پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00017:11 - 1400/07/30

یک سوم قیمت برنج به جیب دلالان می‌رود

کارگر آنلاین | عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: برنج از کشاورزان با قیمت حدودی هر کیلوگرم ۳۹ تا ۴۰ هزار تومان خریداری می‌شود اما با قیمت حدود ۶۰ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد بر این اساس یک سوم قیمت این محصول به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص دلایل افزایش قیمت برنج در بازار، گفت: 19 استان کشور امکان کشت برنج دارند اما با توجه به خشکسالی رخ داده سطح زیر کشت این محصول کاهش قابل توجهی داشته است. به صورت مثال در استانی مانند خوزستان حدود 7 هزار هکتار از اراضی زیر کشت برنج نرفت و این اتفاق در استان‌های مانند فارس نیز رخ داده است.

  • نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با برنامه ریزی می‎توانیم به راحتی میزان تولید برنج را تا حد بسیار زیادی افزایش دهیم، ادامه داد: برنج از کشاورزان با قیمت حدودی هر کیلوگرم 39 تا 40 هزار تومان خریداری می‌شود اما با قیمت حدود 60 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسد بر این اساس یک سوم قیمت این محصول به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود.
  • این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با نوسازی و بازسازی واحدهای شالی کوبی می‌توان از هدر رفت و تبدیل شدن حدود 100 هزار تن برنج به ضایعات جلوگیری کرد، عنوان کرد: بهبود عملکرد در واحد سطح تولید برنج می‌تواند به افزایش میزان تولید این محصول کمک فراوانی داشته باشد و نیاز به واردات را کم کند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سالانه به 3میلیون 200 هزار تن برنج نیاز داریم که 2 میلیون 200 هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود، در شرایط اقتصادی فعلی و گرانی‌ها متاسفانه سرانه مصرف برنج هر ایرانی از 36 کیلوگرم به کمتر از 30 کیلوگرم کاهش پیدا کرده است./

پایان پیام

 

∎​

منبع: خانه ملت
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران