پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00015:21 - 1400/07/22

اطلاعات سپاه موضوع را بررسی کند/پشت پرده برکناری معاون مهندسی شرکت خودروساز

اقتصادی/اخیرا معاون مهندسی یکی از شرکت های خودروسازی طی نامه ای توسط یکی از نهادهای نظارتی از کار برکنار شده است. این برکناری از آن جهت قابل تامل است که وی اقدامات بسیار خوبی در حوزه خودکفایی قطعات و مواد انجام داده است.

دوقطبی”خودکفایی و خرید از خارج” همواره یکی از موضوعات چالشی در شرکت های خودروسازی بوده است. اینکه یک قطعه در داخل تولید شود و یا از خارج خریداری گردد به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد که اگر به آن توجه نشود، تحلیل و قضاوت را دچار خطا خواهد کرد.

  • متاسفانه به سبب وجود رانت های مختلف در اقتصاد و صنعت کشور، عدم شفافیت، سودهای هنگفت برای دلالان، خرید خارجی برای مدیران خودروسازی بسیار جذاب است ولی از طرف دیگر نباید فراموش کرد عدم توان تولید داخل، به صرفه نبودن تولید داخل و ده ها مشکلات فنی دیگر در تولید نیز شرکت ها را مجبور به خرید خارجی می کند که منطقی و قابل دفاع است. از طرف دیگر هم اگر شرایط وجود دارد که می توان یک قطعه و یا مواد را در داخل کشور تولید کرد، همه ارگان ها و نهادها می بایست براساس منافع ملی توان خود را برای تحقق آن تجهیز کنند و از مدیران با چنین روحیه ای حمایت نمایند. قطعا در این صورت منافع بسیاری از رانت خواران داخلی و خارجی از بین خواهد رفت.
  • به دلیل تخصصی بودن صنعت خودرو، گاهی تشخیص دقیق اینکه یک قطعه یا مواد را باید در داخل تولید کرد و یا از خارج خریداری نمود، بسیار مشکل و بعضا پیچیده می شود. از این رو هر کسی نمی تواند در این خصوص اظهارنظر کند. قطعا افراد متخصص و البته سالم با نگاه ملی می توانند منصفانه در این خصوص نظر دهند. این نکته دقیقا همان نقطه بحرانی در عملکرد دستگاه های نظارتی است. چرا که لزوما همه نیروهای نظارتی از اشراف علمی و تخصصی نسبت به موضوعات تخصصی برخوردار نیستند. و لذا ورود یک کارشناس نظارتی غیرمتخصص در موضوعات فنی ممکن است نه تنها منجر به ریشه کن کردن فساد نشود بلکه چوب لای چرخ تولید نیز کند. همه این مطالب با فرض این است که دستگاه نظارتی سالم است. البته ممکن است فرد نظارتی فاسد و به دنبال منافع شخصی باشد.

در خصوص این موضوع اخیرا معاون مهندسی یکی از شرکت های خودروسازی طی نامه ای توسط یکی از نهادهای نظارتی از کار برکنار شده است. این برکناری از آن جهت قابل تامل است که وی اقدامات بسیار خوبی در حوزه خودکفایی قطعات و مواد انجام داده و اخیرا به دلیل ورود به موضوع تامین فوم با مسائل و حواشی از سوی برخی از نظارتی ها روبرو شده است. اینکه این خودکفایی به ضرر چه کسانی بوده و منافع کدام گروه از دلالان پشت پرده به خطر افتاده، مشخص نیست و نیازمند بررسی دستگاه های اطلاعاتی به ویژه اطلات سپاه است.

لازم به ذکر است این معاون مهندسی از جانبازان دفاع مقدس با عقبه مذهبی و درخشان است. قطعا مشخص شدن این موضوع می تواند موضوعات پشت پرده بسیاری را در خصوص خرید فوم مشخص کند.

منبع: خط بازار

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
وقتی گفته شده توسط نهاد نظارتی برکنار شده بعنی چه؟ اگر توسط مدیر شرکت برکنار شده بود شاید لازم به بررسی بود، ولی لازم است به این نکته هم توجه شود که رانت خواری هم می تواند از بابت واردات باشد و هم از منابع داخلی که به کرات صورت شنیده شده است. با این وجود، موضوع شاید به مسائل مالی ربط نداشته و مورد دیگری در کار بوده که نهاد نظارتی وارد شده است!!!!
پس دستگاه قضا یی کجاست
والا کلا درج چنین خبر مبتدی و آب و تاب دادن الکی از موضوع معمولی یک شرکت از همه چیز مشکوک تر است به نظر باید این بررسی بشه می دونم انتشار نمی دهی ولی همین که بفهمی مردم می فهمند کافیه
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران