پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00015:15 - 1401/03/08

افزایش فشار خون و ورم اندام‌ها بلایی که خوردن این گیاه سرتان می آورد

کارگرآنلاین | یک کارشناس طب سنتی گفت: برگ سنا که به‌وفور برای درمان یبوست استفاده می‌شود اگر بیش از دو هفته مصرف شود، می‌تواند منجر به تنبلی روده، تشدید یبوست و اشکالاتی در روده بزرگ شود.

به گزارش کارگرآنلاین سید جواد علوی درباره داروهای گیاهی اظهار کرد: بسیاری از گیاهان اگر به‌روش درست فرآوری نشوند، ممکن است مواد مؤثر و ترکیبات مفید خود را از دست بدهند یا حتی مصرف‌کننده را دچار عارضه کنند.

وی افزود: بنابراین بهتر است داروهای ترکیبی یا دست‌ساز (به‌ویژه داروهای چاقی و لاغری، ترک اعتیاد و افزایش قوای جنسی) از عطاری تهیه نشود؛ در صورت تهیه انواع عرقیات از عطاری‌ها, باید دقت کرد که درب شیشه عرقیات پلمب شده باشد و تمام مشخصاتی که برای گیاهان گفته شد، روی بطری عرق نوشته شده باشد, پس از باز کردن بسته‌بندی، گیاه دارویی را باید درون شیشه دردار و به‌دور از نور خورشید و رطوبت نگهداری کرد.

این کارشناس طب سنتی متذکر شد: عرقیات هم بهتر است در بطری‌های شیشه‌ای با درب محکم و داخل یخچال نگهداری شوند.

علوی خاطرنشان کرد: مصرف درازمدت برخی گیاهان دارویی که در نگاه اول بی‌ضرر به نظر می‌رسند، می‌تواند عوارضی را به‌دنبال داشته باشد مثلاً برگ سنا که به‌وفور برای درمان یبوست استفاده می‌شود، اگر بیش از دو هفته مصرف شود، می‌تواند منجر به تنبلی روده، تشدید یبوست و اشکالاتی در روده بزرگ شود.

مصرف بیش از حد شیرین‌بیان موجب افزایش فشار خون و ورم اندام‌ها

وی بیان کرد: مصرف درازمدت ریشه شیرین‌بیان می‌تواند در افراد مستعد منجر به افزایش فشار خون یا ورم اندام‌ها شود؛ امروزه متأسفانه به‌دلیل اختلاط بخش‌های چوبی یا ساقه‌ای گیاه با برگ و گل مورد استفاده در عرق‌گیری، برخی عرقیات حاوی مقادیری الکل متانول هستند که مصرف مقادیر زیاد و درازمدت این عرقیات، می‌تواند مسمومیت با الکل و عوارض آن را به‌دنبال داشته باشد.

این کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: بسیاری از گیاهان معطر مانند آویشن، نعنا، گلپر، رازیانه، زیره سبز، زیره سیاه، دارچین، برگ مورد و کاکوتی، به‌شکل پودرشده در عطاری‌ها عرضه می‌شود که اگر مدتی از پودر شدن آن‌ها گذشته باشد، ماده مؤثره و عطر و بوی آنها به‌سرعت کاهش یافته و اثرات درمانی آنها کم می‌شود.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران