اخبار اقتصادی
چاپ00015:50 - 1400/09/05

دیابت نوع ۲ چه کسانی را تهدید می‌کند؟

کارگر آنلاین | فوق تخصص غدد و متابولیسم با تشریح دیابت بارداری و دلیل به وجود آمدن آن تاکید کرد: مبتلایان به دیابت بارداری پس از بارداری در خطر ابتلا به دیابت نوع دو هستند و پس از بارداری باید سالیانه تحت نظر پزشک، چکاپ شوند.

دکتر بابک پزشکی با اشاره به علت بروز دیابت بارداری گفت: هرگونه اختلال میزان گلوکز که در سه ماهه دوم یا سوم بارداری در یک خانم باردار ایجاد شود دیابت بارداری می‌گوییم.


  • وی افزود: تمام خانم‌های باردار طبق پروتکل وزارت بهداشت باید در هفته ۲۴ تا ۲۸ حاملگی تحت آزمایش تست تحمل خوراکی گلوکز قرار گیرند. در این آزمایش ۷۵ گرم گلوکز خوراکی به خانم داده می‌شود و قند خون ناشتا، قندخون یک ساعت پس از خوردن گلوکز و قندخون دو ساعت پس از خوردن گلوکز اندازه‌گیری می‌شود. اگر قندخون ناشتا بالای ۹۵، قندخون یک ساعته بالای ۱۸۰ و قندخون دو ساعته بالای ۱۵۳ باشد، خانم دیابت بارداری دارد.
  • دکتر پزشکی با تاکید بر اینکه دیابت بارداری با آزمایش مشخص می‌شود، گفت: خانم باردار ممکن است هیچگونه علامتی مثل پرخوری، افزایش ادرار، پرنوشی، کاهش وزن و... را نداشته باشند. علت ایجاد دیابت بارداری به دلیل تولید یک سری از هورمون‌هایی است که از جفت ترشح می‌شود و باعث می‌شود در بدن خانم باردار مقاومت به انسولین ایجاد کند.

    وی افزود: درباره دیابت بارداری ذکر این نکته لازم است که این افراد پس از بارداری در معرض خطر دیابت نوع دو هستند. گرچه می‌گوییم پس از بارداری دیگر نیازی به انسولین نیست و دارو قطع می‌شود، اما این افراد باید سالیانه به پزشک مراجعه کنند و قندخون خود را چک کنند، چون در معرض خطر دیابت نوع دو هستند.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید