پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00009:25 - 1400/10/12

می‌توان آنلاین دلار سهمیه‌ای خرید؟

کارگر آنلاین/این روزها خرید ارز سهمیه‌ای صرافی‌های بانکی شرایط خود خاص دارد. چگونه از صرافی‌های بانکی ارز سهمیه‌ای بخریم؟

 شکاف قیمتی میان نرخ ارز در بازار آزاد و صرافی‌های باعث شد که نوع خرید ارز در صرافی‌ها تغییر کند.

تا چند هفته پیش هر فرد می توانست با همراه داشتن کارت ملی ۲۲۰۰ دلار سهمیه خود را دریافت کند؛ پیگیری‌ها نشان می‌دهد که فرد متقاضی باید کارت ملی، دو کارت بانکی به نام خود، سیم کارت، اصل و کپی مدارکی مثل بلیط، ویزا، پاسپورت و عوارض خروج از کشور را برای دریافت سهمیه خود داشته باشد.

دلیل اصلی این شرایط اختلاف حدودا دو هزار تومانی قیمت دلار آزاد و صرافی ملی بود. در نتیجه خرید دلار سهمیه‌ای رونق گرفت و صرافی‌ها نیز شاهد صف‌های طولانی بودند.

در ماه اخیر کمتر کسی برای سفر یا مهاجرت از ارز سهمیه‌ای استفاده می‌کرد، رانت این ارز به گونه‌ای بود که برخی دلالان کارت ملی هر فرد را به قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان اجاره می‌کردند تا سهم چند میلیونی از دلار سهمیه‌ای ببرند.

از صرافی‌ها نشان می‌دهد که اگر فردی قصد خرید دلار سهیمه‌ای از صرافی را داشته باشد باید علاوه بر کارت ملی و دو کارت بانکی به نام خود، سیم کارت، اصل و کپی مدارکی مثل بلیط، ویزا، پاسپورت و عوارض خروج از کشور را داشته باشد تا بتواند از سهیمه ۲۲۰۰ دلار خود استفاده کند.

البته داشتن تنها یکی از موارد گفته شده کافی نیست و متقاضی دریافت دلار سهیمه‌ای باید اصل و کپی تمامی موارد بالا را داشته باشد. به نظر می‌رسد این سیاست جدید در عرضه ارز سهمیه‌ای از طول صف‌های صرافی‌ها بکاهد.
دلار سهمیه‌ای می‌توانیم بگیریم؟

یک دلال بازار ارز  می‌گوید: شما کارت ملی، کارت بانکی و شماره تلفن خودتان را به من بدهید و در عرض دو الی سه روز دلار سهمیه‌ای به اسم شما می‌گیرم و در عوض ۵۰۰ هزار تومان به حسابتان می‌زنم، معامله ساده دو سر سود است فقط کمی برای ما دردسر دارد.

اپراتور یک صرافی نیز می‌گوید: برای دریافت ارز سهمیه‌ای باید بلیط، ویزا، پاسپورت، کارت ملی و کارت بانکی معتبر داشته باشید، بدون این موارد نمی‌توان ارز مسافرتی گرفت.

این دو اظهار نظر نشان می‌دهد که علی‌رغم سخت‌گیری شرایط دریافت ارز سهمیه‌ای همچنان برخی‌ها با اجاره کردن همه‌ی مدارک به دنبال کسب سود هستند.

منبع: تجارت نیوز
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران