پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00016:21 - 1401/02/29

راه حلی برای درمان عیوب انکساری چشم

کارگرآنلاین | به منظور درمان عیوب انکساری چشم (نزدیک بینی، دوربینی، پیرچشمی و ...) با طب سنتی، خوردن شیر و بادام، هویج، اسفناج و شیرین بیان توصیه میشود.

به گزارش کارگرآنلاین درد، قرمز شدن، سوزش، تحریک و آب آمدن از چشمها نشانه‌های رایجی از گرفتاری به بیماری های چشم است. بیماری های چشمی متعدد بوده، عفونت چشم و حساسیت که میتواند ناشی از گرد و غبار، آلودگی و گیاهان باشد، خستگی چشمها ناشی از تماشای طولانی تلویزیون، کار با موبایل و کامپیوتر، بازی های کامپیوتری، مطالعه زیاد با نور ناکافی و رژیم غذایی نادرست همگی میتواند از عوامل یجاد ناراحتی های چشمی باشد. برخی از مشکلات چشم نیز هستند که باعث اختلال در دید و یا کاهش دید میگردند. از جمله این مشکلات، نزدیک بینی، دوربینی، آستیگمات و پیرچشمی است که به آنها تحت عنوان کلی عیوب انکساری چشم گفته میشود. برای درمان عیوب انکساری چشم لازم است به چشم پزشک مراجعه شده تا درمان کامل انجام گیرد، لیکن طب سنتی نیز توصیه‌هایی برای درمان تکمیلی مشکلات انکساری چشم پیشنهاد داده است.

علت ایجاد عیوب انکساری چشم
عیوب انکساری که نتیجه آن دروبینی، نزدیک بینی و .. است در اثر انحنای کره چشم یا عدسی چشم ایجاد میشود و در بیشتر مواقع به وسیله استفاده از عینکهای طبی، لنز، عمل جراحی و در برخی موارد انجام دادن تمرین های چشمی اصلاح میشود.

درمان عیوب انکساری چشم با طب سنتی
توصیه های طب سنتی برای درمان عیوب انکساری چشم عبارتند از:

خوردن شیر و بادام
خوردن شیر و بادام نسخه ای سنتی برای داشتن دید خوب است. خوردن این ماده غذایی مفید همچنین به عنوان یکی از راهکارهای درمان خانگی آب مروارید نیز محسوب شده و شروع آن را به تاخیر می اندازد. بادام بسیار مغذی بوده و حاوی پروتئین هایی است که به آسانی هضم و جذب میگردد. به این منظور در شب اول یک عدد بادام را در آب بخیسانید. صبح پوست آنها را کنده و با یک فنجان شیر بخورید. شب دوم 2 عدد، بادام را در آب بخیسانید و صبح روز بعد آنها را بخورید. این کار را هر رو به مدت یک هفته انجام داده و هر روز یک بادام اضافه کنید تا زمانی که به 7 عدد برسد. شب بعد 6 عدد بادام بخیسانید و بعد 5 عدد تا انتهای هفته که دوباره به یک عدد برسد.

نوشیدن آب هویج و آب اسفناج
یکی دیگر از پیشنهادات طب سنتی برای درمان عیوب انکساری چشم مصرف یک فنجان آب هویج و یک چهارم فنجان آب اسفناج است. از این نوشیدنی دو بار در روز خورده شود. این ترکیب برای بینایی چشمها بسیار مفید بوده و خوردن منظم آن پس از مدتی شما را از عینک بی نیاز میکند.

مصرف میوه ها و سبزیجات دارای رنگ نارنجی و قرمز
به طور کلی تمام میوه ها و سبزیجاتی که در طیف رنگی زرد، نارنجی و قرمز قرار دارند مانند هویج، فلفل قرمز، خربزه و انبه و سبزیجاتی که درای برگ سبز هستند مانند اسفناج برای درمان عیوب انکساری چشم مفید هستند. ماده موجود در این میوه ها و سبزیها بتاکاروتن بوده که پیش ساز ماده رتینول است. (رتینول نوعی ماده شیمیایی در شبکیه چشم بوده که از ویتامین آ ساخته شده و دیدن را امکانپذیر میسازد.

مصرف شیرین بیان
از دیگر راههای درمان عیوب انکساری چشم که در طب سنتی چینی به آن اشاره شده است استفاده از گیاه دارویی شیرین بیان میباشد. طبق طبابت چینی یکی از خواص شیرین بیان سفت کنندگی عضلات است. و اثر آن بر روی درمان نزدیک بینی چشم به دلیل تقویت ماهیچه های کره چشم و ماهیچه های مژگانی میباشد. لازم به ذکر است افرادی که فشار خون دارند بایستی در مصرف گیاه شیرین بیان احتیاط کنند.
 

خوردن هلیله سیاه
توصیه میشود در خصوص مشکلات چشمی مقداری گیاه هلیله را با روغن حیوانی تازه که از شیر گاو درست شده باشد و یا باعسل بخورید، همچنین میتوان هر شب مقداری مربای هلیه سیاه را با عسل مصرف نمود.

نگاه کردن به زمرد و طبیعت سبز
یکی از راههای درمان عیوب انکساری چشم با طب سنتی نگاه کردن به زمرد و یا هر چیزی است که سبز باشد مانند درختان، جنگل و طبیعت. همچنین نگاه کردن به آبی اسمان، آب جاری و دریا نیز برای تقویت دید مفید میباشد.

بوئیدن گیاهان خوشبو
بوئیدن گیاهان خوشبو مناسب هر فصل مانند مشک در گرما و گل محمدی، بهار نارنج و ریحان در سرما، نیز برای تقویت بینایی چشم مفید است.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران