پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00000:15 - 1400/07/06

اولیای حتی دیه هم دریافت نکردند/بخشش قاتل خیر دورودی به احترام اربعین حسینی

حوادث/«پدرم همیشه برای صلح و سازش پیش قدم بود و اگر قاتلش را نمی بخشیدیم، شاید از ما ناراحت می شد.» این حرفهای جوانی است که ۵ سال پس از قتل پدرش که از افراد خیر شهرستان دورود بود، در آستانه اربعین حسینی قاتل او را بخشید و می گوید کاری را انجام داده که پدرش از او راضی باشد.

 اواسط سال 95 گزارش یک مورد تیراندازی در یکی از روستاهای دورود در استان لرستان به پلیس گزارش شد و وقتی ماموران به محل حادثه رسیدند با پیکر بی‌جان مردی به نام عقیل روبه‌رو شدند که بر اثر اصابت گلوله جانش را از دست داده بود. شواهد نشان می داد مستاجر عقیل که از یکسال قبل با خانواده اش در خانه روستایی متعلق به عقیل زندگی می کرد عامل این جنایت است که پس از قتل به مکان نامعلومی گریخته است. از همان موقع با انتقال پیکر مقتول به پزشکی قانونی تحقیقات پلیس در این باره آغاز شد.

شواهد نشان می داد عقیق از افراد معتمد و خیر منطقه بود که از حدود یکسال قبل خانه اش در روستا را بدون هیچ چشمداشتی در اختیار متهم قرار داده بود. این او 8 فرزند داشت و درآمد خوبی نداشت، عقیل می خواست با این کار کمکی به او کرده باشد اما از مدتی قبل از جنایت چند نفر از اهالی روستا به عقیل شکایت کردند که مستاجرت برای اهالی روستا دردسر درست می کند. چند نفر می گفتند که او دست به سرقت زده و از حضور او در روستا راضی نیستند. به همین دلیل بود که مرد خیر روز حادثه سراغ مستاجرش رفته بود تا به او تذکر بدهد که به کارهای خلافش پایان دهد اما او خشمگین شده و در عوض همه خوبی های عقیل، رویش اسلحه کشیده و به طرفش تیراندازی کرده بود.

حکم قصاص در دادگاه کیفری

  • با اینکه هویت قاتل برای پلیس روشن بود اما معلوم نبود که او پس از جنایت کجا گریخته است. ماموران پلیس با وجود تلاش های زیادی که انجام دادند نتوانستند او را پیدا کنند تا اینکه 6 ماه بعد قاتل فراری نزد چند نفر از بزرگان منطقه رفت و خودش را تسلیم کرد. او گفت قصد قتل نداشته و از روی عصبانیت دست به جنایت زده است. در این شرایط بود که با شکایت اولیای دم متهم، به اتهام قتل عمدی در دادگاه کیفری یک استان لرستان محاکمه شد.
  • همه شواهد و مدارک از جمله اعترافات متهم علیه او بود. به همین دلیل قضات دادگاه او را به قصاص محکوم کردند. این رای مدتی بعد از دیوان عالی کشور تایید و پس از طی شدن مرحلخ استیذان، آماده اجرا شد.

در یک قدمی طناب دار

  • با قطعی شدن حکم قصاص، قاتل و نزدیکانش تلاش های زیادی را برای جلب رضایت اولیای دم آغاز کردند. با این حال خواسته اولیای دم قصاص قاتل بود. در چنین شرایطی اواخر سال 99 قاتل برای اجرای حکم پای چوبه دار منتقل شد. همه چیز برای بسته شدن این پرونده با قصاص قاتل آماده بود اما در آخرین لحظات با تلاش مسئولان زندان و شورای حل اختلاف اجرای حکم متوقف شد و اولیای دم به قاتل مهلت دادند؛ با این وجود هنوز پرونده در جریان بود.
  • وقتی اولیای دم توقف اجرای حکم را پذیرفتند تلاش ها برای جلب رضایت آنها و بخشیده شدن قاتل با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد. مسئولان قضایی از یک سو و بزرگان و ریش سفیدان منطقه از سوی دیگر سعی داشتند تا هرطور که شده این پرونده جنایی پایان خوشی داشته باشد. به همین دلیل چندین جلسه صلح و سازش با اولیای دم برگزار کردند تا اینکه آنها چند روز قبل در آستانه اربعین حسینی قاتل را بخشیدند.

آرامش بعد از بخشش قاتل

  • محمد عقیلى فر، فرزند مقتول درباره تصمیم بزرگی که او و خانواده اش گرفته اند به می گوید: اولیای دم من، 2 برادر، 3 خواهر و عموها و عمه هایم بودیم. من در همان سالهای اولی بعد از قتل پدرم تصمیم گرفتم قاتل را ببخشم اما باید بقیه را هم راضی می کردم. باید خودتان را جای ما بگذارید تا بدانید که چه کشیدیم اما حالا با بخشش قاتل به آرامش رسیدیم و مطمئنم که پدرم هم از تصمیم ما راضی است.
  • او ادامه می دهد: پدرم کشاورز و دامدار بود و در زمان حیاتش دستش در کارهای خیر بود. یادم می آید در سالهای گذشته اگر قتلی اتفاق می افتاد، پدرم ازجمله اولین افرادی بود که برای بخشیده شدن قاتل پیشقدم می شد و خودش هم کمک می کرد. حالا اگر ما قاتل پدرمان را قصاص می کردیم صورت خوبی نداشت و پدر شاید از ما ناراحت می شد. به همین دلیل بعد از آنکه با خواهران و برادران و بقیه اولیا دم صحبت کردم آنها هم راضی به بخشش شدند و بدون هیچ قید و شرطی و فقط برای رضای خدا قاتل را بخشیدیم. او 8 فرزند دارد و در این سالها به اندازه کافی تنبیه شده است. امیدوارم در این مدت به اشتباهش پی برده باشد و بعد از آزادی از زندان، زندگی شرافتمندانه ای را آغاز کند.
منبع: hadese24
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران