پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00011:34 - 1401/06/30

جمعی از بازنشستگان مطرح کردند؛

کسر یک درصد از حق مسکن بازنشستگان به معنای عضویت آن‌ها در کانون است/ شرط ۴ سال عضویت برای کاندیدا شدن بی‌معنی است!

کارگر آنلاین | کسر یک درصد از حق مسکن بازنشستگان به معنای عضویت آن‌ها در کانون است/ شرط ۴ سال عضویت  برای کاندیدا شدن بی‌معنی است!

به گزارش کارگر آنلاین، کانون بازنشستگان شرط عضویت در کانون را اخذ کارت عضویت می‌داند اما جمعی از بازنشستگان می‌گویند: از همان زمانی که یک درصد از حق مسکن ما کسر شده ما عضو کانون هستیم و هیچ تشکلی نمی‌تواند دو حق عضویت بگیرد.

  • جمعی از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در تماس با خبرنگار ایلنا، در خصوص شرط کانون بازنشستگان برای کاندیدا شدن در کانون می‌گویند: کانون بازنشستگان، مبنای کاندیدا شدن را عضویتِ ۴ ساله در کانون بازنشستگان دانسته و بیان کرده که مبنای این شرط اساسنامه‌ای است که به تائید مجمع عمومی فوق‌العاده رسیده است. 

آن‌ها به چنین شرطی معترض هستند و می‌گویند: طبق مصوبه‌ی سال ۹۵ هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی، مبلغ یک درصد از حق مسکن بازنشستگان به عنوان حق عضویت در کانونهای بازنشستگی از بازنشستگان کسر می‌شود. 

این بازنشستگان می‌گویند: وقتی بازنشستگان یک درصد به عنوان حق عضویت پرداخت می‌کنند، پس عضو کانون هستند و شرط ۴ سال برای کاندیدا شدن در کانون بی‌معنی است. 

به گفته‌ی آن‌ها؛ در انتخابات دور جدید کانون برخی از کاندیداها به همین دلیل رد شدند و کانون مبنای این‌عدم پذیرش را اساسنامه‌ی خود دانست. کانون در واقع آن کسرِ یک درصد را به عنوان حق عضویت قبول ندارد. 

این بازنشستگان می‌گویند: اگر کسرِ یک درصد از حق مسکن، ملاک عضویت در کانون نیست پس چرا آن را دریافت می‌کنند؟ 

  • به گفته‌ی بازنشستگان؛ اداره کار می‌گوید کسر یک درصد از حق مسکن برداشته شود و برای این کار باید مجمع فوق‌العاده گذاشته شود. 

بازنشستگان می‌گویند: تکلیف این موضوع باید مشخص شود؛ اگر ملاک آن مصوبه‌ای است که دستور به کسرِ یک درصد داده، متولی آن باید مشخص شود. اگر متولی وزارت کار است که سازمان تامین اجتماعی نیز زیرمجموعه آن است، پس نمی‌توان این یک درصد را حذف کرد. کانون باید این را به عنوان حق عضویت بپذیرد. 

این بازنشستگان می‌افزایند: اگر این یک درصد را به عنوان حق عضویت نمی‌پذیرند در واقع به نوعی به بازنشستگان خط می‌دهند که به دیوان شکایت کنند و این رفتار ناصواب است. 

بازنشستگان می‌گویند: قانونگذار به ادارات کل و وزارت کار اختیار داده و بیان کرده که در مواقع ابهام دستورالعمل، نظرقطعی وزارت تعاون لازم الرعایه است. پس این دستورالعمل با دقت به مسائل پرداخته است. 

آن‌ها می‌گویند: اگر اینگونه است پس نیاز نیست برای برداشتنِ قانونِ کسر یک درصد حق مسکن، مجمع فوق‌العاده گذاشته شود و وزارت کار می‌تواند دستوری آن را بردارد. 

  • به گفته‌ی این بازنشستگان؛ اگر یک درصد آنطور که گفته شده به عنوان حق عضویت کسر می‌شود، از آنجا این حق عضویت از ابتدای بازنشستگی کسر می‌شود، پس کانون باید عضویت بازنشستگان را از ابتدا بپذیرند. 

کانون بازنشستگان شرط عضویت در کانون را اخذ کارت عضویت می‌داند اما این بازنشستگان می‌گویند: از همان زمانی که یک درصد از حق مسکن ما کسر شده ما عضو کانون هستیم و هیچ تشکلی نمی‌تواند دو حق عضویت بگیرد. 

  • این بازنشستگان در پایان می‌گویند: اگرچه مبلغ کسر شده رقم زیادی نیست، اما به هر حال طبق مصوبه این رقم به منظور حق عضویت در کانون کسر می‌شود و ما این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا همه بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی بتوانند حضور فعال در عرصه‌های اجتماعی داشته باشند.

انتهای پیام/

منبع: ایلنا
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران
بانک سپه