پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00016:28 - 1400/11/06

موفقیت حتمی با این ۳ راهکار قرآنی

کارگرآنلاین| در زندگی خود برای موفقیت و رسیدن به اهدافمان، نیازمند به یک مدیریت قوی هستیم که قرآن کریم برای یک مدیریت خوب، چند ویژگی را بیان فرموده است.

به گزارش کارگرآنلاین، اگر انسان بتواند زندگی خود را به خوبی مدیریت کند، و در همه دوران‌های زندگی، چه در جوانی و چه موقع تشکیل خانواده و ...، بتواند با کمترین امکانات، بهترین بهر مندی را داشته باشد، می‌تواند تمامی موانع را از سر راه خود بردارد، و به یک زندگی متعادل و نسبتا خوب داشته باشد.

زیرا چه بسا همه امکانات یک زندگی خوب فراهم باشد، اما به علت اینکه مدیریت ضعیف است، نتواند از آن‌ها بهره لازم را ببرد.

موفقیت
(فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُمْ وَ لَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنهْمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شَاوِرْهُمْ فىِ الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلىَ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یحُبُّ الْمُتَوَکلِّین)
(اى رسول ما!) پس به خاطر رحمتى از جانب خدا (که شامل حال تو شده) با مردم مهربان گشته اى و اگر خشن و سنگدل بودى، (مردم) از دور تو پراکنده مى شدند. پس از (تقصیر) آنان درگذر و براى آن‌ها طلب آمرزش کن و در امور با آنان مشورت نما، پس هنگامى که تصمیم گرفتى (قاطع باش و) بر خداوند توکّل کن. براستى که خداوند توکّل کنندگان را دوست مى دارد. (آل عمرا/۱۵۹)
خداوند متعال، ما انسان‌ها را به گونه ایی خلق کرده است که عاشق زنده بودن و زندگی کردن هستیم، وهر یک دوست داریم که در این دنیا یک زندگی سالم و آرام وبه دور از هر گونه مشکل داشته باشیم.
وقتی یک دختر بچه با شادی فراوان با عروسک هایش بازی می‌کند، در واقع این نشان دهنده آن است که او دوست دارد در آینده بتواند مادری خوب برای بچه‌های خودش باشد، او می‌خواهد که در زندگی آینده اش، در تربیت فرزندانش مشکلی نداشته باشد، لذا او با این کار، همواره تمرین می‌کند تا بتواند یک زندگی موفقیت آمیز داشته باشد.

اما از آنجا که استعداد‌ها و تلاش‌های همه انسان‌ها با هم متفاوت است، لذا هر کسی برای رسیدن به این هدف و آرزوی خود، برنامه‌های خاص و ویژ ه. ایی برای خود دارد؛ که البته گاهی این برنامه‌ها به نتیجه می‌رسد، وشخص هم به هدف خودمی رسد وگاهی هم این برنامه‌ها به نتیجه نمی‌رسد و شخص در زندگی خود شکست می‌خورد.

آیه مورد بحث، برای داشتن یک مدیریت موفق، چند ویژگی و ابزار مهم را بیان فرموده است.

دستور به عفو و گذشت
(.. وَ لَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنهْمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ...)
انسان باید در زندگی خود، در برابر کسانی که از آن‌ها تخلفی سرزده است، انعطاف پذیر باشد و با نرمش وگذشت ازخطا‌های آن‌ها، بتواند جو سالم ِحاکم بر زندگی خود را حفظ کند. والا اگر بخواهد با خشونت و تند خویی برخورد کند، در همه برنامه‌های خود شکست خواهد خورد، ودیگر به آن اهداف بلند خود نخواهد رسید.
در همین زمینه خدای سبحان به رسول گرامی اسلام می‌فرماید: این مهربانی تو با مردم، در پرتو رحمت و لطف پروردگاراست والا اگر خشن و تندخو و سنگدل می‌بودى، مردم از اطراف تو پراکنده مى شدند؛ بنابراین رسول گرامی اسلام، در آن برهه‌ی حساس که اسباب پراکندگی و چند دستگی جامعه اسلامی فراهم بود، توانستند با مدیریت کاملا هوشمندانه و شکیبایی و گذشت از خطای دیگران، جامعه اسلامی را منسجم و متحد کنند.

دستور به مشورت
(وَ شَاوِرْهُمْ فىِ الْأَمْرِ) یقینا یکى از عوامل موفقیت پیامبر اکرم در پیشبرد اهداف اسلام، موضوع مشورت بوده است.
مشورت به عنوان یک ابزار، علاوه بر اینکه در عرصه انتخاب هدف نیاز است، می‌تواند راه انسان را برای رسیدن به هدف، کوتاه و هموار کند ولغزش‌ها را به حداقل برساند.
پیغمبر اکرم با اینکه فکر نیرومندى داشتند، ونیازمند به مشاوره نبودند، اما براى اینکه مسلمانان را به اهمیت مشورت متوجه سازد، در امور عمومی مسلمین، جلسه‌های مشاوره تشکیل مى داد، چرا که عموم مردم هر چند دانا و توانمند باشند، بی نیاز از مشورت ومشاوره نیستند.
مخصوصا اینکه انسان برای رسیدن به اهداف بالا، باید از ایده‌های دیگران هم استفاده کند، نه اینکه صرفا یک جلسه صوری مشورتی تشکیل دهد ودر نهایت حرف خودش را پیاده کند، زیرا خود رسول گرامی اسلام نیز براى رأى افراد صاحب نظر، ارزش خاصى قائل بودند، تا آنجا که گاهى براى احترام به دیگران، از رأى خود، صرفنظر می‌نموند. (توضیح بیشتر تفسیرنمونه ج. ۳ ذیل آیه شریفه)

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران