پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00012:38 - 1400/09/06

ریزش شدید قیمت نقت/ نفت در دو ماه دیکر به ۶۰ دلار می‌رسد!

کارگر آنلاین/بعد از کشف سویه جدید از ویروس کرونا، برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که قیمت نفت به دلیل کشف این ویروس، افت شدید پیدا کرده است اما علت حقیقی قیمت نفت چیست و نفت تا کجا ارزان می‌شود؟

قیمت نفت بعد از صعود چند ماهه، چند روزی است که افت شدیدی پیدا کرده است. برخی از رسانه‌ها نوشته بودند که دلیل این کاهش قیمت، کشف گونه جدید کرونا بوده است.

علی شمس اردکانی، رییس پیشین کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران و همچنین پدر علم انرژی این ادعا را رد می‌کند. شمس اردکانی معتقد است دلیل کاهش شدید قیمت بازی عرضه و تقاضا در بازار است.

او کشف این وروس را این گونه بررسی می‌کند: این ویروس در آفریقای جنوبی شایع شده و این کشور جزو واردکنندگان بزرگ نیست و به همین دلیل هم تاثیر زیادی بر بازار نمی‌گذارد. کشورهای متعددی هم از نارنجی به قرمز و از قرمز به نارنجی بدل شدند. این گونه جدید هنوز تاثیری بر بازار نداشته است.

 

او در همین باره  می‌گوید: کشورهای عمده مصرف‌کننده، ذخایر استراتژیک خود را در عملی هماهنگ به بازار عرضه کردند.
 

او بیان می‌کند:‌ آمریکا، ۵۰ میلیون بشکه و به ترتیب کشورهای هند و ژاپن که واردکنندگان و مصرف‌کنندگان عمده‌اند ذخایر خود را به بازار عرضه کردند. در مجموع ۳۰۰ میلیون بشکه مازاد وارد بازار شده است.

او اظهار تاسف می‌کند: اوپک در چنین موقعیتی باید میزان عرضه خود را کاهش می‌داد که چنین نکرد. الان بازار غرق نفت است.

شمس اردکانی می‌افزاید: قیمت نفت در آمریکا لیتری دو دلار شده بود و در اروپا هم به همین قیمت رسیده بود. مصرف‌کنندگان آمریکایی هم تصمیم گرفتند چند روزی مصرف نفت خود را کاهش دهند و ماشین‌ها را در پارکینگ رها کردند. افزایش قیمت این چنینی نیز می‌توانست مشکلی سیاسی برای بایدن ایجاد کند. به همین دلیل هم بایدن تصمیم گرفت با افزایش عرضه، فشار مصرف‌کننده آمریکایی را کاهش دهند و اوپک را تحت فشار قرار دهند.

او یادآوری می‌کند: تنها کشوری که اعلام نکرد قرار است مصرف خود را کم کند چین بود.

چین یکی از مصرف‌کنندگان بزرگ نفت است که احتمال می‌رود به دلیل رقابت اقتصادی با آمریکا، مصرف خود را کاهش نداده است.

منبع: تجارت نیوز
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران