پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00015:13 - 1401/03/08

درمان کم خونی با این گیاه خاص

کارگرآنلاین | یونجه ریشه ای بسیار عمیق درد و ریشه آن تا سه متر بداخل زمین نفوذ می کند و بنابراین منبع ویتامین ها و مواد معدنی است که از خاک می گیرد .

به گزارش کارگرآنلاین، یونجه از زمانهای بسیار قدیم در ایران کشت می شده است و در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح از یاران به یونان برده شد و در قرن هفتم بعد از میلاد به اروپا راه یافت . یونجه در ایران در مناطق مرکزی و جنوبی به مقدر بسیار زیاد کشت می شود. زنبور عسل گل یونجه را دوست درد واز آن شهد زیادی بدست می آورد و تبدیل به عسل می کند .یونجه

پرورش این گیاه در قدیم برای تهیه علوفه چهارپایان بوده ولی در حال خاضر بعلت درا بودن مواد مغذی به مصرف غذایی نیز می رسد .

عضو پیوسته انجمن علمی طب سنتی ایران گفت:یونجه برای ضعف عمومی و کم خونی مفید بوده و تقویت کننده اعصاب است.گیاهی علفی همدسته شبدرها در ترکی یونجه و در فارسی «اسپست باغی» خوانده می شود به طوریکه ارتفاع آن به یک متر نیز می رسد و دارای فواید زیادی است.متخصص طب سنتی این گیاه را گرم و تر اعلام کرد و افزود:یونجه دارای ویتامین های A ، D ، E ، K و B ، املاح معدنی همچون کلسیم، اسیدفولیک، منیزیم و پتاسیم است.

فواید یونجه
وی یونجه را باعث قوت بدن دانست و عنوان کرد:این گیاه ضعف بدن ناشی از خونسازی ضعیف را اصلاح کرده و باعث خونسازی در بدن می شود.وی به دیگر فواید یونجه پرداخت و خاطرنشان کرد:این گیاه دارای مقدار قابل توجهی پروتئین است و برای افزایش وزن نیز توصیه می شود.
این متخصص طب سنتی تأکید کرد:یونجه برای ضعف عمومی و کم خونی مفید بوده و تقویت کننده اعصاب است همچنین این گیاه خاصیت ملین بودن نیز دارد.وی با بیان اینکه مصرف یونجه به صورت خام باعث ایجاد نفخ می شود، تصریح کرد:یونجه را به گونه های متفاوتی همچون دم کرده، پخته و یا مربا می توان مصرف کرد.
ایشان همچنان با اشاره به اینکه یونجه باعث افزایش شیر و منی می شود، گفت:خانم ها در مصرف این گیاه باید مراقب باشند چرا که مصرف زیاد آن باعث جلو افتادن دوران قاعدگی می شود.
عضو پیوسته انجمن علمی طب سنتی ایران با بیان اینکه قوت یونجه خشک تا 5 سال است، ادامه داد:می توان یونجه کوبیده شده را برای درمان ورم بدن به کار برد هر چند عرق یونجه نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما تأثیر آن سریع از بین می رود.
وی مصرف گیاه یونجه را برای افراد سردمزاج مفید دانست و خاطرنشان کرد:افرادی که دارای مزاج گرم هستند بهتر است با احتیاط از این گیاه استفاده کنند.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران