پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00019:52 - 1401/10/03

عاداتی که به پاشنه پا آسیب وارد می کنند

کارگر آنلاین| مدل راه رفتن اشتباه و برخی عادت های غلط باعث آسیب رسیدن به پاشنه پا می شود، در ادامه از دلایل آسیب پاشنه پا و راه های مناسب برای مراقبت از پاشنه پا مطلع خواهید شد.

پاشنه پا چگونه آسیب می بیند؟

نگاهی به تصویر بالا بیندازید. در قسمت بالا و سمت چپ تصویری از یک پا در وضعیت طبیعی نشان داده شده است که پاشنه در حالت استراحت روی زمین قرار دارد. اگر نگاهی به سمت راست تصویر بیندازید، یک پاشنه پا را مشاهده می کنید که قوس پیدا کرده و باعث شده است که کفش فرد از قسمت داخلی آسیب ببیند. این یک علامت برای مشکلات راه رفتن است. اگر این گونه راه می روید، احتمالاً مشکلات جدی در بلند مدت برای شما ایجاد خواهد شد. طبیعتاً زمانی که راه می روید یا می دوید، سه راه مختلف وجود دارد که پای خود را روی زمین قرار دهید:
کف پا به سمت بالا:

در این مورد شخص وزن خود را روی قسمت خارجی پا قرار می دهد. این قسمت بیش از حد سنگین می شود و هنگام قرار گرفتن روی زمین به آن ضربه وارد می گردد.

مدل راه رفتن
ماهیچه مکب:

در این وضعیت پای فرد دقیقاً بر عکس عمل می کند و کل وزن بدن را روی قسمت داخلی پا می اندازد.

مدل ایستادن
خنثی یا طبیعی :

در این حالت، فرد وزن بدن را روی ناحیه وسط پا می اندازد؛ بدون این که به کناره های پا تکیه بدهد.

راه رفتن اشتباه
هنگام راه رفتن به پاشنه پای خود آسیب وارد نکنید

احتمالا از خودتان می پرسید که کدام یک از این انواع راه رفتن سالم تر هستند. در حقیقت از لحاظ تکنیکی انواع صحیح از راه رفتن وجود دارد. زمانی که وزن خود را بیش از حد روی قسمت داخلی پا بیندازید، پای تان آسیب می بیند و کفش ها نیز سریع تر خراب می شوند. اگر هنگام راه رفتن، خسته تر از حالت طبیعی باشید، احتمالاً این مشکل برای شما پیش خواهد آمد.

اگر قوزک پای تان آسیب دیده باشد یا زمانی که پای خود را روی زمین قرار می دهید، احساس می کنید که سوزن وارد پایتان کردند، در نتیجه باید علائم و نوع کفش و کتونی که می پوشید را مورد بررسی قرار دهید و اگر علائم این چنینی را مشاهده کردید، به متخصص مراجعه کنید.
چگونه از این اتفاق پیشگیری کنیم؟

اول از همه باید ببینید که چرا این علائم به وجود آمده است. همچنین ممکن است درد خفیفی را در ناحیه پاشنه پا احساس کنید. معمولاً مشکلات پاشنه در خانم ها بیشتر از آقایان هستند و علت آن هم نوع مفصل و استخوان خانم ها است. بنابراین ممکن است این علائم در سنین 45 تا 50 سالگی در خانم ها پدیدار شود.

باید به یاد داشته باشید که پاشنه پای شما بزرگترین استخوان در قسمت پا است و مسئول حمل وزن شماست. یعنی افراد چاق در معرض خطر بیشتری برای این مشکلات هستند.

زمانی که کمر درد دارید، باید مراقب همه این مشکلات باشید. هر گونه آسیب دیدگی و درد می تواند باعث شود تا حالت طبیعی بدن شما به هم بریزد و در نتیجه نوع راه رفتنتان تغییر می کند و احتمال آسیب به پاشنه بیشتر خواهد شد.

آسیب پاشنه پا
چگونه از پاشنه پا مراقبت کنیم؟
وزن مناسب داشته باشید یا بهتر است بگوییم وزن خود را کنترل کنید.

مهم ترین کار این است که مراقب وزن خود باشید و همیشه سعی کنید تناسب اندام داشته باشید و وزن اضافه را کاهش دهید.

به یاد داشته باشید که مفصل های داخل پا بسیار پیچیده هستند و انواع مختلفی از استخوان ها وجود دارند که ساختار بسیار حساسی دارند.

درد پاشنه پا
از کفش مناسب استفاده کنید.

کفش های پاشنه بلند هرگز برای پا و کمر مناسب نیستند. البته منظور ما این نیست که همیشه کفش های فلت و صاف بپوشید زیرا آن ها هم برای سلامت پا توصیه نمی شود.

در حالت ایده آل باید از پاشنه کفشی استفاده کنید که بین 2 یا 4 سانتیمتر ارتفاع داشته باشد و همچنین قوس کفش باید حالت انعطاف پذیر داشته باشد. پس ارزشش را دارد که برای خرید یک کفش با کیفیت هزینه بیشتری پرداخت کنید.

کفش مناسب
ورزش کردن را فراموش نکنید.

ورزش کردن برای سلامت پا موثر است اما مراقب باشید که زیاده روی نکنید. مثلا شنا یک ورزش عالی برای استخوان، مفصل و ماهیچه است.

ورزش کردن
رژیم غذایی سالم داشته باشید.

رژیم غذایی خود را از طریق افزایش منیزیم، سیلیکون و زینک بهبود ببخشید که می تواند عضلات و استخوان های شما را تقویت کند.
مواد غذایی حاوی مواد معدنی زیر را مصرف کنید:

  •     اسفناج
  •     گردو
  •     بادام
  •     آرد جو
  •     چغندر
  •     اسکواش
  •     روغن ماهی
  •     جعفری
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران