22:00 - 1396/08/30

وزیر کار دست به دامن خیرین شد

وزیر کار دست به دامن خیرین شد

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه گره زدن کار خیر با رفاه مردم دشوار است ولی این وزارت آمادگی دارد تا با خیرین در این زمینه همکاری کند، گفت:کارآفرین کسی است که به افرادی که نیازمند توانمند شدن هستند کمک می کند.

به گزارش کارگرآنلاین، علی ربیعی، وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در اولین همایش کارآفرینان خیر و خیرین کارآفرین در مجموعه ورزشی تلاش گفت: توانمند کردن انسان‌ها برای زندگی بهتر اصلی‌ترین کار خیر یک انسان است. انسانی که به دیگران رزق و روزی می‌رساند در راستای رضایت خدا حرکت می‌کند. در حالی که ما تعریف مان از امر خیر بسیار محدود است، ولی طیف وسیعی از امر خیر داریم. همین که به کسی کمک کنیم از خیابان رد شود یا اینکه جای مان را به کسی بدهیم که بنشیند همه این‌ها کار خیر است؛ بنابراین اگر بخواهیم زندگی بهتری داشته باشیم باید دیگران هم در جامعه زندگی خوبی داشته باشند.

وی افزود: به عقیده من در جامعه ما ارزش‌های گرانقدری وجود دارد که ما آن‌ها را فراموش کرده ایم و لازم است که کم کم آن‌ها را رو بیاوریم و باید فرصت‌های برابر اجتماعی برای همه قائل شویم. خیر جمعی همان اعمالی است که ما آن‌ها را کوچک می‌شماریم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: کارآفرینی اجتماعی شکل‌های مختلفی دارد مثلا یک نوع کارآفرینی مخصوص افراد معلول است، یک نوع کارآفرینی مخصوص افراد معتاد و نوع دیگر مخصوص زنان بی سرپرست. کارآفرین کسی است که به افرادی که نیازمند توانمند شدن هستند کمک می‌کند. لازم است که برای فضای کارآفرینی جایی ایجاد کنیم که بتوانیم آن را توسعه دهیم.

ربیعی گفت: بین کارآفرین و مال اندوز فاصله هست، کسی که سرمایه خودش را به فضای یک کشور اختصاص می‌دهد ارزشمند است، حال این فضا چه واقعی باشد چه مجازی. گره زدن کار خیر با رفاه امر دشواری است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای همکاری در این زمینه اعلام آمادگی می‌کند.

* قائم مقام ربیعی: اقتصاد صنعتی به اقتصاد خدماتی تغییر کرده است
ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در ادامه اظهار داشت: امروزه در دنیا شاهد اجتماعی‌تر شدن حوزه سیاسی و اقتصادی هستیم و به بیانی کارآفرینی اقتصادی به کارآفرینی اجتماعی سوق پیدا کرده است. مشارکت‌های سیاسی هم به نوعی به مشارکت‌های مدنی تبدیل شده اند. ما در گذشته همیشه به سراغ سرمایه‌های اجتماعی بودیم، ولی امروز به سمت سرمایه اجتماعی حرکت می‌کنیم بنابراین شاهد نوعی پارادایم شیفت هستیم و باید تلاش کنیم که در قرن ۲۱ در قرن بیستم جا نمانیم.

وی افزود: در قرن بیستم شهرنشینی توسعه یافته و امید به زندگی افزایش پیدا کرده است. اقتصاد صنعتی به سمت اقتصاد خدماتی حرکت کرده و ضعف اخلاق و فردگرایی مفرط باعث شده کارآفرینی اجتماعی مورد توجه قرار گیرد اگر کارآفرینان اجتماعی با نیت خیرخواهانه را حمایت کنیم به موفقیت‌های بزرگتر می‌رسیم. کارآفرینی اجتماعی یک ضرورت تاریخی است که پایداری دارد. ما در دو دهه آینده شاهد تحولات بزرگی هستیم و باید تلاش کنیم که هوشیاری اجتماعی افزایش پیدا کند.

این مقام مسئول در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در یک جامعه شبکه‌ای که اجتماعات مختلف تشکیل می‌شوند نوآوری و ایده‌ها اهمیت پیدا می‌کنند. در چنین جامعه‌ای استارت آپ شکل می‌گیرند. امروزه هزاران هزار نوآوری با عمر کوتاه وجود دارد در چنین شرایطی است که در کشور‌های توسعه یافته کارآفرینی اجتماعی اهمیت پیدا می‌کند.
منبع: تسنیم

http://kargaronline.ir/news-details/68506/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد