16:33 - 1397/01/19
۱۶ رای عجیب برای ابقای شهردار بیمار و مستعفی/عضو شورا: بروید درمان کنید برگردید!

نجفی: حضور من در شهردای خیانت است

 نجفی: حضور من در شهردای خیانت است

بنده با توجه به بیماری‌ای که دارم و به‌خاطر آن حضورم در شهرداری خیانت است، از اعضای شورای شهر تهران تقاضا دارم که این موضوع را به موضوع سیاسی و اطراف آن ارتباط ندهند و اصلی‌ترین علت، بیماری من است و معالجه در سه ماهه آینده با توجه به زمان‌بردن آن می‌طلبد که بنده استعفا دهم.

به گزارش کارگرآنلاین، پس از صحبت‌های محمدعلی نجفی شهردار تهران با موضوع استعفا و همچنین نظرات موافقان و مخالفان اعضای شورای شهر تهران با این موضوع رأی‌گیری برای قبول و یا رد استعفای نجفی در شورا به ریاست محسن هاشمی رفسنجانی انجام گرفت.

در پی این رای‌گیری شهردار تهران با 16 مخالف استعفا و 4 رای موافق ماندنی شد.

متن استعفای نجفی از شهرداری تهران
جناب آقای مهندس هاشمی
رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران، ری و شمیرانات

با تقدیم سلام
جنابعالی و اعضای شورای شهر اسلامی می دانید که بنده با احساس تکلیف برای خدمت به همشهریان عزیز مسئولیت شهرداری را پذیرفتم و در این مدت مسئولیت در مبارزه با غول فساد و انجام برنامه ها بر مبنای خرد، تدبیر، انصاف و عدالت و ساماندهی امور شهرداری از هیچ کوششی فروگذار نکردم تا در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی و مردم شریف تهران سربلند باشم.

اکنون که شهرداری تهران از بخش عمده ای از تنگاها و مشکلات عبور کرده و راه حل هایی برای چالش ها و کمبود ها پیش بینی و تدبیر گشته است، متاسفانه عارض شدن بیماری جدیدی که درمان آن طولانی است، امکان ادامه خدمت این جانب را منتفی ساخته است و بیم آن می رود که در صورات تداوم این وضع زحمات و دستاوردهای قبلی از بین برود و به مدیریت شهر و اداره آن لطمات جدی وارد آید.

و لذا از اعضای محترم شورای اسلامی شهر که به اتفاق آرا مسئولیت اداره شهر را به بنده محول کردند استدعا دارم برای حفظ مصلحت شهر و مردم تهران عذر من را بپذیرند.

اعضای شورای شهر می دانند که من بدون کمترین تعلل، سستی و تردید و به قصد اصلاح سیستمی فساد آلود همه همه تهدیدها، توهین ها و تهمت ها را پذیرفتم و دم بر نیاوردم و هم اکنون نیز بر آن مواضع ایستاده ام و تا زمان تعیین فرد جانشین با همه توان به کار خود ادامه خواهم داد. در عین حال توقع دارم که شورای محترم با اتخاذ تصمیم عاجل، فرصت معالجه به موقع را برای بنده فراهم سازند.

از پیشگاه ملت بزرگ ایران و به ویژه همشهریان عزیز طلب بخشش و دعای خیر دارم و امیدوارم با لطف و بزرگواری خود به تقصیرها و قصورهای بنده به دیده اعماض بنگرند و البته داوری نهایی با خدا است که بهترین داورها است.

مخالفان استعفا
خداکرمی: بروید درمان کنید بگردید!
ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در مخالفت با استعفا، از نجفی خواست که درمان کند؛ اما استعفا ندهد.

وی پس از استماع سخنان نجفی گفت: بیماری شما ربطی به استعفا ندارد چرا که درمان آن تنها یک ماه زمان می‌برد و پذیرش استعفا قبل از درمان معنا ندارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مسئولان به این بیماری دچار هستند و حتی برخی‌ها با قهر کردن کشور را رها کردند گفت: اما حالا نجفی برای یک درمان یک ماهه می‌خواهد استعفا دهد؟

وی خطاب به نجفی افزود: تشریف ببرید، درمان کنید و مجددا برگردید.

الویری: با مردم صریح صحبت کنید
مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در مخالفت با استعفا صحبت می کرد، با بیان اینکه تغییر مدیریت در تهران مسئله ساده‌ای نیست، گفت: من تجربه تلخ شورای شهر اول را به یاد دارم که در آن زمان به علت اختلاف جدی بین شورا و شهرداری به عنوان شهردار استعفا دادم.

وی با بیان اینکه من به اعضای شورای شهر گفتم که اگر اعضا به این جمع بندی برسند من شهردار نباشم حتی برای یک لحظه هم نمی‌مانم، گفت: حجاریان امضاء هشت نفره از اعضای 15 نفره شورا آورد که بر روی انتخاب ملک مدنی به عنوان شهردار تهران نظر مثبت داشتند که همان جا بر روی برگه A4 استعفا دادم و بعد با خبر شدم که با استعفای من موافقت شده است.

الویری با بیان اینکه این اتفاقات سبب لطمه خوردن شهر و اصلاح طلبان شد، تصریح کرد: لذا باید دقت کنیم و به راحتی فکر نکنیم که نجفی بیمار است و مدیر دیگری را انتخاب می‌کنیم چرا که تغییرات در حوزه مدیریتی دشوار است.

الویری با بیان اینکه برای من به عنوان عضو شورای شهر محرز نیست که علت استعفای نجفی فقط بیماری است گفت: باید با مردم صریح صحبت کنیم تا دقیقا بدانند علت استعفا چیست؟ نه اینکه نهایتا بگویند شورا به فشارها تمکین کرده و من با استعفا مخالف هستم.

موافق استعفا
حق شناس: امروز تکلیف شهر را یکسره کنیم
محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در موافقت با استعفای نجفی با بیان اینکه از تصمیم استعفای نجفی دلخورم گفت: اما نباید شهر را حتی برای یک ساعت بدون مدیر رها کرد.

وی با اشاره به سوابق و رزومه نجفی تصریح کرد: سخت است که تنها موافق استعفا باشم. نام نجفی در تارک تاریخ کشور به عنوان یک مدیر موفق نقش خواهد بست و مردم تهران نجفی را به عنوان مدیری هوشمند و مجرب در 40 سال گذشته می‌شناسند.

وی با بیان اینکه نجفی بهترین تیم را برای مدیریت شهر انتخاب کرد، افزود: از عملکرد نجفی دفاع می‌کنم اما از استعفایش گلایه مند و دلخورم؛ البته دقت داشته باشید که نجفی در این استعفا خدا، شرایط، مردم و ... را در نظر گرفته و نهایتا این تصمیم سخت را اخذ کرده است اما ما در جایگاهی نیستیم که تعهدمان را به مردم فراموش کنیم چرا که 30 میلیون رأی پشت سر ما است و نباید حتی برای یک ساعت شهر را بدون مدیر رها کنیم.

وی با بیان اینکه خیلی از مردم علت استعفا را قبول و باور ندارند گفت: اگر نجفی به این جمع بندی رسیده که نمی‌تواند بماند باید تکلیف شهر را همین امروز مشخص کنیم.

صحبت های نجفی: حضور من در شهردای خیانت است/ از ابتدای اردیبهشت بستری می‌شوم
محمدعلی نجفی شهردار تهران گفت: شورای شهر تهران در 7 ماه گذشته و به‌ویژه در روزهای گذشته که بحث استعفای بنده مطرح شده است حمایت جدی را از من داشته‌اند ضمن اینکه برخی از نمایندگان مجلس و همچنین شهروندان از بنده خواستند به کار خود ادامه دهم.

وی تصریح کرد: حدود 7.5 ماه گذشته شورای شهر تهران، بنده را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کرد و بنده نیز در پی انتخاب اعضای شورای شهر تهران اقدام به گزینش افراد کاربلد در معاونت‌های تخصصی کردم و افرادی که انتخاب شدند افرادی هستند که سابقه خوبی را در حوزه‌های مختلف دارند.

نجفی افزود: بنده تأکید می‌کنم هرچه انجام شده کار مشترک شورا و شهرداری بوده و البته این کار شاید نقاط ضعف و قوتی داشته باشد که باید در جای خودش مورد بررسی قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: عملکرد شورا و شهرداری در 7.5 ماه گذشته قابل دفاع است و مدیریت بودجه در سال 96 و بودجه‌ای که در زمان تصویب ضعف‌های اساسی داشت و در اجرا هم در 5 ماه ابتدایی سال 96 با مشکلاتی روبه‌رو بود، اما تیم مدیریت شهری باعث شد که این بودجه به‌بهترین نحو ممکن اجرا شود.

نجفی خاطرنشان کرد: ما حاضریم در خصوص عملکرد شهرداری و شورا در 7.5 ماه گذشته با افرادی که مخالف عملکرد شهرداری بودند  صحبت کنیم و عملکرد شهرداری را به‌طور ریز بیان کنیم. متأسفانه اخیراً تیتر صداوسیما نیز تحت عنوان 12 میلیون تومان برای سفره هفت‌سین هزینه شده است خبر روز می‌شود.

شهردار تهران افزود: طبیعی است که بنده به‌خاطر مسئولیت مستقیمی که در شهرداری تهران داشتم بیشتر مورد  حمایت دوستان قرار بگیرم و بیشتر فحش بشنوم و بالاخره این‌قدر زدند که یکی به هدف بخورد.

نجفی گفت: البته طبیعی است که ما کنار تمام مشکلات در شهرداری تهران که البته برخی از آن طبیعی است مقاومت کردیم و کار خود را انجام دادیم و با تلاش همکاران خود اقدامات لازم را انجام دادیم و حرکت سریع به‌سمت اهداف شورا و شهرداری محقق شد. ما زیرساخت‌های لازم را برای اداره شهر فراهم کردیم و سکوهایی برای پرش در بخش‌های مختلف ایجاد کردیم  و تهران را به شهری زیست‌محور تبدیل کردیم.
شهردار تهران افزود: خیلی از شهروندان نتایج را لمس کردند و بخشی از برنامه‌ها در آینده برای شهروندان ملموس خواهد شد.

نجفی گفت:‌ ما در سال قبل وقت زیادی را صرف کردیم برای تنظیم شهر هوشمند و شورایی را در این زمینه ایجاد کردیم و امیدواریم در سال 97 تدریجاً آثار این موضوع را ببینیم.

وی یادآور شد: به هر حال مسلماً بنده و همکارانم سختی راه را دیده‌ایم و فکر می‌کنم این راهی که با اعضای شورای شهر می‌پیماییم اراده ما در تداوم آن وجود دارد و در مقابل مشکلات و نارسایی‌ها مقاومت خواهیم کرد اما آنچه باعث طرح استعفای بنده شد شرایطی بود که به‌سمت شرایط خوب و مناسب حرکت خواهد کرد.

شهردار تهران تصریح کرد: آنچه منجر به طرح موضوع استعفا شد خارج از اراده من و تقدیر الهی است و موضوع بیماری بنده بوده که براساس نظرات پزشکان بنده مبتلا به یک بیماری شده‌ام که هم درمانش سخت بوده و هم مرحله بعد از درمان طولانی است.

نجفی گفت: برهمین اساس بنده استعفای خود را مطرح کردم و این در حالی است که آنهایی که پیش‌بینی می‌کردند که رفتن بنده بعد از 6 ماه از شهرداری، پیشگویی آنهاست، درست نبوده و اتفاق نیفتاده است و واقعیت این است که در آن زمانی که بنده شرط شهرداری را قبول کردم مریض نبودم.

وی افزود: این بیماری، بیماری جدیدی است و حدود یک ماه و نیم پیش از آن مطلع شده‌ام.

شهردار تهران گفت: با توجه به بیماری و درمان آن بنده تصمیم به استعفا گرفتم و با توجه به اقتضای جسمی بنده تصمیم گرفتم مسئولیت را به برادر یا خواهر دیگری دهم و قطعاً بنده نیز کنار او خواهم بود.

نجفی خاطرنشان کرد: بنده با توجه به بیماری‌ای که دارم و به‌خاطر آن حضورم در شهرداری خیانت است، از اعضای شورای شهر تهران تقاضا دارم که این موضوع را به موضوع سیاسی و اطراف آن ارتباط ندهند و اصلی‌ترین علت، بیماری من است و معالجه در 3ماهه آینده با توجه به زمان‌بردن آن می‌طلبد که بنده استعفا دهم.

وی تصریح کرد: پیشنهادهایی که دوستان در چند روز گذشته در رسانه‌ها مطرح کردند و در خصوص مرخصی جهت درمان بنده  گفتند، قابل قبول نیست و همه اینها خسارت به‌مراتب بیشتر به شهر و شهرداری ایجاد می‌کند و می‌طلبد که در چند روز آینده فردی را به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کنند.

شهردار تهران گفت: بین معاونان و مدیران شهرداری تهران افرادی هستند که می‌توانند بهتر از من عهده‌دار شوند اما نباید هزینه اضافی به شورای شهر وارد کنند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند در وهله اول لطمه به شهر و مدیریت شهری خواهد خورد و سیستم مدیریت کشور ما همه چیز به نفر اول برمی‌گردد.

نجفی افزود: ما نمی‌توانیم نفر اول را در حاشیه بگذاریم و قطعاً این تصمیم باعث اتفاقات ناگوار در شهر خواهد شد. با توجه به شرایط فراهم‌شده در حوزه مدیریت شهری اتفاقات خوبی خواهد افتاد. حضور بنده با توجه به بیماری به شورا لطمه خواهد زد و این در حالی است که شورا توانایی انتخاب فرد جدید را برای حضور در جایگاه شهردار تهران دارد.

شهردار تهران تصریح کرد: قطعاً با ادامه حضور بنده با توجه به شرایط بیماری‌ام عملکرد ضعیفی در شهرداری خواهیم دید و بنده با توجه به احترامی که به تک‌تک اعضا دارم ولی در این مورد خاص خواهش می‌کنم شرایطی فراهم نشود که بنده را در معذوریت قرار دهد و به هر حال فکر می‌کنم به هر طریقی که هست در چند روز آینده یک حرف از شورا و شهرداری خارج شود. از سال 58 تا به امروز بنده در پست‌های مختلف حضور داشتم و آنچه در توانم بوده است انجام داده‌ام و دوستان این حق را به من قائل می‌شوند که با این بیماری به مبارزه برخیزم و از اول اردیبهشت بستری شوم.

جهان نیوز

https://kargaronline.ir/news-details/69757/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد