پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00010:47 - 1396/01/19

فعال کارگری مطرح کرد

تأثیرمنفی قاچاق بر تولید و اشتغال

فعال کارگری بااشاره به اینکه زمانی که کارگران دغدغه امنیت و بقای شغل دارند نمی‌توانند از بهره وری نیروی کار صحبت کنند گفت: قاچاق و باز بودن ورودی‌ها باعث بهم ریختن موازنه قیمتی و چالش عدم رقابت پذیری می‌شود که بر تولید و اشتغال اثر منفی دارد.

به گزارش کارگرآنلاین، فرامرز توفیقی درباره راهکار شعار سال گفت: تا زمانی که صیانت از اشتغال موجود و بحث امنیت اشتغال موجود را نتوانیم عینیت ببخشیم بحث ایجاد اشتغال پایدار و با ضریب امنیت بالا بحثی عبث و بیهوده است.

 وی ادامه داد: برای رسیدن به این سطح باید صداقت و روراستی در بدنه وزارت کار نهادینه گردد و با کارگران روراست باشیم. با وجود مذاکرات و جلسات در شورای عالی کار ، سه جانبه ملی ، مجلس شورای اسلامی و... در بحث بازپس گیری اصلاحیه غیر کارشناسی قانون کار باز شاهد هستیم که هنوز هیچ اقدام درخوری در این باب صورت نگرفته است.

توفیقی در گفتگو با نسنیم بیان کرد: باتوجه به اینکه از زمان تصویب قانون کار تاکنون این وزارتخانه به وظیفه خود در بحث ماده 7 قانون کار اقدامی انجام نداده است و از طرفی دیگر با باز گذاشتن بحث قراردادهای سفید امضا ، ماهانه ، شفاهی و... امنیت شغلی را به پائین ترین سطح رسانده است آیا می‌توان از اشتغال پایدار و امنیت شغلی صحبت کرد؟ قطعاً خیر

 فعال کارگری ادامه داد: آیا می‌توان از بهره وری نیروی کاری صحبت کرد که دغدغه امنیت و بقای شغل خود را دارد؟آیا می‌توان دلخوش بود که سوانح و حوادث شغلی کاهش یابد؟قطعاً خیر! چرا که همه این مولفه ها در زیرگروه امنیت شغلی قرار می گیرند.

توفیقی افزود: کارگری که امید ندارد ماه دیگر شاغل باشد نمی تواند اهداف بلند مدت داشته باشد و به فکر ازدواج یا فرزندآوری فکر کند.حتی این عدم امنیت روح و روان او را هدف قرار داده و باعث بیماری‌های روحی و روانی شده و درنهایت بر جسم او نیز آسیب وارد می‌کند.

*ارتباط بین اشتغال زایی ، عرضه محصول و معیشت
وی بیان کرد: ایجاد اشتغال بحث دیگر است. ایجاد اشتغال نیاز به بستری برای عرضه محصولات دارد برای عرضه محصولات باید تقاضا ایجاد نمود. تقاضا ارتباط مستقیم با سبد معیشت و درآمد دارد.تا زمانی که برای دستمزدها و فاصله فاحش سبد معیشت با دستمزد فکر نکینیم، قطعاً نمی توانیم بستر را برای عرضه فراهم کنیم. بحث بعدی عرضه قدرت رقابت پذیری استکه متأسفانه به دلیل عدم حمایت دولت‌ها و از طرف دیگر توجیه نبودن صاحبان سرمایه مبنی بر اینکه برای رقابت پذریر شدن محصولاتشان نیاز به بروزرسانی تکنولوژی دارند قطعاً یارای رقابت در عرصه های داخلی و خارجی را با محصولات همتاهای خود ندارند.

توفیقی گفت: قاچاق و باز بودن ورودی‌ها باعث بهم ریختن موازنه قیمتی و چالش عدم رقابت پذیری می‌شود  که باز اثر مستقیم بر عرضه و تولید دارد و که اثر معکوس بر اشتغال و سرمایه گذاری می گذارد.به نظر من تعریف درست و محکم با قابلیت اجرائی برای اقتصاد مقاومتی از اهم واجبات بوده و نقش دستگاه‌ها و نهادهای قانونی برای عینیت بخشیدن به آن باید تبیین شود و سپس به دنبال نگرشی فرآیندی با ورودی‌های مشخص و خروجی‌هایی مشخص با ارزشی افزوده در چرخه اقتصاد مقاومتی باشیم در غیر اینصورت و با نداشتن برنامه صرف اسم نمی‌تواند راهگشا باشد.

این فعال کارگری بیان کرد: حال که درد مشخص شده است نیاز به جراحان و طبیبانی حاذق و صادق داریم تا بتوانند این چالش را که عنقریب است به سونامی تبدیل شود مهار و در نهایت برطرف نمایند.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران