اخبار اقتصادی
چاپ00015:27 - 1396/02/19

رئیس بانک مرکزی: باید بابت موسسه کاسپین از بانک مرکزی تقدیر شود!!!

رئیس کل بانک مرکزی درباره سردرگمی ۶ ماهه سپرده گذاران موسسه مجوزدار کاسپین به یک اظهار تاسف بسنده کرد و با انداختن همه تقصیرها به گردن دیگران، گفت: باید بابت موسسه کاسپین از بانک مرکزی تقدیر شود!

به گزارش کارگرآنلاین، سکوت ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی سرانجام بعد از 4 سال شکست و وی امروز درحالی میزبان خبرنگاران در میرداماد بود که اولین نشست مطبوعاتی اش رنگ و بویی کاملاً سیاسی و البته انتخاباتی به خود گرفت.

سیف که امروز رنگ انتخاباتی روحانی را ملاک انتخاب لباس خود قرار داده بود از تریبون رسانه ها استفاده کرد و به بیان گزارشی درباره عملکرد 4 ساله دولت یازدهم در حوزه اقتصادی پرداخت.

رنگ و بوی نخستین نشست خبری رئیس کل بانک مرکزی کاملا انتخاباتی و البته محفلی برای تخریب رقبای انتخاباتی روحانی شد. مصداق بارز این موضوع را می توان به پرسش های جانب دارانه برخی مطبوعات و خبرگزاری ها نسبت داد آنجا که بخش عمده نشست خبری آقای رئیس کل تبدیل شد به پرسش و پاسخ درباره وعده های انتخاباتی رقبای حسن روحانی.

نشست خبری بعد از ارائه توضیحات اجمالی سیف درباره اقدامات انجام شده وی در بانک مرکزی طی دولت یازدهم به طرح پرسش و پاسخ خبرنگاران رسید. که البته در این فرصت هم اهالی رسانه با روشی جدید در نوبت بدهی طرح سوالاتشان مواجه شدند. رندمی که شاید پیش از این سابقه نداشت.

خبرنگار تسنیم ضمن تشکر از رئیس کل بانک مرکزی بابت برگزاری این نشست خبری آنهم بعد از 4 سال از وی خواست تا درباره وضعیت موسسه کاسپین سخن بگوید. آنهم با عنایت به اینکه مردم به اعتماد مجوز بانک مرکزی در موسسه کاسپین سپرده گذاری کرده اند و حال باید این بانک پاسخگوی مسدودیت 6 ماهه سپرده های مردم باشد.

شما و آقای روحانی اعلام کردید که یک قاضی به اشتباه دستور تغییر تابلوهای کاسپین را داده است و این موضوع را پیگیری می کنید. ولی مردم با استناد به مجوز بانک مرکزی و قرار گرفتن نام موسسه در سایت بانک مرکزی در کاسپین سپرده گذاری کرده اند. مردم خود را فریب خورده مجوز بانک مرکزی می دانند.

سیف  به تاریخچه تشکیل موسسه کاسپین اشاره کرد و توضیح داد: هشت تعاونی غیرمجاز فعال بودند که بانک مرکزی مسئولیتی برابر آنها نداشت و یکی از اهداف ما ساماندهی این تعاونی ها بود.

وی با بیان اینکه در دولت گذشته با فعالیت این موسسات مماشات می شد، افزود: مردم به اسامی مقدسی مانند ثامن الحجج یا میزان و فرشتگان اعتماد کرده بودند و با برنامه‌ریزی ما بخش عمده‌ای از نقدینگی آنها تحت انضباط قرار گرفت و تبدیل به موسسات ساماندهی شده شدند.

رییس شورای پول و اعتبار به طور مشخص درباره موسسه کاسپین اظهارداشت: قرار بر این بود که هشت تعاونی غیرمجاز به طور یک به یک تقاضای انحلال دهند و در قالب یک موسسه دارای مجوز فعالیت خود را ادامه دهند؛‌ البته این را هم بگویم که من از وضعیت سپرده گذاران بی گناه ( تنهاگناهشان این است که در زمان سپرده گذاری دقت کافی نداشتند)، متاسف هستم. یک عده ای از اعتمادی که به آنها شد سوءاستفاده کرده اند.

سیف به همکاری قوه قضاییه و شورای عالی امنیت ملی درباره موسسه کاسپین با بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: با دقت نظر همکاران ما، همه اینها متعهد شدند که تعاونی‌های غیرمجاز را منحل و فهرست دارایی های خود را تهیه کنند تا ارزیابی شود و فهرست دیگری از سپرده گذاران را در اختیار ما قرار دهند تا نسبت به پرداخت سپرده های آنها اقدام شود.

وی با بیان اینکه از محل فهرست دارایی ها سرمایه اولیه تشکیل موسسه کاسپین شکل گرفت، اظهار داشت: بعد از این موضوع هیات مدیره و اساسنامه این موسسه شکل گرفت و هیات مدیره، هیات های تسویه فهرست دارایی را تهیه کردند تا بعد از آن سپرده ها تحویل داده شود؛ این موضوع درباره هفت تعاونی انجام شد و یک موسسه باقی مانده است.

قرار بود تا 30 فروردین این کار انجام شود.
رئیس کل بانک مرکزی پاسخ داد: بالاخره زمان اجرایی است و لیستی را باید تهییه کنند که زمان می برد. شما می فرمایید کاسپین؟! درحالی که کاسپین هیچ مشکلی ندارد. شما چرا می گویید کاسپین بخاطر اینکه می خواهید آن را ربط بدهید به مجوز بانک مرکزی! این مجوز رابانک مرکزی به کاسپین داده ولی کاسپین هنوز هیچ سپرده گذار جدید و شعبه جدیدی ندارد. فقط تابلوی شعبه ی قدیم و فرشتگان را برداشته و نام کاسپین را روی آن گذاشته اند.

رئیس کل بانک مرکزی خطاب به خبرنگار ما گفت من مطمئنم که شما می دانید موضوع چیست ولی نوع سوالتان برای من تردید ایجاد می کند. بانک مرکزی از این بابت باید باتوجه به ظرافت و نحوه عملی که در این رابطه انجام داده مورد تقدیر قرار بگیرد.

سیف با بیان اینکه بانک مرکزی به بهترین شیوه از سرمایه های مردم حمایت می کند ولی شما با کمال بی انصافی اینطور مطرح می کنید؟

 آقای دکتر شما فرمودید کاسپین وجود ندارد؛ مردم (سپرده گذاران کاسپین) یک گناهی دارند و آنهم عدم دقت در زمان سپرده گذاری بوده است. ولی من مستند صحبت می کنم و غیرموثق حرفی را نمی زنم آنهم در نشست رئیس کل بانک مرکزی! مردم در موسسه کاسپین سپرده گذاری کرده اند، در آنجا دفترچه و شماره حساب کاسپین را دریافت کرده اند.
رئیس کل بانک مرکزی در همین ارتباط افزود: می دانم که مستند صحبت می کنید،  براساس همانچه شما هم گفتید براساس دستور مرجع قضایی دفترچه ها را عوض کرده اند.

 گناه مردم چیست؟ مردم از کجا باید بدانند؟
سیف گفت: من هم قبول دارم به شما هم می گویم ازکسی که مسبب این کار است سوال کنید چرا از من سوال می کنید؟ من بی مسئولیت نیستم و به همان اندازه هم عمل می کنم.

شما از چه کسی می خواهید سوال کنید؟ همان کسی که مسبب این موضوع است، خب سوال کنید. چرا اینجا مطرح می کنید بعنوان عملکرد بانک مرکزی؟

 آقای دکتر بانک مرکزی چه وظیفه ای دارد؟
سیف گفت: به همان خاطر الان بانک مرکزی روی این پرونده کار می کند. ضمن آنکه متاسف است از اتفاقی که افتاده ولی به همه سپرده گذاران اعلام می کند که شما مطمئن باشید بانک مرکزی تا اخر موضوع را دنبال می کند و اجازه نمی دهد کسی حیف و میلی کند. تمام دارایی های فرشتگان برای سپرده گذاران است.

 زمان به مردم اعلام نمی کنید؟
وی با بیان اینکه فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی هر هفته با نمایندگان قوه قضاییه جلسه دارد، افزود: 2 هزار و 500 میلیارد تومان از دارایی های موسسه فرشتگان شناسایی شده و ما هم قصد داریم بعد از اتمام این موضوع خط اعتباری در اختیار آن قرار دهیم تا پرداخت به سپرده گذاران را شروع کنیم تا مشکل تمامی سپرده‌گذاران حل شود.

سیف تاکید کرد البته اگر سپرده گذاران مایل به دریافت سپرده هایشان باشند چراکه از آن روز به بعد می شوند سپرده گذار موسسه با مجوز کاسپین. ممکن است آنروز بگویند نه نمی خواهیم بگیریم ولی الان نفرمایید سپرده گذاران کاسپین این افراد  سپرده گذاران تعاونی در حال انحلال فرشتگان هستند./تسنیم

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید