پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00011:16 - 1399/09/02

فوری/سکوی پرش بورس در فرصت دو هفته ای تعطیلات

نخستین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار، انتخابات آمریکا بود که به تبع آن با قطعیت انتخاب بایدن، نرخ دلار به کانال ۲۵ هزار تومان رسید در حالی که انتظار بازار سرمایه با انتخاب وی رقم ٢٠ هزار تومان بود، به طور طبیعی ارتباطی که بین دلار مورد انتظار و قیمت دلار واقعی است باعث جذابیت خرید سهام در بازار شد.
کارگر آنلاین : سایت بورس پلاس نوشت : روند حرکت بازار سرمایه پس از حدود چهار ماه دوباره صعودی شده است، اتفاقی که یک تحلیلگر بازار سرمایه دلیل آن را عوامل مختلفی از جمله بازگشت اعتماد به بازار سرمایه میداند و بر این باور است شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد باز میگردد.
 
نخستین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار، انتخابات آمریکا بود که به تبع آن با قطعیت انتخاب بایدن، نرخ دلار به کانال ۲۵ هزار تومان رسید در حالی که انتظار بازار سرمایه با انتخاب وی رقم ٢٠ هزار تومان بود، به طور طبیعی ارتباطی که بین دلار مورد انتظار و قیمت دلار واقعی است باعث جذابیت خرید سهام در بازار شد.
 
 
عامل دیگری که باعث تهدید معاملات بازار می شد بحث اوراق با درآمد ثابت و نرخ بهره بانکی یود که با تکذیب ریاست بانک مرکزی درباره تغییر سود بانکی و تثبیت نرخ سود ٢٠ درصد برای مراودات بین بانکی تا حدود زیادی باعث کمرنگ شدن این ریسک در بازار شد.
 
از طرفی اندیکاتور RSI شاخص تا محدوده ۲۲ ریزش داشت و زمانی که اندیکاتور به این محدوده می‌رسد باید منتظر یک واکنش به این ریزش و پس از آن شاهد برگشت آن باشیم. در همین راستا در هفته گذشته شاهد رشد در بازار بودیم.
 
به نظر می رسد جذابیتی که اکنون در بازار ایجاد شده است می تواند مستمر باشد به شرط آنکه حقوقی‌ها عملکرد بهتری را نسبت به گذشته در پیش گیرند، در عرضه‌ها منطقی تر برخورد شود و به قصد خروج فوری و ایجاد هیجان وارد بازار نشوند تا معاملات بورس با شرایط فعلی خود را وفق دهد.
 
با توجه به بازگشایی نماد شستا و گذر بازار از ابهام در مورد تاثیر این نماد بر شاخص، شاهد تزریق اخبار مثبت دیگری به بازار از جمله بخشنامه های بانک مرکزی راجع به ایجاد صندوق های سرمایه گذاری در بورس و ممنوعیت فروش سهام عدالت، بودیم. اصلاح زیاد بازار و ارزندگی بازار سرمایه، راه را برای رشد بازار نشان می دهد.
 
خبر خوش دیگر که حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در صفحه شخصی خود در توییتر به آن اشاره نمود این است که بزودی تابلوی جدیدی در فرابورس با نام بازار هدف راه اندازی می‌شود که در آن طیف وسیعی از کسب و کارهای نو آفرین و دانش بنیان (حتی در مقیاس استارت آپی) امکان پذیرش خواهند داشت.
 
حجم نقدینگی بسیار بالایی ظرف هفته اخیر وارد بازار سهام شده که بیشتر شامل پول‌های پارک شده در حاشیه این بازار بود و در حساب کارگزاری‌ها باقی مانده بود؛ چراکه چشم انداز احتمالی رشد در بازارهای موازی وجود داشت اما اکنون به دلیل رکود یا از بین رفتن جذابیت در بازارهای موازی، کارگزاری‌ها این منابع را وارد بازار کرده اند.
 
نهایتاً تعطیلی دو هفته‌ای باعث غیرفعال یا نیمه فعال شدن کسب و کارها می‌شود، با چنین اقدامی، بخشی از پول‌های سرگردان در حوزه کسب و کار برای کسب سود کوتاه مدت وارد بازار سرمایه می‌شوند که این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد هیجان مثبت در بازار باشد. این موارد درکنار هم موجب جذاب تر شدن نسبت قیمت به عایدی (P/E) شرکت ها شده و سهام داران نباید سهام ارزشمند خود را از دست بدهند.
 
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران