پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00011:15 - 1400/05/05

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه‌شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۰

شاخص بورس در اولین دقایق معاملات امروز گام‌های کوچکی در مسیر صعودی برداشته است. با وجود اینکه از نظر تعداد، نماد‌های قرمز پیش افتاده‌اند، اما شاخص کل بعد گذشت ۳۰ دقیقه با رشد پنج هزار و ۸۰۰ واحدی کار خود را آغاز کرده و به محدوده یک میلیون و ۳۲۹ هزار واحدی رسیده است. در این ساعات شاخص کل ۴۴ صدم درصد افزایش دارد، ولی شاخص هم‌وزن ۱۴ صدم درصد عقب‌نشینی کرده است. موردی که به خوبی نشان می‌دهد رشد شاخص کل بر دوش چند نماد شاخص‌ساز از جمله کگل، کچاد، وامید، ومعادن، نوری و فارس است. گروه استخراج کانه‌های فلزی سبزترین گروه بازار امروز به حساب می‌آید که اغلب نماد‌های آن با صف خرید مواجه شده و آمار معاملات در آن افزایش قابل توجهی دارد.

همنشینی نمادهای قرمز در کنار شاخص سبزبه گزارش فرارو، در ساعات اولیه بازار امروز سه‌شنبه پنجم مردادماه ۱۴۰۰ اکثریت بازار در اختیار نماد‌های قرمزرنگ است. طوری که از بین ۲۶۶ نماد معامله شده در اولین دقایق آغاز به کار بورس تهران، ۱۶۸ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و ۹۸ نماد در مسیر صعودی حرکت می‌کنند. در بازار فرابورس هم از بین ۱۵۴ نماد معامله شده در ساعات اولیه حدود ۸۰ نماد در مدار نزولی قرار گرفته‌اند و ۷۴ نماد با افزایش نسبی قیمت سهام مواجه شده‌اند.  

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه‌شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۰

نقشه بازار بر خلاف شاخص کل لباس قرمز به تن کرده و در میانه آن چند گروه سبزرنگ به چشم می‌خورد. انگار که گروه کانه‌های فلزی یک تنه می‌خواهد شاخص بورس را صعودی نگه دارد.  اغلب لیدرهای این گروه که حالا با بیشترین آمار معاملات به برترین گروه صنعت تبدیل شده‌اند، صف خرید دارند و از جمله آنها می‌توان به ومعادن، کگل، کچاد، کدما و کگهر اشاره کرد. در گروه فلزات اساسی ذوب شگفتی‌ساز شده و در آستانه صف خرید قرار دارد. فولاد درجا می‌زند و فملی همچنان متوقف است. دیگر نمادهای فلزی هم چندان شرایط مساعدی ندارند. در بین محصولات شیمیایی، سه نماد جم‌پیلن، نوری و شاراک با صف خرید سنگین شگفتی‌ساز شده‌اند، اما دیگر نمادها آنها ر اهمراهی نمی‌کنند. بوعلی، پترول، شگویا و شغدیر گام‌های کوتاه صعودی برداشته‌اند و نمادهای کوچکتر عموما نزولی هستند. در بین ETFها، اغلب صندوق‌های سهامی نزدیک قیمت روز قبل معامله می‌شوند و پالایش و دارا یکم حدود یک درصد ارزش خود را از دست داده‌اند. گروه مواد غذایی دو پاره شده و نیمی از نمادها مثل غگل، غچین، غبشهر و غنوش به روند صعودی روز قبل ادامه می‌دهند اما نصف دیگر لباس قرمز به تن کرده‌اند. گروه خودرو و ساخت قطعات شرایط چندان مناسبی ندارد و شاهد کاهش قابل توجه قیمت سهام نمادهای خساپا، خگستر و خپارس به عنوان لیدرهای گروه در غیاب خودرو هستیم. سیمانی‌ها، دارویی‌ها، استخراج نفت و گاز، انبوه‌سازی، محصولات کانی غیر فلزی، ساخت محصلوات فلزی، محصولات کاغذی و حمل‌ و نقل از دیگر گروه‌های قرمزرنگ بازار امروز هستند. در بین گروه‌های کوچک، زراعت تنهاد گروهی است که با افزایش قیمت سهام مواجه شده است. 

منبع: رویدادایران
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران