پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00009:33 - 1400/06/28

آیا می‌توان واکسن آنفلوآنزا را همزمان با واکسن کرونا تزریق کرد؟

کارگر آنلاین/با در پیش بودن فصل پاییز و موج واکسیناسیون کرونا این سوال پیش می آید که واکسن آنفلوآنزا را در چه شرایطی تزریق کنیم؟

با نزدیک شدن به فصل پاییز و لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا به ویژه برای بیماران خاص  سوالی که پیش می آید این است که آیا واکسن آنفلوآنزا را در اولویت قرار دهیم  یا واکسن کرونا یا می توان هر دو را تزریق کرد یا این که باید از تزریق یکی از آن ها صرف نظر کرد؟ ادامه مطلب را مطالعه کنید:

احتمال شیوع آنفلوآنزا تهدید جدی است
از آن جا که احتمال ابتلا به آنفلوآنزا و کرونا همزمان با هم وجود دارد و هر دو بیماری برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف می تواند مرگبار باشد، داشتن اطلاعات بیشتر درباره واکسن این دو بیماری ضروری است به همین  دلیل دکتر « پیام طبرسی»، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان این که هیچ محدودیتی برای تزریق واکسن آنفلوآنزا پس از تزریق واکسن کرونا وجود ندارد، به خبرنگار زندگی سلام می افزاید: «با توجه به این که به فصل سرما نزدیک می‌‌شویم، یا به عبارتی به فصل شیوع آنفلوآنزای همه گیر و با توجه به برداشته شدن محدودیت‌ها و واکسیناسیون علیه کرونا ممکن است شاهد شیوع  بیماری آنفلوآنزا باشیم و باید تمهیدات لازم را در این زمینه به عمل بیاوریم زیرا سال گذشته به این دلیل که رعایت‌ نکات بهداشتی بیشتر بود، آنفلوآنزا چندان شایع نشد.»


چه کسانی در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند؟
 وی تصریح می کند: « کارکنان بخش بهداشت و درمان، افراد بالای 65 سال و کسانی که دچار بیماری  های زمینه ای، قلبی، کلیوی، سرطانی، اختلالات کبدی و ایدز و ... هستند، باید قبل از شروع فصل پاییز و تقریبا اواخر شهریور واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در همین  خصوص واردات  واکسن آنفلوآنزا انجام شده است.»

 

اولویت با زدن کدام واکسن است؟
تزریق همزمان یا نزدیک به هم دو یا چند واکسن، برخی مواقع می‌تواند منجر به درجه بالاتری از عوارض جانبی خفیف تا متوسط شود و بیمار باید مطلع باشد که احتمال افزایش عوارض جانبی مشترک وجود خواهد داشت. این که تزریق واکسن کرونا اولویت دارد یا واکسن آنفلوآنزا،  سوالی است که  این متخصص عفونی به آن چنین پاسخ می دهد :
«معمولا برای تزریق واکسن آنفلوآنزا محدودیت خاصی وجود ندارد و می توان آن را همزمان با واکسن کرونا تزریق کرد اما از آن جا که  واکسن آنفلوآنزا عوارضی مانند تب و  ... به همراه دارد و بیماران خاص سیستم ایمنی ضعیفی دارند‌‌‌ بهتر است یک فاصله دو هفته ‌ای بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و کرونا گذاشت و فرقی نمی‌کند که کدام واکسن اول  تزریق شود .»

اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران