تاریخ : 16:16 - 1397/02/25
کد خبر : 69926
سرویس خبری : کارگری و اقتصادی
 

اگر قصد خرید طلا دارید، حتما این مطلب را بخوانید

اگر قصد خرید طلا دارید، حتما این مطلب را بخوانید

تصور همه ما این است که طلافروشان یک قیمت مشخصی دارند و فرقی ندارد که از کدام طلافروشی خرید کنیم. اما باید بگویم که بسیاری از طلافروشان از عدم آگاهی خریدار سوءاستفاده می کنند و طلا را گران تر از چیزی که باید می فروشند.

به گزارش کارگرآنلاین، تصور همه ما این است که طلافروشان یک قیمت مشخصی دارند و فرقی ندارد که از کدام طلافروشی خرید کنیم. اما باید بگویم که بسیاری از طلافروشان از عدم آگاهی خریدار سوءاستفاده می کنند و طلا را گران تر از چیزی که باید می فروشند. بنابراین خوب است که به نکات زیر به نقل از باشگاه خبرنگاران توجه کنید.

هنگام خرید طلا حتماً با خود ماشین حساب ببرید
یکی از شگرد‌های طلافروشان این است که هیچ گاه قیمت واحد هر گرم طلا را در فاکتور نمی‌نویسند و فقط به نوشتن وزن کل، عیار و قیمت کل بسنده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که شما در همان لحظه متوجه نمی‌شوید بالاخره آیا قیمت را همان گونه که به شما گفته بودند حساب کرده‌اند یا نه. اگر شما ماشین حساب همراه داشته باشید، به راحتی با تقسیم قیمت کل به وزن کل می‌توانید این را بفهمید و در صورت مغایرت به فروشنده بگویید. سعی کنید وزن را خودتان از روی ترازو بخوانید، چون این را بار‌ها دیده‌ام که در موقع خرید طلا، وزن آن را روند به پایین و برای فروش طلا وزن آن را روند به بالا می‌کنند.

محاسبه قیمت نهایی یک قطعه طلا
قیمت نهایی یک قطعه طلا برابر است با وزن طلا ضربدر قیمت واحد که قیمت واحد شامل قیمت طلای خام (مثلاً ۱۸ عیار) به اضافه‌ی اجرت ساخت به اضافه‌ی ۷ درصد سود است. دقت کنید اجرت ساخت قطعات مختلف طلا با هم یکسان نیست. مثلاً پلاک یا مدال کمترین اجرت ساخت و پس از آن النگو، زنجیر، انگشتر، گوشواره، دستبند و سینه‌ریز به ترتیب مقام‌های بعدی در اجرت ساخت بالا را دارند. هر چقدر طلای ساخته شده، بتواند توسط دستگاه و به راحتی قالب‌گیری و تولید شود، نظیر النگو و زنجیر، اجرت ساخت کمتری دارد. هر قدر ظرافت ساخت یک قطعه طلا مثل سینه‌ریز بیشتر باشد اجرت آن بیشتر است. همچنین کشور سازنده‌ی طلا نیز بر اجرت ساخت آن تأثیرگذار است، طلای ساخت ایتالیا از طلای ایرانی به مراتب گران‌تر و ظریف‌تر است. برخی طلاسازان اصفهانی دستگاه‌های ساخت طلا را از ایتالیا وارد کرده‌اند که اگر چه تولیدات‌شان به کیفیت طلای ایتالیایی نیست، ولی از طلای داخلی بهتر است. دقت کنید طلای اصفهان را به اسم طلای ایتالیا به شما نفروشند. (این مورد کاملاً تجربی و شهودی است و آن قدر باید طلا ببینید تا بتوانید فرق آن‌ها را متوجه شوید)

سکه بهار آزادی را از مراکز بورس سکه، تهیه کنید
قبل از خرید سکه ابتدا از طریق اینترنت* یا روزنامه از قیمت آن مطلع شوید و ترجیحاً سکه را از مراکز بورس فروش طلا تهیه کنید. دلیل آن این است که اولاً شما سکه را از مغازه‌ای می‌خرید که خودش سکه را برای شما وکیوم می‌کند و به شما بابت خرید سکه فاکتور می‌دهد. خیلی از طلافروشان برای سکه فاکتور نمی‌دهند یا این که قیمت‌شان از قیمت روز سکه بالاتر است، اگر هم به آن‌ها اشکال کنید می‌گویند: «این قیمت‌ها را روزنامه‌ها برای دلخوشی مردم می‌گویند». ضمناً قیمت سکه در مراکز بورس با هم برابر نیست. یکی از دفعاتی که به چهار راه استانبول رفته بودم قیمت سکه تمام بهار آزادی تا ۳۰۰۰ تومان اختلاف داشت. یعنی شما با اندکی گشت و گذار می‌توانید از مغازه‌ای که ارزان‌ترین قیمت را نوشته، سکه بخرید.

در زمان خرید برلیان، حتماً شناسنامه‌ی طلا و جواهرات را از فروشنده دریافت کنید
به نوع خاصی از الماس تراش خورده که نور را به زیباترین شکل ممکن ساطع می‌کند، برلیان اطلاق می‌شود. اولاً این که دقت کنید اصطلاح «طلای اتمی» برای شیشه‌ی تراش خورده‌ای به کار می‌رود که در ساخت طلای جواهردار استفاده می‌شود. این شیشه هیچ ارزشی نداشته و در زمان فروش طلا از وزن اصلی آن کم می‌شود. اما برلیان با واحد قیراط محاسبه شده و در زمان فروش طلا، بر اساس شناسنامه‌ی جواهرآلات که تعداد، نوع و وزن برلیان‌های به کار رفته در آن را مشخص کرده محاسبه می‌گردد؛ لذا حتماً علاوه بر فاکتور شناسنامه‌ی جواهرآلات دارای سنگ‌های قیمتی را از فروشنده دریافت کنید، یا حتی المقدور وی را متقاعد کنید آن‌ها را در فاکتور به طور کامل قید نماید.

در روز‌های شلوغی طلافروشان مثل روز مادر و شب عید طلا نخرید
خرید طلا یک کار دقیق و حساس است. وقتی شما روز شلوغی را برای این کار انتخاب می‌کنید با چند مشکل اصلی روبرو هستید. اولاً مغازه‌ی طلا فروش سرشار از جمعیت است و آرامش و تمرکز لازم را ندارید. ثانیاً خیلی از کار‌های خوب در این روز به فروش رفته و شما شانس کمتری برای انتخاب گزینه‌های جدید دارید. ثالثاً و از همه مهم‌تر طلافروش در روز‌های شلوغ کم‌حوصله‌تر است و امکان دریافت تخفیف از وی به مراتب کمتر خواهد بود.

چیزی بین ۲ تا ۳ درصد از قیمت کل طلا را چانه بزنید
به جز سکه بهار آزادی که قیمت مقطوعی دارد، بنده تقریباً در همه‌ی خرید‌هایم چیزی حدود ۲ تا ۳ درصد قیمت کل طلا را چانه زده‌ام. اصلاً از چانه زدن خسته نشوید و مطمئن باشید با کسر این مبلغ نیز، طلافروش سود بسیار خوبی به جیب خواهد زد. ضمناً تخفیف را از مبلغ کل پایین‌تری شروع کنید تا نهایتاً فروشنده به دو سه درصد کمتر رضایت دهد.
منبع: فردا نیوز