پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00016:32 - 1400/05/11

پیش بینی توسعه ۳۰۵۲ هکتاری گلخانه ها در سال ۱۴۰۰

سالم پور، مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: احداث سه هزار و ۵۲ هکتار انواع گلخانه در سال ۱۴۰۰ پیش بینی می شود.

مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: بیشترین برنامه ابلاغی احداث این گلخانه ها مربوط به استان های مستعد از نظر اقلیمی، زیرساختی، نزدیکی به بازارهای هدف و دسترسی به نیروی انسانی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، تهران، آذربایجان شرقی و اردبیل (منطقه مغان) است.

داریوش سالم پور پیش بینی کرد: امسال از محل صندوق توسعه ملی و یا بند الف تبصره (۱۸) قانون بودجه ۱۴۰۰ منابع اعتباری ارزان قیمت برای مناطق کم برخوردار و مناطق برخوردار برای ساخت گلخانه ها تخصیص و پس از تلفیق با منابع داخلی بانک ها در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

وی با بیان این که سال گذشته ۴۵ درصد گلخانه ها به صورت خوداجرایی و با سرمایه سرمایه گذاران احداث شد، اظهار داشت: در سال ۹۹ بیش از ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ساخت گلخانه ها به متقاضیان پرداخت شد.

سالم پور درباره پیش بینی تامین برق مورد نیاز گلخانه های کشور با توجه به مشکلات قطعی برق در کشور گفت: در طرح توسعه گلخانه ها یکی از الزامات، پیش بینی ژنراتور برای تولید برق اضطراری به ویژه در گلخانه های بزرگ مقیاس  و تجاری است.

وی ادامه داد: برخی از گلخانه های بزرگ مقیاس در کشور، واحد هاب نیروگاه سیار تولید همزمان برق و حرارت ( CCHP ) دارند که علاوه بر تامین برق، حرارت و دی اکسید کربن مورد نیاز واحدهای تولیدی خود، می توانند برق مازاد را به شبکه برق سراسری بفروشند.

مجری طرح توسعه گلخانه های وزارت جهاد کشاورزی در مورد اصلاح گلخانه های سنتی و چوبی در کشور نیز اذعان داشت: برنامه ما در افق ۱۰ ساله، اصلاح، بازسازی و نوسازی بیش از ۵ هزار گلخانه سنتی، چوبی و فرسوده در کشور است.

وی اضافه کرد: برای هر سال نزدیک به ۶۵۰ تا ۷۰۰ هکتار اصلاح و بازسازی گلخانه های سنتی و فرسوده را برنامه ریزی و به استان ها ابلاغ کرده ایم.

منبع: تحلیل بازار
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران