پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00011:03 - 1401/03/31

۱۳۰۰ کارگر معدن کرومیتِ آسمینون کرمان بیکار شدند/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم

کارگر آنلاین | فرماندار شهرستان منوجان ضمن تأئید خبر تعطیلیِ معدن کرومیت آسمینون می‌گوید: به همراه استاندار در حال پیگیری این موضوع هستیم. ما در کنار کارگرانیم و از آن‌ها خواستیم تا موضوع را از مجاری قانونی پیگیری کنند.

به گزارش کارگر آنلاین  ، فرودین ماه سال گذشته خبر تعطیلی معدن کرومیت آسمینون کرمان خبرساز شد. تعطیلیِ معدن، ۱۳۰۰ کارگر را بیکار کرده بود و کارگران در اعتراض به این تعطیلی برای مدتی مسیر ترانزیتی استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان را بستند. مسئله‌ای که باعث ورودِ مستقیمِ فرماندار، استاندار، نماینده مجلس و سازمان صنعت و معدن کرمان و بعد از مدتی مشکل رفع شد و فعالیت کارخانه مجددا از سر گرفته شد. 

کمی بعد از آغاز فعالیتِ معدن، در اردیبهشت ماه، کارگران به دنبال مطالبات خود به مدت سه روز دست به اعتراض زدند. اجرای طرح طبقه‌بندیِ مشاغل، انعقاد قرارداد یکساله به روال سالهای گذشته و برداشتنِ سقف پرداخت حق اولاد از مهم‌ترین مطالبات این کارگران بود که با پیگیری‌های مسئولانِ وقت، کارفرما ملزم به اجرای تعهدات شد. 

در همین خصوص منصور شکراللهی، نماینده مردم کرمان در مجلس گفته بود: «مدیرعامل مجتمع معدنی کرومیت فاریاب متعهد شد تا این موارد را هرچه سریع‌تر در راستای بهبود اوضاع کسب و کار، ایمنی و بهبود وضع معیشتی معدن‌کاران معدن کرومیت فاریاب انجام دهد. اگر حق و حقوق کارگران پرداخت نشود طبق قانون پروانه‌ی بهره‌برداری ملغی می‌شود و سرمایه‌گذاری به کسی دیگری واگذار خواهد شد.» 

حالا بعد از گذشته یک سال از پیگیری‌ها، کارگران معدن کرومیت با ما تماس گرفتند و از تکرارِ اتفاقات سال گذشته خبر دادند. به گفته‌ی آن‌ها؛ معدن دوباره تعطیل شده و ۱۳۰۰ کارگر با سابقه‌های بالا از ۵ سال تا ۱۶ - ۱۸ سال بی‍‌کار شده‌اند. 

کارگران می‌گویند: به دنبال جلساتی که سال گذشته برگزار شد، قرار بود امسال قرارداد یک‌ساله با ما بسته شود اما قراردادی که کارفرما جلوی ما گذشت خلاف این وعده بود. 

به گفته‌ی آن‌ها؛ قراردادی که برای امضای کارگران آورده شده ظرف چند ساعت جمع شده است. این در حالی است که این کارگران به صورت شیفتی کار می‌کنند و به گفته‌ی خودشان حداقل باید سه روز فرصت به کارگران برای امضای قرارداد داده می‎شد. 

کارگران می‌گویند: کارفرما به این بهانه که ما قرارداد را امضا نکردیم، شرکت را تعطیل کرد و رفت و ما حدود یک ماه است که بیکار و سرگردان شده‌ایم. 

آن‌ها می‌گویند: کارگران پیگیری کار را به استانداری و فرمانداری سپردند و آن‌ها هم پیگیر هستند. نامه زدند که کارفرما دیگر صلاحیتِ اداره‌ی این شرکت را ندارد اما فعلا هیچ اتفاقی نیفتاده است. 

این کارگران می‌گویند: سال گذشته کارفرما کمبود سیمان را بهانه کرد و شرکت را تعطیل کرد اما صنعت و معدنِ جنوب کرمان گفت این مشکل را رفع کرده است. 

به گفته‌ی کارگران، کارفرما روز گذشته نیز پالایشگاه که وابسته به این شرکت بود و کارگران در آنجا کار تعمیراتی انجام می‌دادند را به بهانه‌ی مصرف بی‌رویه‌ی برق تعطیل کرد. 

کارگران می‌گویند: پارسال شرکت را یک ماه تعطیل کردند و الان هم کارفرما می‌خواهد کاری کند که در نهایت ما قرارداد را با پیمانکار امضا کنیم، در حالیکه ما حاضر به انعقاد قرارداد با شرکتهای پیمانکاری نیستیم. 

در همین خصوص جمشید سراجی (فرماندار شهرستان منوجان) ضمن تأئید خبر تعطیلیِ معدن کرومیت آسمینون به خبرنگار ایلنا گفت: به همراه استاندار در حال پیگیری این موضوع هستیم. ما در کنار کارگرانیم و از آن‌ها خواستیم تا موضوع را از مجاری قانونی پیگیری کنند. 

فرماندار شهرستان منوجان همچنین گفت: به زودی در این خصوص به طور کامل اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

 

منبع: ایلنا
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران