پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00015:09 - 1400/10/30

 افزایش ۷ سال امید به زندگی و کاهش دفعات بیماری با این عمل

کارگرآنلاین| رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اثرات افزایش اعتقادات دینی و معنویت گفت: افزایش هفت سال امید به زندگی، کاهش دفعات بیماری و گزارشاتی از شفاء کامل از جمله نتایج ارتقای معنویت و افزایش اعتقادات دینی و مذهبی است.

به گزارش کارگرآنلاین  سیدعلیرضا مرندی، رئیس نخستین همایش معنوی و رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در همایش سلامت معنوی با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی پس از چند دهه از فعالیت خود با پیشنهاد نماینده نروژ، سلامت معنوی بعنوان یکی از ابعاد سلامت در کنار سلامت جسمی، روحی روانی و اجتماعی پذیرفت گفت: عدم امنیت روانی عوارض آن بر جسم و روح و روان، افزایش جرم و جنایت، ناسازگاری‌های اجتماعی، شاد نبودن و ترس از آینده خلأهایی بود که ضرورت پذیرش سلامت معنوی را در جوامع غربی آشکار می‌ساخت.

وی با اشاره به رفاه اجتماعی و مادی در جوامع غربی گفت: اضطراب و هیجان ناشی از عدم هویت و رها کردن مردم، نتایج مادی‌گرایی در جوامع غربی بود بطوری که آسایش روان در این جوامع وجود نداشت و پذیرش سلامت معنوی را بعنوان بعد چهارم سلامت ضروری می‌ساخت.

وی با اشاره به نگرانی غربی برای ورود دین به صحنه سیاست و شئون زندگی گفت: این امر مانع ایجاد تعریف واحد از سلامت معنوی شد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت سلامت معنوی در هر کشور به عنوان جزیی از استراتژی سلامت و منطبق با آموزه‌های فرهنگی اجتماعی هر کشور تعریف شود و در برنامه‌های سلامت آن کشور ورود یابد.

مرندی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی در معاهده کپهنهاک متعهد شدند به سلامت معنوی بپردازند افزود: کشورهای اسلامی که معنویت و اعتقادات مذهبی با فرهنگ مردم و زندگی آنان عجین شده مسئولیتی دو چندان در این زمینه دارند اگر چه در صدهای اخیر غرب و علوم مادی آن با رسوخ در علوم مختلف از جمله پزشکی آنرا از معنویت و مسائل اعتقادی که در گذشته در آن به وفور مشاهد می‌شد جدا کرده است.

مرندی با اشاره به اینکه مطالعات مربوط به سلامت معنوی در دهه‌های اخیر مجدداً از سر گرفته شده است تصریح کرد: در بیش از ۳۵۰ مطالعه در جهان غرب ثابت شده افراد مذهبی از نظر جسمی سالمتر هستند و از سوی دیگر ۸۵۰ مطالعه نیز بیانگر تاثیر گذاری دین‌داری و فعالیت‌های مذهبی در سلامت روان بوده‌اند به طوری که در چنین افرادی طلاق، اعتیاد و .... کمتر و عزت نفس، سازگاری، تفاهم در اجتماع، شادی، امید و رضایت از زندگی بیشتر مشاهد می‌شود.

وی ادامه داد: به تعویق افتادن عوارض سالمندی، کاهش دفعات بیماری و بستری شدن و افزایش امید به زندگی تا میزان هفت سال و حتی در مواردی شفاء کامل در نتیجه افزایش اعتقادات دینی، مذهبی و معنویت براساس مطالعات علمی و پژوهش‌های جهانی گزارش شده است.

 وی با اشاره به ارتباط کامل سلامت معنوی با دیگر ابعاد سلامت افزود: سلامت معنوی ارتباط مستقیم با سبک زندگی سالم داشته و حتی به دلیل اهمیت آن به صورت واحد‌های اختیاری یا اجباری در دروس دانشگاهی جوامع غربی گنجانده شده و آثار آن موفقیت آمیز نمود یافته است.

وی با اشاره به اینکه سخن از معنویت در غرب الزاما انطباق با مفاهیم اعتقادی و دینی ندارد بیان کرد: تعریف خاص معنویت ذیل دین یا فرا دین معانی متعددی به معنویت در دنیای غرب داده که با دیدگاه اسلامی متفاوت است.

ویتصریح کرد: غربی‌ها برای ارتقای سلامت معنوی افراد را به هر ابزار آرامش بخشی از جمله موسیقی، ورزش، فعالیت هنری، تکنیک‌های مدیتیشین و .... توصیه می‌کنند.

وی با اشاره به حدیثی قدسی که جهان را مقدمه تعامل انسان می‌داند گفت: بر این اساس انسان برای حرکت تکاملی به سمت کمال حقیقی و قرب به درگاه الهی خلق شده که مقصد خلقت زمین و انسان‌ است.

وی با اشاره به نقش ثابت شده سلامت معنوی و نقش متقابل آن در سبک سالم زندگی اسلامی گفت: تفاوت معنویت غربی با اسلامی، تاکیدات مقام معظم رهبری و ضرورت پیشگیری از خرافات در تعاریف سلامت معنوی ما را بر آن داشت در ارائه تعریفی از این مفهوم براساس منابع غنی اسلامی اهتمام کنیم.

وی با اشاره به رهنمود‌های مقام معظم رهبری برای فکر کردن و کار در مورد مقوله سلامت معنوی و بهره‌مندی ظرفیت عظیم روحانیون ابراز امیدواری کرد: روحانیت با همکاری جامعه پزشکی و وزارت بهداشت بتوانند تعریف سلامت معنوی را تبیین و آن را در مراتب سلامت، درمان، پیشگیری از بیماری‌ها و توانبخشی وارد کنند تا سبک زندگی اسلامی براساس آن در جامعه معنوی شکل گیرد.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران