پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00010:48 - 1400/10/28

مضرات کشیدن قلیان و سیگار برای خانم ها

کارگر آنلاین/کشیدن قلیان و سیگار برای خانم ها مضرات زیاد و غیر قابل جبرانی دارد از جمله کاهش سن یائسگی و ناباروری.

مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.

زنانی که سیگار می کشند، زودتر به سن یائسگی نزدیک می شوند و این امر موجب کاهش باروری در آنها می شود. احتمال سقط در اینگونه زنان نیز بیشتر از افراد غیرسیگاری است و کودکان آنها نیز پس از تولد در معرض امراض گوناگون قرار می گیرند و نیز دارای وزن کمتری در زمان تولد هستند.

مضرات قلیان برای بدن

افراط در مصرف کافئین نقش بسیار مهمی در ناباروری زنان به عهده دارد به طوری که مصرف بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز ممکن است زنان را نابارور کند.

این در صورتی است که هر فنجان قهوه تا 100 میلی گرم کافئین دارد و زنانی که می خواهند از آن استفاده کنند، باید این موضوع را به یاد داشته باشند. همچنین زنانی که می خواهند با روش IVF بارور شوند نیز کافئین خوراکی روزانه خود را باید به طور کامل محدود کنند تا ازاین طریق عمل IVF به خوبی صورت پذیرد.

چای، شکلات و نوشابه های گازدار همگی نیز دارای کافئین زیادی هستند که این امر نیز خود در ناباروری تأثیر می گذارد.

جراح و متخصص زنان با اشاره به تحقیقات انجام شده در جهان گفت:برای یک زندگی سالم و یک بارداری مناسب باید یک برنامه رژیم غذایی شامل سبزی ها، غلات، گوشت سفید، روغن های اشباع نشده مانند روغن های امگا 3، 6 و 9 و زیتون و کنجد، گوشت آبزیان و آجیل های بدون نمک را رعایت کرد تا بتوان فرزند سالمی را به دنیا آورد.

وی با تاکید بر اینکه ورزش نیز در این میان نقش بسزایی را دارد، گفت:افراد چاق و دارای چربی بسیار زودتر از دیگران به ناباروری مبتلا و سلول های چربی آنها نیز مانند مواد دیگری تولید هورمون هایی می کند که باعث جلوگیری از بارداری می شود.

او خاطرنشان کرد:اضافه وزن روند تخمک گذاری در زنان را دچار اختلال می کند و قدرت باروری آنها را کاهش می دهد. در واقع سلول های چربی، هورمون استروژن اضافه از خود تولید میکنند که این موضوع هرگاه به بیش از حد خود برسد، این عمل را موجب می شود.

وی با اشاره به اینکه افراد با وزن کمتر از معمول نیز دچار ناباروری می شوند، گفت:ورزش و زندگی در هوای سالم به باروری زنان کمک می کند و آنها را قادر به زندگی و تولید مثل خوبی می کند.

وی افزود:بیماری های روانی و افسردگی در اینگونه زنان باعث ناباروری می شود و یا شانس موفقیت در درمان های ناباروری IVF را کمتر می کند و فشارهای محیطی و مکانی در این زنان در هورمون های آنها تأثیرگذار است و روند باروری را دچار اختلال می کند.

او خاطرنشان کرد:کاهش اضطراب و مشکلات روحی و روانی کمک خوبی به بارداری سالم می کند و باعث شادابی در مادر و کودک می شود پس باید پیش از بارداری، محیطی سالم به وجود آورد تا در آینده این کار دچار اختلال نشود.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران