پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00008:48 - 1400/10/18

ممنوعیت‌های معامله سکه/ خرید سکه از طلافروشی تخلف است؟

کارگر آنلاین/برخی فروشندگان سکه به خریداران فاکتور نمی‌دهند. این در حالی است که دبیر اتحادیه طلای تهران می‌گوید: طبق قانون اتاق اصناف کلیه واحدهای صنفی که کالایی را با قیمت بیش از ۱۰ هزار تومان می‌فروشند باید فاکتور صادر کنند.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد برخی از فروشندگان سکه از ارائه فاکتور فروش خودداری می‌کنند. برخی‌ دیگر هم به مشتریان سکه‌هایی می‌فروشند که کارت آنها با نام مغازه سنخیت ندارد.

هر چند در ماه‌های گذشته فروش سکه‌های تقلبی در بازار خبر ساز شده بود و فعالان بازار نسبت به خرید و فروش سکه هشدار داده بودند اما برخی فروشندگان همچنان طبق قانون عمل نمی‌کنند.

فروش سکه بدون صدور فاکتور خلاف قانون است. دبیر اتحادیه طلای تهران در این مورد گفت: فروشندگانی که بابت فروش سکه فاکتور صادر نمی‌کنند، متخلف هستند. البته در سال‎های گذشته هم برخی طلافروشان بابت فروش طلاهای زیر یک گرم فاکتور صادر نمی‌کردند. این در حالی است که طبق قانون اتاق اصناف عدم صدور فاکتور خلاف قانون است.

نادر بذرافشان  توضیح داد: از این پس فروشندگان برای فروش اقلام بیش از ۱۰ هزار تومان خود باید فاکتور صادر کنند. هدف از صدور فاکتور هم این است که فروشندگان جزئیات فروش کالای خود را در فاکتور قید کنند تا در آینده منجر به چالش جدید برای خریدار یا فروشنده نشود.
از طلافروشی‌ها سکه نخرید

او ادامه داد: مردم برای خرید سکه حتما باید به واحدهای صنفی فروش سکه که دارای مجوز از اتحادیه طلا هستند، مراجعه کنند. این در حالی است که برخی مردم سکه را از طلافروشی‌ها می‌خرند.

دبیر اتحادیه طلا گفت: طلافروشان در واحدهای صنفی خود نمی‌توانند سکه بفروشند و این اقدام قانونی نیست. رسته سکه فروشان و طلا فروشان متفاوت است. طبق قانون سکه فروشان حق فروش طلا را ندارند و در مقابل طلافروشان هم نباید سکه بفروشند.

بذرافشان به مردم توصیه کرد: سکه را از واحدهای صنفی دارای پروانه کسب از اتحادیه صنف طلا بخرید. همچنین به نشان هولوگرام روی سکه نیز دقت کنید.

براساس این گزارش تقلب در فروش طلا زیاد شده است. پیش‌تر، تاج‌داران رئیس اتحادیه طلای بابل گفته بود: فضای عجیبی در بازار طلا ایجاد شده است. متاسفانه برخی طلافروشی‌ها مصنوعات طلا با عیار ۱۳ را به جای طلاهای ۱۸ عیار با ترفند طلای کم اجرت به مردم می‌فروشند!

منبع: تجارت نیوز
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران
بانک سپه