پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00012:06 - 1400/07/27

مهم‌ترین مشکل تجارت بین ایران و ترکیه اعلام شد

کارگر آنلاین | دبیر هیات رییسه اتاق بازرگانی تبریز با تاکید بر اینکه بهترین راه گسترش همکارهای تجاری ایران و ترکیه تولید مشترک است، گفت: مهم‌ترین مشکل در تجارت بین ۲ کشور، نقل و انتقال پول است.

به گزارش کارگر آنلاین ،  دبیر هیات رییسه اتاق بازرگانی تبریز با تاکید بر اینکه بهترین راه گسترش همکارهای تجاری ایران و ترکیه تولید مشترک است، گفت: مهم‌ترین مشکل در تجارت بین ۲ کشور، نقل و انتقال پول است.

  • رضا کامی در دیدار رایزن بازرگانی سرکنسولگری ترکیه در تبریز با اعلام آمادگی برای همکاری های همه جانبه و ۲ سویه افزود: وجود تحریم ها از جمله مشکلات موجود در تجارت بین ۲ کشور است.
  • وی اظهار داشت: هم اکنون سرمایه گذاران ترکیه ای در استان های مختلف کشور و به ویژه آذربایجان شرقی مشغول فعالیت هستند که اتاق تبریز در ایجاد این رابطه ۲ سویه نقش موثری داشته است.

دبیر هیات رییسه اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اینکه در سال‌های نه چندان دور، حجم تجارت ۲ کشور به بیش از ۲۲ میلیون دلار رسیده بود، گفت: مشکلات موجود سبب شد تا این رقم به هدف تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین این کشورها نرسد.

کامی بر وجود قرابت‌های فرهنگی و اجتماعی بین مردم ۲ کشور تاکید کرد و ادامه داد: تبریز در تجارت ایران با ترکیه مرکزیت دارد و همواره روابط مستحکمی بین تجار تبریزی و ترکیه ای وجود داشته است.

وی با اشاره بر لزوم ارایه و آموزش قوانین لازم به تجار جهت آگاهی هرچه بیشتر آنان از مقررات تجارت در طرف مقابل، خواستار رسیدگی به مشکلات موجود در مرز بازرگان و ارجاع این مشکلات به مقامات آنکارا شد.

تجار ایران و ترکیه باید برنامه بلند مدت برای تجارت ۲ سویه داشته باشند

  • رایزن بازرگانی سرکنسولگری ترکیه در تبریز نیز در این دیدار شیوع کرونا را از دلایل کاهش تبادل و پذیرش هیات های تجاری بین ۲ طرف دانست و گفت: هم اکنون با بازگشایی مرزها، امکان اعزام و پذیرش هیات وجود دارد.
  • «طاهر دینگیل» در خصوص مشکلات موجود برای تبادل کالا در مرز بازرگان افزود: به طور قطع این مشکلات را به مقامات آنکارا منتقل کرده و حل آن ها را خواستار خواهم شد.

وی بر ضرورت کسب اطلاعات لازم توسط تجار ۲ طرف تاکید کرد و اظهار داشت: نوعی نگاه و برنامه ریزی کوتاه مدت برای تجارت ۲ سویه وجود دارد که تجار باید با تغییر نگرش خود در پی برنامه ریزی بلندمدت در این راستا باشند.

  • دینگیل بر لزوم تلاش برای حل مشکلات مهم تجاری بین ۲ کشور از جمله مشکل نقل و انتقال پول و مشکل فقدان اطلاعات لازم از قوانین و مقررات بین تجار ۲ طرف تاکید کرد.
  • در این جلسه مقرر شد در راستای افزایش همکاری های اقتصادی بین ۲ کشور، جلسات وبیناری ۲ طرفه بین تجار و صاحبان صنایع برگزار شده و مقدمات تبادل هیات های تجاری بین طرفین فراهم شود.
منبع: ایرنا
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران