تاریخ : 13:04 - 1395/03/18
کد خبر : 51798
سرویس خبری : کارگری
 

 وزارت کار افکار عمومی را  از ماجرایشلاق کارگران مطلع کند

وزارت کار افکار عمومی را از ماجرایشلاق کارگران مطلع کند

وکیل کارگران معدن شرکت سنگ آهن بافق گفت: برای ۹ نفر از کارگران این واحد معدنی در رابطه با اعتراضات صنفی سال ۹۳ حکم محکومیت تعلیقی صادر شده است.

کارگرآنلاین: محمدعلی جداری فروغی گفت: براساس دادنامه‌ای که از سوی شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ یزد در اختیارم قرار گرفت، تمام ۹ متهم این پرونده از برخی اتهامات سنگین موجود در پرونده تبرئه شده‌اند.

فروغی در ارتباط با احکام صادره گفت: در دادنامه اول، موکل «محمدحسن تشکری» عضو شورای شهر بافق و کارگر شرکت معدن سنگ آهن با استناد به مواد ۵۵۴ و ۶۱۸ از قانون مجازات اسلامی به تحمل ۱۱ ماه حبس تعلیقی و ۵۰ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال و متهم ردیف دوم به ۴ ماه حبس تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده است.

وی ادامه داد: در دادنامه دوم، ۷ نفر دیگر از کارگران به استناد ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی هرکدام به تحمل ۷ ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۵ سال محکوم شده‌اند. این وکیل دادگستری در پایان گفت: به‌رغم تعلیقی بودن این احکام، ظرف ۲۰ روز آینده به احکام صادره اعتراض خواهم کرد.

    وزارت کار افکار عمومی را  از ماجرای آق‌دره مطلع کند

نماینده تهران در مجلس دهم با ابراز تاسف از موضوع شلاق خوردن کارگران گفت: جداً باعث ناراحتی‌ است که در کشور ما چنین حادثه‌ای رخ دهد.


سیده فاطمه حسینی گفت: استمرار بی‌توجهی به اعتراض‌های کارگران و کوتاهی در ایفای نقش میانجی‌گری توسط اداره کار، متاسفانه موضوع را به سمتی برد که شاهد بروز چنین رخدادی باشیم.

او با ابراز تاسف از این اتفاق تلخ، بر پیگیری این حادثه تاکید و تصریح کرد: امیدوارم وزیر کار برای تنویر افکار عمومی از روند این حادثه و اقداماتی که وزارت کار در این مورد انجام داده است، گزارشی به افکار عمومی ارائه کند.

حسینی با یادآوری ماموریت سه‌جانبه‌گرایی وزارت کار و نقش میانجی بین کارگر و کارفرما تاکید کرد: مطلوب این است که بستر لازم جهت مطلع شدن از اعتراض‌های صنفی و رسیدگی به موقع نسبت به این اعتراض‌ها مهیا شود. وی متذکر شد: انتظار می‌رود با حساسیت و هوشیاری نسبت به احقاق حقوق کارگران زحمتکش اقدام شود تا از تکرار حوادثی این‌چنینی که تنها دستمایه‌ تبلیغات علیه نظام می‌شود، جلوگیری به عمل آید.

ایلنا