اخبار اقتصادی
چاپ00011:11 - 1400/09/06

رسیدن به ۱۲۰ سالگی با این طب مدرن ممکن شد!

کارگر آنلاین | سن بخشی از زندگی است که مردم معمولاً بیشتر از آنچه که نشان می‌دهند برای آن اهمیت قائلند، و از آنجایی که برخی واقعاً از پیرشدن می‌ترسند، و جوان، زیبا و سالم‌ماندن آرزوی بسیاری است، نوع جدیدی از طب شکل گرفته که ممکن است بتواند زندگی بسیاری را تغییر دهد.

به گزارش کارگر آنلاین ، دکتر ابراهیم صفوی متخصص طب ضد پیری و پیشگیری مدرن در گفت و‌ گو با علاج‌ نیوز گفت: طب ضد پیری و پیشگیری مدرن طبی است که علل زمینه‌ای فرسایش بدن در انسان را بررسی می‌کند. هدف از این طب، پیشگیری و کاهش هر گونه بیماری مرتبط با سن بویژه بیماری‌های مزمن و تحلیل‌برنده است و سعی در افزایش طول عمر سالم انسان‌ با حفظ ویژگی‌ها و توانمندی‌های جسمی و روانی دوران جوانی دارد.

طب ضد پیری یا طب پیشگیری مدرن

  • دکتر ابراهیم صفوی با اشاره به اطلاعات ثبت شده در ثبت احوال تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده بر روی اسناد ثبت احوال سراسر دنیا، ۱۲۲ سالگی طولانی‌ترین عمر ثبت‌شده است. این اطلاعات بر اساس سوابق ثبت‌شده دولتی تعداد اندک کشورهایی که از ۱۴۰ سال پیش عده‌ای از شهروندانشان شناسنامه داشته‌اند به دست آمده. بنابراین این احتمال وجود دارد که افرادی باشند که بیش از این نیز زندگی کرده‌ باشند اما به دلیل نبود شناسنامه رسمی اثباتشان مشکل است. بر این اساس حداقل عمر انسان حداقل ۱۲۲ سالگی است و رسیدن به این سن امری دست نیافتنی نیست.
  • وی افزود: اما به دلیل به هم ریختن برنامه خواب یا بایوریتم، عدم تحرک و ورزش نکردن، خوراک ناسالم، آلودگی های محیطی ، تشعشعات زیانبار و همچنین استرس‌های مزمن افراد به ندرت می‌توانند به این پتانسیل سنی دست یابند و اکثر افراد جوامع انسانی قبل از سن ۸۵ سالگی عمر خود را از دست می‌دهند و متاسفانه سال‌های زیادی قبل از مرگ هم از بیماری‌های تحلیل‌برنده و مزمنی نظیر آلزایمر، پارکینسون، دیابت، فشار خون بالا و ناتوانی‌های جنسی رنج می‌برند.

متخصص طب ضد پیری گفت: این عوامل و رفتارهای زیانبار اساسا به ساختار ژنتیکی ما آسیب زده و آسیب به ژن‌های ما منجر به کاهش ساخت پروتئین در بافت‌ها شده و به تدریج بافت‌ها و سیستم‌های بدن دچار اختلال در عملکرد می‌شوند که این می‌تواند منجر به شروع امراض، فرسایش بدن، پیری و مرگ زودرس شود و شدیدا کیفیت زندگی را پایین می‌آورد.

طب پیشگیری مدرن چگونه باعث به تعویق‌افتادن سن پیری می‌شود؟
وی در ادامه تصریح کرد: ما در طب پیشگیری مدرن سعی می‌کنیم روی این اختلالات و مشکلات کار کنیم و با بررسی دقیق بالینی و آزمایشگاهی به شناسایی این آسیب‌ها پرداخته و ضمن آموزش رفتارها و الگوهای صحیح زندگی با کمک مکمل‌های غذایی از قبیل آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای‌آمینه، پپتایدها و سایر مواد طبیعی مثل باکتری‌های مفید و حتی با کمک هورمون‌های طبیعی و تنظیم هورمون‌های بدن آسیب‌های وارده به سیستم‌های فیزیولوژیک و ایمونولوژیک بدن را تصحیح و متعادل کنیم. تلاش می‌شود به نقطه بهینه‌ای برسیم که در آن فعالیت‌های ژنتیکی دوباره بهبود یافته، مجددا پروتئین بافت‌ها افزایش پیدا کرده و در نهایت عملکرد اعضای بدن بهتر شود. در نهایت همه‌ی این فرآیند باعث به تعویق‌افتادن سن پیری و منجر به افزایش کیفیت زندگی و سلامتی می‌شود.

پیر شدن جوامع بشری

  • دکتر صفوی اذعان داشت: امروزه تقریبا در همه کشورهای جهان تعداد افرادی که بالاتر از ۶۵ سال عمر دارند بیشتر از تعداد بچه‌های زیر ۵ سال است. دلیل این موضوع آن است که بیشتر امراض حاد و کشنده، مثل آبله، وبا، سرخک، مالاریا، حصبه و کزاز کاهش چشمگیری داشته و بعضا تقریبا از بین رفته‌اند و متاسفانه بیماری‌های مزمن و غیر واگیر مثل آلزایمر، پارکینسون، پوکی استخوان، دیابت، افسردگی و سرطان جای آنها را گرفته و اگر چه به مدد طب کلاسیک این امراض تا حدودی کنترل می‌شوند، سرعت پیشرفتشان کاهش می‌یابد و مرگ‌ومیر بالایی هم ندارند اما متاسفانه شدیدا ناتوان‌کننده هستند و کیفیت زندگی را شدیدا پایین می آورند.
  • وی در ادامه افزود: نرخ فرزندآوری هم به دلیل پیشرفت‌های پزشکی ازیک طرف و تغییرات فرهنگی نامناسب از طرف دیگر کاهش یافته است. و همه این عوامل باعث تغییر در دموگرافی جمعیتی شده و کشورهایی مانند کشور ما که طی یکی دو دهه قبل جزء جوان‌ترین کشورهای دنیا بودند، در صورت عدم برنامه‌ریزی صحیح انتظار می‌رود که طی بیست یا سی سال آینده به پیرترین کشورهای جهان تبدیل شوند. این امر متاسفانه می‌تواند باعث آسیب‌های شدید اقتصادی و سیاسی و اجتماعی شود. حتی بر اساس پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، اقتصاد برخی از کشورهای در حال توسعه به دلیل کمبود نیروی کار جوان و هزینه‌های بالای امراض سالمندی و بازنشستگی با فروپاشی روبرو می‌شود.

متخصص طب مدرن گفت: اگرچه از آغاز پیدایش بشریت هیچگاه متوسط عمر بشر تا این حد زیاد نبوده است. اما متاسفانه این افزایش طول همراه با افزایش زمان درد و رنج و ناتوانی حاصل از بیماری‌های سالمندی است. انتظار می‌رود با کمک طب پیشگیری مدرن و افزایش این تخصص درجوامع و آموزش مردم تا حدود زیادی از این امراض مانند پوکی استخوان، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کرد. امیدوارم که با برنامه‌ریزی صحیح، آموزش سبک زندگی‌، تغذیه مناسب و مداخلات تخصصی این رشته بتوانیم کیفیت و سلامت زندگی مردم را افزایش دهیم و در جهت طول عمر سالم کل افراد جامعه قدم برداریم.

طب ضد پیری به همه افراد در هر سنی کمک می‌کند
دکتر ابراهیم صفوی با تاکید بر فواید طب ضد پیری و پیشگیری تصریح کرد: طب ضد پیری به هر فردی در هر سنی از کودکان، نوجوانان و جوانان گرفته تا میانسالان و سالمندان کمک می‌کند تا با اصلاح سبک زندگی، تغذیه و تنظیم فیزیولوژیک بدن اساسا کیفیت سلامتی و بهبودی خود را افزایش دهند. این طب برای افراد میانسال و سالمندان، علاوه بر موارد فوق بر روی دفع سموم یا دیتاکسیفیکیشن، و هورمون درمانی‌های خاص هم بطور تخصصی کار می‌شود.

اگر شما در رابطه با این طب سوالی از دکتر ابراهیم صفوی دارید در قسمت نظرتان ارسال فرمایید.دکتر صفوی در اسرع وقت پاسخ پیام های شما را ارسال می نماید.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران