگذار است چراکه افزایش نرخ ارز، رونق صادرات را به همراه دارد و بخش مسکن هم از این رونق بی نصیب نخواهد ماند.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران هم با اشاره به یکسان سازی نرخ ارز برغم وعده های دولت یازدهم خاطرنشان کرده است : واقعی شدن نرخ ارز مهم تر از یکسان سازی نرخ است؛ لذا به نظر می رسد که واقعی شدن نرخ ارز در کنار یکسان سازی آن، می تواند به اقتصاد کشور کمک کرده و در غیر این صورت مشکلات را برطرف نخواهد کرد.
لاهوتی گفت : آنچه که ما در کنفدراسیون بررسی کردیم، موانع صادراتی را در 30 بخش دسته بندی می کند، اما با توجه به اولویت بندی که باید صورت گیرد، واقعی شدن نرخ ارز متناسب با تورم یکی از مهم ترین آنهاست. دیگر اولویت را هم می توان کاهش نرخ تمام شده دانست چرا که عمده مسئله کاهش صادرات ایران و عدم رشد آن متناسب با مزیت ها و فرصت های کشور، قیمت تمام شده است.
وی تصریح کرد: نرخ تسهیلات برای صادرات منطقی نیست، تورم 9 درصد است، در حالی که نرخ تسهیلات تا 25 درصد در بانک ها دریافت می شود، بنابراین نرخ تسهیلات دو برابر قیمت واقعی خود است، بنابراین تا زمانی که نرخ متناسب با واقعیت های اقتصادی کشور تعیین نشود، قیمت تمام شده کالاها بازهم افزایش خواهد داشت. در این حال اولویت دیگر ساماندهی و کاهش قیمت حمل و نقل صادراتی است.

منبع: تسنیم

http://kargaronline.ir/news-details/68290/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد