پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00017:50 - 1400/05/02

اولین زنگ خطر گمرکی در دولت سیزدهم به صدا درآمد/ لابی سنگین مدیران مسئله دار برای پست های کلیدی گمرک

متاسفانه برخی از اخبار حاکی از آن است که برخی چهره های مسئله دار در غفلت دستگاه های نظارتی در حال لابی برای رسیدن به پست های کلیدی در معاونت های مختلف از جمله معاونت فنی هستند.

در بحبوحه تحریم های ظالمانه علیه اقتصاد ایران، گمرک و عملکرد مدیران آن بسیار حایز اهمیت است. هرچه گمرک به عنوان یکی از شریان های اصلی اقتصاد کشور بتواند در مدیریت تجارت هوشمندانه و به موقع عمل کند، قطعا نه تنها چرخه تولید و تجارت روان تر خواهد شد بلکه بخشی از اثرات تحریم نیز خنثی می شود.

برهمین اساس اقتصاد ایران نیازمند “گمرک هوشمند” است. گمرک هوشمند، گمرکی است که به منظور تسهیل شرایط تولید و تجارت، چه به لحاظ نرم افزاری و چه به لحاظ سخت افزاری خود را متناسب با شرایط و در چارچوب قوانین تطبیق می دهد تا چرخه اقتصاد کمترین اتلاف را در گمرک داشته باشد. به بیان دیگر گمرک هوشمند، یک استراتژی برای خنثی سازی تحریم ها است.

برای تحقق چنین آرمانی، شرط لازم حضور مدیران متخصص، مجرب، پاکدستی، با روحیه جهادی و شجاع است. گمرک زمانی هوشمند می گردد که مجریان و اداره کنندگان آن هوشمند رفتار کنند. این مدیران هستند که می توانند با درایت، شجاعت و سرعت مشکلات پیش روی گمرک را به موقع تشخیص دهند و آن را برطرف کنند.

در این خصوص معاونت فنی گمرک، الگوی بسیار مناسبی برای پیاده کردن گمرک هوشمند است. در حال حاضر در بخش معاونت فنی گمرک، علی رغم تمامی موانع و محدودیت های حاصل از کرونا و تحریم، ولی مدیران به صورت آنلاین و از ابزارهای مختلف در حال ترخیص کالاها و برطرف کردن موانع هستند.

حاکمیت گمرک هوشمند در معاونت فنی گمرک باعث شده تا نامه نگاری های طویل المدت جای خود را به ابزارهای موجود در فضای مجازی دهد. لذا گاها برای حل مسائل به دلیل وجود محدودیتهای مذکور، نامه نگاری ها، دستورها و پاراف ها از طریق واتساپ و … انجام می گیرد.

حاکمیت گمرک هوشمند در معاونت فنی گمرک باعث شده تا سلسله مراتب طویل المدت جای خود را به اعتماد زنجیره ای در فرآیند تصمیم گیری بدهد و هر مدیری در بخش مربوطه خود صرفا با هماهنگی تلفنی با مدیر ارشد،(حتی در روزهای تعطیل)دستورات لازم و مقتضی را می دهد.

حاکمیت گمرک هوشمند در معاونت فنی گمرک باعث شده تا تا پاسی از شب مدیران مربوطه به طور مستقیم و بی واسطه به رفع مشکلات و صدور دستور آنی جهت ترخیص کالاها اقدام کنند.

در دولت سبزدهم می بایست از چنین ساختاری هوشمندی و کارآمدی حفاظت و این رویه را تقویت کرد. از مدیران مربوطه با چنین عملکرد و طرز فکری که حقا سرمایه کشور هستند، باید حراست کرد. برخی تحمل حضور مدیران متخصص، مجرب و پاکدست را ندارند. قطعا چنین مدیران با دشمنی فراوان مواجه هستند. همانطور که شنیده ها نیز دال بر همین موضوع است.

متاسفانه برخی از اخبار حاکی از آن است که برخی چهره های مسئله دار در غفلت دستگاه های نظارتی در حال لابی برای رسیدن به پست های کلیدی در معاونت های مختلف از جمله معاونت فنی هستند. چهره هایی که با کوچکترین نظارت و استعلامی می توان به راحتی صلاحیت آنان را رد کرد. این افراد در روزهای اندک باقی مانده به استقرار دولت سیزدهم تغییر چهره داده و با ژست کارشناس و تحلیلگر اقتصادی و گمرکی سعی در ایجاد آبرو برای خود به منظور لابی های آینده هستند.

حضور چهره های مسئله دار که بعضا با مشکلات اخلاقی عدیده ای مواجه هستند، اولین زنگ خطر گمرکی در دولت سیزدهم است که مسئولان مربوطه می بایست نسبت به آن هوشیار باشند.

قطعا در صورت جدی تر شدن حضور این چهره ها در پست های کلیدی، اسناد تخلفات این افراد توسط خط بازار رسانه ای خواهد شد.

منبع: خط بازار

اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران