17:25 - 1395/11/24
بحران در شرکتی که قطب فولادی خاورمیانه بود

کارگران گروه ملی فولاد ایران پایان سال با دست خالی سر می‌کنند

کارگران گروه ملی فولاد ایران پایان سال با دست خالی سر می‌کنند

شرکت گروه ملی خوزستان بیش از یک سال است که بنابر گفته پرسنل این شرکت اسیر گروهی شده است که قصد دارند با تعطیل نشان دادن کارخانه آن را با قیمتی کمتر از حد معمول خریداری کنند.

به گزارش خکارگرآنلاین، نزدیک به 2 ماه گذشته اعتراضات پیاپی پرسنل شرکت گروه ملی خوزستان به علت دریافت نکردن حقوق ماهانه آغاز شد که  مدیران و مسئولان ذیربط هر بار با یک وعده عملی نشده به این اعتصابات پایان می‌دادند اما عملی نشدن وعده مدیران سبب شد که کاسه صبر نیروهای کار از کاسه سرریز شود و این بار اعتراض خود را از حد تجمع درون شرکتی فراتر برگزار کنند و با تجمع جلوی درب استانداری از استاندار و مسئولان استانی بخواهند که وضعیت شرکت گروه ملی که روزگاری یکی از افتخارات منطقه خاورمیانه در تولید محصولات فولادی بود را روشن کنند.

صبح امروز جمعیت زیادی از پرسنل زحمت‌کش شرکت گروه ملی برای احیای حقوق اولیه خود مقابل ساختمان استانداری به نشانه اعتراض تجمع کردند و با سردادن درخواست‌های خود خواستار روشن شدن وضعیت نامشخص و مبهم شرکت گروه ملی خوزستان شدند.

یکی از پرسنل گروه ملی در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: یک سال و اندی پیش به اسم تبدیل وضعیت و قراردادی شدن با شرکت تعهدی را در دفاتر ثبت امضا کردیم که بر اساس آن شرکت متعهد شد تمام سنوات به اضافه هزینه ثبت را ظرف مدت 6 ماه پرداخت کند اما تاکنون نه تنها به تعهدشان عمل نکردند بلکه کارکنان 4 ماه حقوق معوقه از شرکت طلب دارند.

 با تهدید پرسنل را مجبور به امضای قرارداد کردند
وی افزود: در این سند ثبتی یک بند وجود دارد که امضا کننده ( نیروی پرسنل شرکت گروه ملی) تمام مطالبات خود را دریافت کرده  در صورتی که اینگونه نیست و ما تاکنون سنوات گذشته و هزینه ثبت را دریافت نکرده‌ایم البته ما را با وادار به این کار کردند زیرا مدیریت شرکت گفت اگر هر یک از پرسنل این سند را امضا نکند اخراج می‌شود حتی برای این تجمعات و اعتراض به اداره کار برای دریافت حقوقمان هم تهدید شده‌ایم.

این کاگر شرکت گروه ملی با بیان اینکه شرکت از لحاظ تولید هیچ مشکلی ندارد، گفت: شرکت در بدترین شرایط ممکن آب و هوایی با نشستن یک متر خاک بر روی تجهیزات در حال تولید بود و مدیریت در چنین شرایط نامطلوب خط تولید را تعطیل نمی‌کرد اما امروز با نصب پلاکاردی  حراست به ما گفت که شرکت تعطیل است و امکان تداوم این تعطیلی وجود دارد.

کارخانه روزانه تولید محصول دارد/ تعطیلی مداوم کارخانه دروغ است
وی با بیان اینکه چرا کارخانه‌ای که هیچ مشکلی ندارد باید تعطیل شود، عنوان‌کرد: تمام کارخانه‌جات گروه ملی در حال فعالیت هستند و صحیح نیست که می‌گویند تولید خوابیده زیرا ما تا ساعت یک و نیم هر روز که در حال تولید هستیم محصولات به صورت داغ حمل تریلی شده و از شرکت خارج می‌شود.

یکی دیگر از پرسنل شرکت گروه ملی با بیان اینکه به دلیل پیشرفت نیروهای خط تولید ضایعات به حداقل رسیده، بیان کرد:شرکت از لحاظ کار هیچ مشکلی ندارد و تا کنون سه بار به مزایده گذاشته شده اما مدیریت شرکت وقتی سرمایه‌گذاری برای خرید و سرمایه‌گذاری وارد شرکت می‌شود از دو روز قبل شرکت را برای اینکه نفروشد به حالت خوابیده و تعطیل در می‌آورد .

وی افزود: بانک ملی به عنوان خریدار و تملک شرکت سه روز در شرکت حضور داشت که متاسفانه مدیریت در طول این سه روز به بهانه خرابی خط تولید شرکت را تعطیل کرد. مدیر خطوط  چون سهامدار شرکت هستند اجازه نمی‌دهند شرکت هنگام بازدید سرمایه‌گذار از خطوط تولید کار کند.

پرسنل شرکت گروه ملی  گفت: معاونت سابق امور انسانی شرکت به ما گفت که عده‌ای قصد سنگ اندازی دارند که با وی به دلیل این حرف برخورد کردند و ایشان استعفا داد. برای ما جای سوال دارد که پول  فروش محصولات کجاست که نه در حساب بلوکه شده شرکت می‌رود و نه به عنوان حقوق به کارکنان پرداخت می‌شود.

برق کارخانه را برای تعطیلی سوری  قطع کردند
وی افزود: دیروز که به علت گرد و خاک استانداری تمام ادارات را تعطیل اعلام کردند  کارخانه در حال تولید بود اما امروز که ما خواستیم برای حضور کارت بزنیم  گفتند شرکت تعطیل است. تمام مناطق استان امروز برق دارد اما از ساعت 5 صبح امروز برق شرکت را قطع کردند و گفتند شرکت برق ندارد تا از حضور کارگران به کارگاه‌های خط تولید جلوگیری کنند.

پرسنل شرکت گروه ملی با بیان اینکه 30 هزار نفر از طریق این شرکت در حال گذراندن زندگی هستند، بیان‌کرد: ما مدیری که در هفته فقط دو بار شرکت می‌آید و درد دلمان را نمی‌داند نمی‌خواهیم. مگر در خوزستان قحط الرجال است که مدیر پروازی را برای مدیریت انتخاب می‌کنند. ما برای ادامه کار و رو به راه شدن وضعیت شرکت نیازمند مدیری بومی و استانی هستیم.

وی گفت:  شرکت گروه ملی برای پرداخت نکردن مالیات اسپانسر یک تیم فوتبالی شده اما از حقوق پرسنل و نیروهای کارگری مالیات اخذ می‌شود بنابراین  اگر این شرکت به دلیل تیم داری از پرداخت مالیات معاف است پس چرا از حقوق ما مالیات کسر می‌شود.

هزینه بیمه، مالیات و اقساط بانکی کسر می‌شوند اما معلوم نیست به کجا واریز می‌شوند
پرسنل شرکت گروه ملی با بیان اینکه حساب‌های شرکت برای توانایی پرداخت معوقات چند سال کارکنان را دارد، عنوان‌کرد: چرا شرکت از حقوق پرسنل هزینه بیمه، قسط فروشگاه ایثارگران و قسط وام بانکی  را کسر می‌کنند اما دفترچه بیمه ما هنگام مراجعه به بیمه تامین اجتماعی به علت پرداخت نشدن سهم کارگر تمدید نمی‌شود و پولی به حساب بانک و فروشگاه ایثارگران پرداخت نمی‌شود.

وی گفت: اینکه در مطبوعات و جراید می نویسند گروه ملی تولید ندارد دروغ محض است نه تنها خطوط تولید این شرکت تعطیل نیست بلکه تمام کارخانجات زیر مجموعه شرکت هم  فعال هستند.

وی با بیان اینکه از خرداد امسال تا کنون چندین بار وعده دادند که حقوق‌ها را پرداخت می‌کنند اما همچنان منتظر هستیم که مدیریت به وعده خود عمل کند، عنوان‌کرد: معلوم نیست پول‌های فروش کلاف‌ها، قطعات و سایر محصولات تولیده شده کجا می‌رود در واقع گروه ملی 5 تا 6 شرکت تاسیس کرده و پول فروش را به جیب همین شرکت‌ها واریز می‌کند.

پرسنل شرکت گروه ملی تصریح‌ کرد: من که نیروی شرکت هستم  اطلاع دارم پولی که در حساب شرکت وجود دارد بیش از مطالبه بانک ملی است پس چرا  بانک از همان مبلغ طلب خود را بر نمی‌دارد و یا اینکه از همان پول  ذخیره شده طلب ما را پرداخت نمی‌کنند. تنها پاسخ مدیران شرکت به سوالات ما این است که تمام پول‌ها دست دادگستری است و دادگستری پول را آزاد نمی‌کند.

وی گفت: اگر واقعا پول ندارد مانند شرکت صنایع فولاد که منازل شرکتی را برای پرداخت حقوق کارکنان فروخت حال شرکت گروه ملی هم بفروشد. به جرات می‌گویم که اگر گروه ملی تنها یکی از خانه‌‌های شرکتی را بفروشد حقوق معوقه تمام کارکنان طلب‌کار خود را می‌تواند پرداخت کند اما این کار را نمی‌کند.

چرا مدیران دعوای بین سطوح خود را به لایحه‌های پایین شرکت تسری می‌دهند
یکی دیگر از کارکنان این شرکت در ادامه اعتراضات کارگری همکاران خود گفت: دعوای بین مدیران بالایی نباید به لایحه‌های پایین شرکت تسری پیدا کند. بانک‌ها باید پشت سر تولید باشند اما متاسفانه به جای دفاع از تولید به یک دلال تبدیل شده‌اند.

وی افزود: ما انتظار داریم دولت که با شعار رفاه و خوبی  وارد عرصه مدیریتی شد در طول خدمت و بروز مشکل در شرکت گروه ملی مدیران و معاونان خود را برای روشن کردن وضعیت به خوزستان می‌فرستاد اماتاکنون با نمایندگان و یا مسئولان در این زمینه هیچ اقدام مثمری انجام نداده به طوری که حتی بانک ملی هم اطلاعی ندارد که واقعا شرکت را پذیرفته یا خیر.

روحانی بداند یک رای در خوزستان ندارد
وی با بیان اینکه اگر بانک ملی مالک نشده پس چرا حامی تیم فوتبال فولاد خوزستان شده، عنوان‌کرد: شرکت در یک منطقه امنیتی قرار دارد اما  مثل اینکه این موضوع برای دولت مهم نیست مگر مقام معظم رهبری بارها تاکید نکرده است که اجازه  توقف چرخ‌های تولید داده نشود چرا مدیران عمل نمی‌کنند و یا اینکه از مدیرانی استفاده می‌کنند که هیچ‌گونه سابقه اجرائی ندارند.

پرسنل شرکت گروه ملی بیان‌کرد: شرکت مال بیت المال است چرا دولت پیگیر مشکلات  نیست آقای روحانی رئیس جمهور بداند که تنها یک ماه به عید نوروز باقی مانده و  4 هزار کارگر با دست خالی چگونه  برای شب عید خرید کنند با این اوصاف رئیس جمهور بداند به علت بی‌تدبیری‌هایی که در خوزستان انجام داده یک رای هم ندارد./تسنیم

https://kargaronline.ir/news-details/61384/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد