چاپ00019:12 - 1400/01/30

ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۱/۳۰

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف افزایش بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و ۲۹۷ هزار تومان رسید.

کارگر آنلاین |  قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر دلار ضعیف‌تر و بازده پایینتر اوراق خزانه آمریکا، بالا رفت و نزدیک به بالاترین رکورد دو هفته اخیر ایستاد.

 هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۷۷۷ دلار و ۳۳ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه تا مرز ۱۷۸۳ دلار پیش رفته بود که بالاترین قیمت از ۲۵ فوریه بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۷۷ دلار و ۹۰ سنت رسید.

به گفته مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت سی‌ام‌سی مارکتس، با وجود دورنمای اقتصادی بهتر، در حال حاضر مجموعه‌ای از عوامل شامل دلار ضعیف‌تر آمریکا و پایین ماندن نرخ‌های بهره، از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند. طلا نیروی صعودی جدیدی بازیافته اما تازه از سطح ۱۷۶۵ دلار عبور کرده است و اگر بتواند در بالای این سطح بماند، دورنمای طلا در کوتاه‌مدت مثبت خواهد بود.

شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای رقیب نزدیک به پایینترین رکورد یک ماه اخیر ایستاد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌تر کرد.

بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به پایین‌ترین حد چند هفته اخیر که هفته گذشته به آن نزول کرده بود، کاهش پیدا کرد. بازده پایین‌تر اوراق قرضه هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را کمتر می‌کند.

فضا در بازارهای سهام تحت تاثیر انتظارات برای ادامه سیاست‌های تسهیل پولی در جهان، مثبت مانده و بورس‌های آسیایی نزدیک به بالاترین رکورد یک هفته و نیم اخیر ایستادند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی آمریکا بار دیگر بر موضع خود برای ادامه سیاست‌های پولی تسهیلی تا زمان پایان یافتن بحران تاکید کرد و مقامات بانک مرکزی آمریکا گفتند هر گونه افزایش نرخ تورم موقتی خواهد بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۲۵ دلار و ۸۱ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، ۲۷۶۶ دلار و ۹۱ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۲۰۳ دلار و ۶۱ سنت ایستاد.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ‌دوشنبه ۳۰ فروردین ساعت ۱۹، با ۳۶ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۳،۸۴۶ هزار تومان‌ معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز ‌دوشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۳ هزار و ۸۵۳ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۳ هزار و ۳۸۰ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز ‌دوشنبه ۳۰ فروردین ساعت ۱۹، بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۲۸،۴۰۱ تومان معامله شد.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴،۶۸۵ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۲۸ هزار و ۴۷۵ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۷ هزار و ۹۱۱ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ده میلیون و ۱۰۱ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ده میلیون و ۲۹۷ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه نسبت به روز گذشته کاهش یافته است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و دو میلیون و ۱۹۰ هزار تومان است.

منبع: ایسنا
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران
آموزش کارگران