اخبار اقتصادی
چاپ00010:41 - 1399/03/29

عراق:

برای عبور از شرایط دشوار در کنار ایران هستیم

نخست وزیر عراق در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی گفت: دستور داده‌ام مشکلات مرتبط با پرداخت ایران حل شود، ما به شما در شرایط سخت موجود کمک می‌کنیم، همانگونه که ایران در شرایط دشوار در کنار ما بود.

به گزارش کارگرآنلاین، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در دیدار امروز با «عبدالناصر همتی» ابراز امیدواری کرد تحریم‌ها علیه ایران به زودی رفع شود.

وی ضمن تأکید بر همکاری کشور عراق در رفع مشکل پرداخت به ایران بابت نفت و گاز، بیان داشت: با مسوولان مربوطه در این امر، جلساتی داشته و در جریان مشکلات هستم، از آنان خواسته ام که برای برطرف کردن این قبیل مسائل همکاری لازم را داشته باشند و پیغام ما برای دوستان‌مان در تهران این است که کشور عراق در این مسیر گام برمی‌دارد.

الکاظمی یادآور شد: درخصوص حل مشکلات انتقال پول به شیوه تامین مواد غذایی و کالاهای اساسی با شما هم توافق کامل داریم و همکاری لازم را به عمل می آوریم. علاوه بر این تجار عراقی نیز علاقه‌مند به همکاری هستند و دستور داده‌ام مشکلات مرتبط با پرداخت ایران حل شود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه هرچه زودتر تحریم‌های ظالمانه علیه ایران پایان یابد، گفت: امید داریم که شرایط به حالت عادی بازگردد. ما آمادگی داریم در کنار شما باشیم، ما به شما در شرایط سخت موجود کمک می کنیم، همانگونه که ایران در شرایط دشوار در کنار ما بود.

نخست وزیر عراق ادامه‌داد: همکاران من از تجربیات دوستان ایرانی درخصوص مواجهه با چالش‌ها استفاده خواهند کرد.

وی ضمن تشکر از ایران درخصوص صادرات برق به عراق، ادامه داد: تجارت در دولت من یک هدف اصلی است و هرچند به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار کاهش مبادلات شدیم، اما این مراودات در آینده نزدیک میان دو کشور تداوم و افزایش خواهد داشت.

مصطفی الکاظمی در پایان تاکیدکرد: مطالبات ایران باید به صورت کامل پرداخت شود.

برپایه این گزارش، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهوری کشورمان به نخست وزیر عراق و تشکر از پشتیبانی وی از گسترش روابط و همکاری‌های دو جانبه، اظهار داشت: امروز با رئیس کل بانک مرکزی و وزیر دارایی، جلسات سازنده ای داشتیم و به توافق های خوبی دست یافتیم.

وی افزود:‌ در ماه‌های گذشته در اجرای تفاهم سال قبل مشکلاتی به وجود آمده بود که امروز به این نتیجه مشترک رسیدیم که از منابع ایران در کشور عراق بابت تامین کالاهای اساسی استفاده کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ما در مذاکرات با دوستان عراقی تأکید کردیم که نمی‌خواهیم عراق در این تفاهم‌نامه متحمل آسیبی شود، بنابراین توافق کردیم در چارچوب تفاهم نامه مشترک دو کشور، در موارد غیرتحریمی با یکدیگر همکاری کنیم.

همتی در ادامه با اشاره به حجم مراودات تجاری بخش دولتی و خصوصی دو کشور، تاکید کرد: باید بر افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران و عراق تمرکز کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که با تاکیدات نخست وزیر به بانک مرکزی عراق بتوان توافق‌ها را هرچه سریعتر عملیاتی کرد.
منبع: فارس

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید