پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00009:10 - 1400/09/28

۱۰ اظهار نظر مهم خاندوزی برای بازارها / سیگنال‌های جدید وزیر اقتصاد برای بورس و دلار

کارگر آنلاین/احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد شب گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی مصاحبه‌ای داشت که ۱۰ اظهار نظر مهم او را در زیر می‌خوانید.

توضیحات درباره فروش اوراق، اظهار امیدواری از مانع‌تراشی برای جلوگیری از هجوم پول‌ها به سمت بازارهای مسکن و ارز و طلا، کنترل نرخ بین بانکی توسط بانک مرکزی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بخش نهاده‌های دامی، کاهش مدت زمان صدور مجوز برای شرکت‌ها، شفاف‌سازی‌ در حوزه نظارت و مقام ناظر بورس، چشم‌انداز خوب بازار ارز و مالیات‌ستانی از معامله‌گران ارز از مهمترین اظهارات شب گذشته وزیر اقتصاد بود. ۱۰ اظهار نظر مهم او برای فعالان اقتصادی و بازارها را در زیر بخوانید:

ـ موفق شدیم در مهر، بخش نامه‌ای را از دولت برای فروش اموال بگیریم و فروش اوراق را به گونه‌ای که کمترین اثر منفی را در دیگر بازار‌ها بگذارد انجام دادیم. در کل این دوره, ۵۹ هزار میلیارد تومان اوراق نقدی توسط دولت منتشر شده است و ۷۰ هزار میلیارد تومان بابت اوراق قبلی به بازار و مردم بازگردانده شده است یعنی دولت نه تنها معادل اوراق منتشر شده برنگردانده بلکه ۱۱ هزار میلیارد تومان، منفی است.

ـ امیدواریم اگر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موفق شود موتور تورم را کنترل کند می توانیم برای سوداگری و هجوم پول ها به سمت بازارهای غیر مولد مانند مسکن ، ارز، طلا و سکه و مانند آن موانع خوبی را ایجاد کنیم که تمهیدات آن نیز انجام شده است.

ـ اگر بانک مرکزی همزمان با سیاست کسری بودجه دولت، از طریق عملیات بازار باز خود، نرخ بین بانکی را کنترل کند مشکلی در حوزه اقتصادی و بازار سرمایه رخ نخواهد داد.

ـ واقعیت این است که دولت به بسیاری از پیمانکاران خود به علت اینکه وجه نقد ندارد اوراق می‌دهد که سررسیدهای مختلفی دارد و برخی اوراق هم از سال‌ها پیش صادر شده است و این در همه دنیا روال است و اگر بانک مرکزی کار نرخ بین بانکی خود را به خوبی انجام دهد، ضرر و خطری برای بورس و بقیه بازارها ایجاد نمی‌شود. در این زمینه، منفی هستیم یعنی بیش از آن که دولت از بازار سرمایه، گیرنده وجه نقد باشد دهنده وجه نقد است.

ـ توافق میان مجلس و دولت این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود اما به تدریج و با زمان‌بندی و بدون وارد شدن فشار به مردم. امیدواریم در بودجه سال ۱۴۰۱ شاهد ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی و کالاهایی مانند آن نباشیم.

ـ در ۱۰۰ روز اخیر در بازار سرمایه یکی از اتفاقات این بود که زمان صدور بسیاری از مجوزهایی که فعالان اقتصادی می‌خواستند را کاهش دادیم و اگر مدارک کامل باشد، بیشتر از سه هفته برای صدور مجوزها، زمان لازم نیست. در مورد افزایش سرمایه شرکت‌ها هم قبلا شرکت‌ها مدت‌ها منتظر بودند تا سازمان بورس، این افزایش سرمایه را تائید کند اما اکنون سه تا چهار روز زمان لازم است. در این ۱۰۰ روز، کار پذیره‌نویسی نخستین شرکت پروژه تاریخ کشور به زودی انجام می‌شود که می‌تواند مورد اقبال مردم قرار گیرد.

ـ شفاف‌سازی‌هایی در حوزه نظارت و مقام ناظر بورس رخ خواهد داد و دستور آن را به رئیس سازمان بورس دادم و وعده کردند در همین ایام پیش رو، شفاف‌سازی‌های خوبی در زمینه نظارت و مقام ناظر در بورس انجام شود.

ـ تا ۱۵ آذر ماه تقریباً معادل کل سال گذشته منابع در دسترس قرار گرفتند بنابراین چشم‌انداز بازار ارز به جهت منابع، چشم‌انداز خوبی است اما اگر تقاضاها کنترل نشود، مجدد شاهد هر تلاطمی خواهیم بود.

ـ در زمینه چگونگی اعمال اهرم مالیاتی در کشور یک تصمیم قاطع گرفته و اعلام شد اگر فردی از طریق قانونی، صرافی‌های مجاز و بازار متشکل فعالیت می‌کند که فعالان رسمی بازار هستند، ولی افرادی که سوداگری و سفته بازی ارز را انجام می‌دهند باید بدانند از این به بعد مشمول نرخ مالیات قرار می‌گیرند.

ـ مردم! ما بر عهد و مسیر خود هستیم و شب و روز خودمان را در وزارتخانه، وقف این کردیم که مسیر درستی که مورد نیاز اصلاحات اقتصادی کشور است را به درستی طی کنیم و امیدواریم ثمرات آن را در سال‌های آینده مشاهده کنیم.

این گزارش خلاصه‌ای از سخنرانی خاندوزی در شب گذشته است که صداوسیما متن کامل آن را منتشر کرده است.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران