16:49 - 1397/06/31

اقدام بی‌سابقه روحانی پیش از سفر به نیویورک

اقدام بی‌سابقه روحانی پیش از سفر به نیویورک

رئیس جمهوری کشورمان در یک اقدام بی سابقه طی مقاله ای در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست با عنوان «ایران متعهد به گفت و گوی صادقانه است؛ ترامپ چطور؟» با تاکید براینکه ادعای طرفداری آمریکا از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است، گفت: اکثریت قریب به اتفاق کشور‌های جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی این کشور را برنمی تابند. در همین حال روحانی طی سخنانی در رژه نیروهای مسلح ضمن بیان اقدامات صدام علیه ایران، خاطرنشان کرد: عین این ماجرا برای ترامپ اتفاق خواهد افتاد و آنچه بر سر صدام آمده است بر سر آمریکا خواهد آمد.

به گزارش کارگرآنلاین، روحانی در این مقاله نوشت: «هنگامی که رئیس‌جمهور ترامپ روز ۸ ماه می خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران یا «برنامه جامع اقدام مشترک» را اعلام کرد من دو گزینه پیش رو داشتم. می‌توانستم مقابله به مثل کرده و خروج ایران را اعلام کنم که این اقدام به طور مطمئن منطقه را بیشتر درگیر ناامنی و بی‌ثباتی می‌کرد، یا اینکه می‌توانستم فرجه کوتاهی برای طرف‌های باقی‌مانده در نظر بگیرم تا آثار منفی تصمیم ایالات متحده درباره این توافق ارزشمند که بعد از ۱۲ سال مذاکرات سخت و فشرده به دست آمده بود، جبران کنند.»

رئیس‌جمهور ایران خاطرنشان کرده به منظور حفظ سنت ایران در زمینه احترام به حاکمیت قانون و هنجارهای بین‌المللی و حفظ صلح و امنیت بین‌المللی گزینه دوم را انتخاب کرده است.

به گزارش فارس، روحانی در ادامه نوشته است: «ایالات متحده انتظار داشت با خروج عجولانه ایران مواجه شود تا بتواند ائتلافی بین‌المللی علیه ایران تشکیل داده و به طور خودکار تحریم‌های قبلی را احیا کند. رفتار ما جلوی چنین حرکتی را گرفت. گفت‌وگوها با طرف‌های باقی‌مانده و تأکید آنها بر پایبندی به توافق، ایالات متحده را در وضعیت انزوا قرار داد. شکافی چنین جدی میان ایالات متحده و شریکان اروپایی‌اش در یک مسئله مهم سیاست خارجی بی‌سابقه و بی‌همتا بود- می‌توانم بگویم این ثابت می‌کند ما در رویکردمان در قبال توافق هسته‌ای و دیپلماسی فعال و جریان‌سازمان درست عمل کرده‌ایم.»

توهم دارند که با تحریم می‌توانند از ایران امتیاز بگیرند
آقای روحانی سیاست خارجی فعلی آمریکا در قبال ایران را «ناهماهنگ با واقعیت‌های میدانی موجود در ایران، منطقه و سراسر دنیا» توصیف کرده و نوشت واشنگتن دچار این توهم شده که احیای تحریم‌ها باعث امتیازدهی ایران خواهد شد.

در این یادداشت آمده است: «سیاست خارجی فعلی آمریکا با واقعیت‌های میدانی موجود در ایران، منطقه و سراسر جهان ناهماهنگ است. من استدلال می‌کنم که چنین سیاستی حتی در راستای منافع ملی آمریکا هم نیست. دولت آمریکا تحت تأثیر اطلاعات نادرست و تحلیل‌های جعلی ارائه شده از سوی گروه‌های تروریستی و اسرائیل دچار این توهم شده که احیای تحریم‌ها باعث امتیازدهی ایران خواهد شد.»

روحانی تصریح کرده ست: «اما ایرانی‌ها در برابر فشار بیرونی هم‌صف شده و به مقاومت سرسختانه روی می‌آورند. ایالات متحده، قبل از برجام از طریق نظام فراگیر تحریم‌هایش نتوانست ایرانی‌ها را به تسلیم وادار کند. این ایالات متحده بود که تغییر رویه داد و مذاکرات را انتخاب کرد.»

ما اهل منطق و گفت‌وگو هستیم
در این مقاله آمده است: «در گفت‌وگوهای جاری با شریکان حاضر در برجام تأکید کرده‌ایم محافظت از منافع طولانی مدت مردم ایران از اهمیت شایانی برای ما برخوردار است. در صورتی که این منافع را بتوان علی‌رغم خروج آمریکا از توافق تأمین کرد، ما در توافق باقی می‌مانیم؛ در غیر این صورت، مسیر دیگری در پیش خواهیم گرفت. منطق ما ساده و روشن است: یا همه طرف‌های توافق از آن بهره‌مند خواهد شد و یا هیچ‌کدام. سکوت در برابر زورگویی آشکار آمریکا به سایر کشورها که با نقض آشکار قوانین تثبیت‌شده بین‌المللی آنها را به قطع روابط تجاری و اقتصادی با ایران فرا می‌خواند، قابل قبول نیست و جزو گزینه‌های ما محسوب نمی‌شود.»

روحانی در ادامه این یادداشت به ژست‌های دولت آمریکا برای پیشنهاد مذاکره با ایران پرداخته و نوشته که این پیشنهادها «صادقانه یا واقعی» نیستند.

وی نوشته است: «پیشنهاد ترامپ برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران صادقانه یا واقعی نیست. ما چطور می‌توانیم به صداقت وی اعتماد داشته باشیم وقتی وزیر خارجه‌اش تا آنجا پیش می‌رود که فهرستی طویل از پیش‌شرط‌های توهین‌آمیز برای گفت‌وگو تهیه می‌کند؟ از آن بدتر، چطور ما می‌توانیم به دولت آمریکا که حالا رسماً تعهدات بین‌المللی‌اش به ویژه قطعنامه ۲۲۳۱ را زیر پاگذاشته اعتماد کنیم؟ چطور ایران و دیگران به آمریکا اعتماد کنند وقتی که کشورهای دیگر را بابت اجرای همان قطعنامه‌ای که خودش از آن حمایت کرد و به آن رأی داد، تهدید به تنبیه می‌کند؟ توسل ایالات متحده به تحریم‌ها علیه ایران و مردم ایران- و از جمله دشوار کردن دسترسی مردم عادی به دارو یا سلب کردن امکان سفر ایمن از آنها با هواپیماهای جدید خریداری شده توسط شرکت‌های ایرانی- کاملاً غیرموجه و غیرقابل قبول هستند. با اصرار بر نفرت‌پراکنی و انتقام‌جویی، تظاهرهای آمریکا برای حمایت از مردم ایران سطحی، ریاکارانه و ناپذیرفتنی هستند.»

آمریکا مجبور می‌شود تغییر رویه دهد
در این یادداشت آمده است: «من اطمینان دارم که دولت آمریکا یکبار دیگر مجبور خواهد شد تغییر رویه بدهد. صرفنظر از این، گفت‌وگوهای ما با شریکان تجاری‌مان کاملاً در جریان هستند و آینده‌ای روشن را برای تعاملات بین‌المللی ما نوید می‌دهند. اکنون مانند روز روشن شده که اکثر کشورها در دنیا با یکجانبه گرایی آمریکا مخالف هستند و از شنیدن زور بیزارند. ما حتی اگر در کوتاه‌مدت در روابط اقتصادی‌مان دچار مشکلاتی شویم، همراه با شریکانمان برای حل مشکلات تلاش خواهیم کرد و این روزها خواهند گذشت.

او می‌نویسد: «ما به مذاکره و گفت‌وگو متعهدیم و در وهله اول هم به همین سبب وارد مذاکراتی در موضوع هسته‌ای شدیم که ما را به یک توافق محکم و مفید فایده برای دو طرف رساند. اثبات حسن نیت تمام طرف‌های توافق و به خصوص ایالات متحده در گرو اجرای صادقانه توافق و پایبندی کامل به آن است. در جریان مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای رهبر عالیقدر ما گفت صداقت طرف مقابل راه را برای گفت‌وگو بر سر مسائل دارای منفعت دوجانبه باز می‌کند. رویکرد ناراست واشنگتن در اجرای برجام، از اولین روز تا روز خروج غیرقانونی از آن، نشان‌دهنده بی‌صداقتی در اجرای تعهدات بین‌المللی‌اش است.»

صلح، سلاح ماست
رئیس‌جمهور ایران در بخش پایانی یادداشت خود تأکید کرده است: «تاریخ مدرن گواه این واقعیت است که ایران در طول ۲۵۰ سال گذشته هیچ تجاوز خارجی انجام نداده اما سرسختانه در برابر تجاوزگری و مداخله خارجی مقاومت کرده است. صلح، سلاح ما است و ما متعهد هستیم هر اقدام و حرکت صادقانه برای صلح را پاسخ دهیم. در این مورد، مصمم و استوار هستیم.»

قدر موشک‌ را بیشتر از گذشته می‌دانیم
همچنین رروحانی صبح امروز در رژه نیروهای مسلح گفت: تاثیرگذارترین سلاح ما موشک‌های ماست و با حرف دشمنان، ما امروز قدر موشک‌هایمان را بیش از گذشته می‌دانیم.

آنچه بر سر صدام آمده است، بر سر آمریکا خواهد آمد
وی با اشاره به اینکه سازمان ملل و شورای امنیت صدام را به عنوان آغازگر جنگ شناخت و همه کشورهایی که به نوعی به صدام کمک کرده بودند، بعدها به نوعی اظهار پشیمانی کردند، خاطرنشان کرد: عین این ماجرا برای ترامپ اتفاق خواهد افتاد و آنچه بر سر صدام آمده است بر سر آمریکا خواهد آمد. ما همانطور که در سال ۵۹ استقامت کردیم و دشمن را منهدم کردیم امروز هم ما آغازگر نبودیم. رئیس جمهور تصریح کرد: توطئه‌های زیادی در سال ۹۵ و ۹۶ رخ داد تا ما را تحریک کنند از برجام خارج شویم تا همه مسئولیت های حقوقی و سیاسی آن به دوش ما بیفتد اما متانت، تدبیر و ایستادگی جمهوری اسلامی ایران باعث خنثی شدن این توطئه شد. در مرحله بعد ترامپ فکر می کرد روزی که از برجام خارج شود ساعت بعد ما خارج می شویم و با خروج ما پرونده را به شورای امنیت خواهد برد که در این راه هم موفق نبود. در مرحله سوم ترامپ می خواست متحدان خود را پشت سر خود جمع کند و لااقل اروپا را داشته باشد و آنها بگویند ایران مقصر بوده، اما بجز دو رژیم منفور در منطقه ما هیچ دولت و ملتی از ترامپ حمایت نکرد.

پیروزی حقوقی و نهایی از آن ایران است
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز در سراسر دنیا پیروزی سیاسی، حقوقی و اخلافی از آن ماست، اظهار داشت: ما به سازمان و دادگستری بین المللی لاهه شکایت برده‌ایم که آمریکایی‌ها از آن بسیار عصبانی هستند. دادگاه لاهه هر حکمی را صادر کند، ما از نظر وجدان عمومی پیروز این ماجرا هستیم و به عهدمان وفادار ماندیم.

امروز همه شرق و غرب در کنار ایران ایستاده اند و با ترامپ مقابله می کنند
وی افزود: جنگ اقتصادی و روانی را آمریکا علیه ما آغاز کرده است و پایان این جنگ از جنگ ۸ ساله خوش تر خواهد بود. هم زمانش بسیار کوتاه‌تر و هم تجربه ما بیشتر و هم دشمن ضعیف‌تر است. آن روز همه شرق و غرب پشت صدام جمع شدند، امروز همه شرق و غرب در کنار ما هستند و کار آمریکا را محکوم می کنند. در جنگ تحمیلی البته که مردم ما را آزار و رنج دادند و مشکلاتی را ایجاد کردند؛ برخی عزیزان ما را شهید و مجروح و اسیر کردند، اما به هدف خود نرسیدند و ملت ما دشمن را به شکست کشاند و پشیمانشان کرد.

https://kargaronline.ir/news-details/70705/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد