پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00013:32 - 1400/07/30

معایب دُز سوم واکسن کرونا چیست؟

کارگر آنلاین | دو گروه از افراد می‌توانند دُز سوم(بوستر، یادآور) را دریافت کنند، کادر درمان که بیش از۶ ماه از تزریق دُز دوم واکسن آنها گذشته است و گروه دوم اشخاصی که بیماری زمینه‌ای دارند.

دو گروه از افراد می‌توانند دُز سوم(بوستر، یادآور) را دریافت کنند، کادر درمان که بیش از۶ ماه از تزریق دُز دوم واکسن آنها گذشته است و گروه دوم اشخاصی که بیماری زمینه‌ای دارند.

در همین خصوص آمیتیس رمضانی متخصص عفونی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان گروه جامعه خبرگزاری آنا بیان می‌کند: این امکان وجود دارد که درآینده عموم مردم دُز سوم(بوستر، یادآور) را دریافت کنند؛ اینکه ما میگویم دُز سوم ایمنی بدن را بالا می‌برد، اما هرچیز اضافه و هرچیزی که بی‌جهت وارد بدن شود مشکل دارد و این رویه خودش یک حساب و کتاب جدا دارد.

آیا تزریق پروتئین یا آنتی‌ژنی خارجی برای بدن منفعتی دارد؟

  • وی در پاسخ به این که سوال که آیا تزریق پروتئین یا آنتی‌ژنی خارجی برای بدن منفعتی دارد می‌افزاید: برای کادر درمانی که مدام در معرض ابتلا به ویروس هستند، ‌منفعت‌اش بیشتر از ضرر آن است، ولی در مورد یک فرد عادی که واکسینه است، و اطرافیانش هم واکسینه هستند، و محیط کارش مشخص است، و فردی نیست که مدام در جاهای شلوغ حضور پیدا کند، دُز بوستر(یادآور) برای آن منفعتی ندارد؛ یعنی نیازی نیست که این پروتئین اضافی یا آنتی‌ژن اضافه وارد بدنش شود.
  • رمضانی در رابطه با اینکه آیا افراد سن بالا هم باید دُز بوستر(یادآور) را تزریق کنند یا خیر می‌گوید: بستگی به شرایطی که گفته بودیم دارد؛ بعضی از کشورها مثل آمریکا معتقد هستند که افراد بالای ۶۵ سال باید دوباره بوستر را تزریق کنند اما در کشور انگلیس می‌گویند باید افراد بالای ۵۰ سال این واکسن را تزریق کنند. به این دلیل که در افراد مسن آنتی‌بادی سریع‌تر افت می‌کند، یعنی اینکه، آنتی‌بادی که در یک فرد جوان وجود دارد با یک فرد بالای ۵۰ یا ۶۰ سال یکی نیست، افراد جوان می‌توانند آنتی‌بادی را بالا نگه دارد ولی آنتی‌بادی فرد مسن هر یک یا دو ماه، بیشتر از افراد جوان افت می‌کند.

این متخصص عفونی در خصوص اینکه می‌توان افراد مسن را برای کاندید شدن در تزریق دُز بوستر(یادآور) انتخاب کرد ادامه می‌دهد: از طرف دیگر در کشور ما از واکسنی برای افراد مسن‌ استفاده می‌شود که کارایی بالایی ندارند. یعنی از اول هم کارایی‌ آن بالا نبوده، بنابراین می‌توانیم افراد مسن را به عنوان یک کاندید بعدی قرار دهیم ولی اولویت ما این است که ابتدا همه افراد واکسینه شوند بعد به سراغ دُز بوستر برای افراد خاص وسالمند برویم.

  • وی با اشاره به اینکه گروه افراد مُسن، می‌تواند یکی از گروه‌هایی باشد که اهمیت دارد تصریح می‌کند: یکی از گروه‌هایی که می‌تواند اهمیت داشته باشد، گروه افراد مسن است که در کشور ما، واکسنی که کارایی بالایی دارد را دریافت نکردند و حتی افرادی هستند که آنتی‌بادی‌ بدن آنها پائین است.
  • رمضانی با بیان اینکه تزریق واکسن سینوفارم برای افراد ۶۰ سال به بالا توصیه نمی‌شود، می‌گوید: تولیدکنندگان واکسن سینوفارم در کشور چین نیز براین باورند که تزریق این واکسن برای افراد ۶۰ سال به بالا کارایی ندارد و مطالعات در این زمینه هنوز به نتیجه نرسیده است.

انتهای پیام /

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران