11:15 - 1395/09/22

رتبه ۱۴ ایران در کارآفرینی بین ۱۵ کشور منطقه

رتبه ۱۴ ایران در کارآفرینی بین ۱۵ کشور منطقه

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:از بین بیش از یک میلیون کارگاه که بیمه ی اجباری دارند تنها ۶ دهم درصد پر رشد هستند و حدود ۴۰ درصد مشاغل جدید را ایجاد کرده اند که بطور غیر مستقیم به کاهش بیکاری کمک می کنند.

به گزارش کارگرآنلاین، ساختار اقتصادی دنیای امروز با گذشته به طور اساسی تفاوت دارد. شاخص‌های سخت افزاری و دارایی‌های مشهود که دیروز در جایگاه یک بنگاه اقتصادی نقش تعیین کننده داشت جای خود را به نوآوری، ابداع، خلق محصولات جدید و دارایی‌های نرم افزاری داده است.

اگر دیروز ثروتمندترین افراد دنیا آن‌هایی بودند که منابع مالی بیشتری در اختیار داشتند، امروز ثروتمندترین مردم دنیا فردی دانش مدار و کارآفرینی  است که دانش فنی دارد. به همین دلیل توسعه اقتصادی دنیای امروز برپایه نوآوری وخلاقیت و استفاده از دانش استوار است.

*چالش ها و فرصت های پیش روی نظام کارآفرینی کشور

 اما در این میان جایگاه ایران در بین 15 کشور منطقه ی خاورمیانه و آفریقا برای کارآفرینی رتبه چهاردهم است. پریسا ریاحی، مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جایگاه چهاردهم ایران در بین 15 کشور منطقه ی خاورمیانه و افریقا در بحث کارآفرینی که در گزارش پایش و بهبود نظام کارآفرینی بر مبنای چارچوب g.e.i و توسط معاونت توسعه و کارآفرینی وزارت کار تدوین شده است گفت: این گزارش اولین گزارش کارآفرینی است که در آن بحث فردی و انگیزشی در جامعه تا زمان شروع بکار و رشد فعالیت های کارآفرینی در ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اکوسیستم کارآفرینی در ایران بخاطر عدم تعادل بین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و نهادهای اجتماعی مرتبط کارآیی لازم را ندارد افزود: شاخص کارآفرینی جهانی g.e.i که شاخص نو ظهوری است نسبت به سایر شاخص های حوزه ی کارآفرینی که در سطح فردی، کارآفرینی را مورد ارزیابی قرار می دادند از دو منظر فردی و محیطی - اجتماعی به بررسی کارآفرینی می پردازد.

ریاحی با اشاره به رتبه ی پنجم ایران در جهان به لحاظ  فارغ التحصیلان مهندسی در سال گفت: این فارغ التحصیلان بیشتر به دنبال جذب در بازار کار هستند تا کارآفرینی و این مساله باعث ضعف در ایجاد کارآفرینی در جامعه است.

ریاحی افزود: کارآفرینی، مستقیماً به ایجاد شغل مربوط نمی شود بلکه با توجه به نوآوری، در بلند مدت به ایجاد مشاغل پایدار و بهره وری بیشتر منجر می شود.از بین بیش از یک میلیون کارگاه که بیمه ی اجباری دارند تنها 6 دهم درصد پر رشد هستند و حدود 40 درصد مشاغل جدید را ایجاد کرده اند که بطور غیر مستقیم به کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال کمک می کنند.

ریاحی با بیان اینکه ایران تنها 60 قلم کالای صادراتی دارای مزیت نسبی دارد که آنها هم بدلیل پیچیدگی پایین فن آوری جزو کالاهای اولیه بشمار میروند گفت: مهمترین مانع در کارآفرینی بحث بین المللی سازی است. صادرات و ارتباط با سایر کشورها و فن آوری های نوین وارداتی و ارتباط با کشورهای پیشرفته صنعتی در ایران ضعیف است که کارآفرینان باید با ایجاد دانش انباشته به کسب و کارهای جدید دست پیدا کنند.

وی افزود: پذیرش ریسک به دلیل رکود اقتصادی کشور و پشتیبانی فرهنگی هم از دیگر عوامل ضعف کارآفرینی در کشور هستند.با توجه به شرایط مختلف منطقه ای در کشور، باید شناخت دقیق تری از وضعیت کارآفرینی در مناطق مختلف داشته باشیم و سیاست هایمان متناسب با همان وضعیت ها باید تدوین شود.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ارتباط نهادهای مرتبط با بخش خصوصی و رسیدن به اجماع از مهمترین راهکارهای دست یابی به کارآفرینی موفق در جامعه است./تسنیم

https://kargaronline.ir/news-details/59106/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد