22:43 - 1397/05/24

چرا از عوارض و حقوق دولتی و ایجاد اشتغال مارلبرو استفاده نکنیم؟

خبری در یکی از خبرگزاری کشور منتشر شده دال بر اینکه قرار است امتیاز واردات و تولید سیگار مارلبرو به شرکتی واگذار شود و باز هم در حواشی خبر مدیری که تلاش می کند تا با یک اقدام مدیریتی ضمن ایجاد شرایط مبارزه با قاچاق آن، درآمد دولتی را از این سیگار حفظ و به امنیت اشتغال کار کنان دخانیات که پس از واگذاری غیر کارشناسی در دولت دهم دچار مشکلات عدیده ای شده اند کمک کند.

به گزارش کارگرآنلاین هدف نگارنده این متن حمایت و یا تشویق در راستای مصرف و یا تولید دخانیات نیست اما بهتر به این نکته فکر کنیم چرا اینقدر مخالف برای صدور مجوز وجود دارد؟ قاچاقچیان از این برند معروف چقدر سود می برند که هرگاه زمزمه های مجوز شنیده می‌شود فورا دولت، وزارت صمت و شخصی که به عنوان متولی در صدد صدور آن است با هزاران اتهام مواجه می‌شود؟

یک کارشناس صنعت دخانیات دراین باره گفت : چرا تولید برندی که بیشترین آمار سیگار قاچاق را داراست، باید مورد تأیید قرار نگیرد/اقدام وزیر صنعت در خصوص اعطای مجوز قابل تقدیر است.

این کارشناس اعلام کرد:متاسفانه با واگذاری غیر کارشناسی شرکت دخانیات ایران به بخش خصوصی که البته بابت رد دیون انجام شد هیچ حق و حقوقی برای بخش تولیدی و کارگرانی که سالهای سال در آنجا مشغول به کار بودند قائل نشدند و این شرکت سود ده را به شرکتی زیان‌ده و با مشکلات کارگری تبدیل کردند که در غیاب جولانگاه برندی بی آی تی و جی تی ای شده است.

وی اقدام وزیر کار و هم چنین وزیر صنعت در مشروط کردن اعطای مجوز واردات سیگار مارلبورو به همکاری و استفاده از ظرفیت شرکت دخانیات را ستود و گفت: با تولید در شرکت دخانیات و نصب دستگاه‌های جدید و استفاده از ظرفیت خالی این شرکت ضمن مبارزه با قاچاق، امنیت تولید و شغلی کارگران تصمین می‌شود.

وی همچینن با تاکید بر تایید وزارت اطلاعات و وزارت خارجه طبق استعلام وزارت صمت در سال گذشته مبنی بر صهیونیستی نبودن این برند اضافه کرد: رئیس مرکز کنترل و نظارت بر دخانیات کشور سال گذشته در مصاحبه این شائبه را رد و اعلام کردند که کمیته پیگیری رای به عدم صهیونیستی بودن این برند داده است بنابراین صدور مجوز مشکلی ندارد.

وی در پاسخ به ادعای خروج ارز در خصوص تولید این برند در داخل کشور گفت:قرار است تا دستگاه‌های تولید به داخل منتقل و از توتون های داخلی نیز برای تولید استفاده شود و از سوی دیگر شرکت وارد کننده تقبل کرده است تا هزینه های قاچاق سیگار مارلبرو را به دولت بپردازد. ضمن آنکه از کارگران زحمتکش خطوط تولید دخانیات استفاده و حتی اشتغالی 1500 نفره نیز ایجاد خواهد شد.

این کارشناس تاکید کرد:عدم تولید این محصول در داخل فقط اب در آسیاب قاچاقچیان برند مارلبرو است که سالهاست از طریق قاچاق و تضعیع حقوق دولت میلیارد ها به جیب زده اند. قاچاقی که صنعت دخانیات را با کارگران بی شمارش به جد تهدید می کند.

با توجه به این دیدگاه کارشناس صنعت دخانیات باید این مورد تاکید قرار گیرد اگر مدیریت چنان جسارت دارد که مجوزی را صادر کند تا برای حفظ حقوق دولت با قاچاق مبارزه نماید بر او درود بفرستیم و حمایتش کنیم.

باید باور کنیم دیگر زمان اتهام زدن به مدیران گذشته و باید در این خصوص فکر چاره کنیم که این مجوز علاوه بر تامین امنیت شغلی کارکنان دخانیات. زمینه اشتغال بیش از 1000 نفر را فراهم خواهد آورد و دستگاه‌های تولید سیگار شرکت دخانیات به روز می‌شوند و مهمترین نکته ان مهار قاچاق است.

منبع:شمانیوز

https://kargaronline.ir/news-details/70529/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد