پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00012:00 - 1400/07/06

۳۲۰ میلیون وام با قسط ۶ میلیونی/وام عجیب برای مستاجران!

کارگرآنلاین|با ابلاغ وام های جدید مسکن جستجوی مستاجران برای یافتن وامی که بتواند آنها را از مستاجری برهاند بیشتر شده است.

بررسی ها نشان می دهد با توجه به گزارش های مرکز آمار از متوسط قیمت مسکن و همچنین تورم 43 درصدی، می توان متوسط قیمت خانه در شهرهای کوچک را حدود متری شش میلیون تومان برآورد کرد. البته طبیعتا بسیاری از شهرها به خصوص شهرهای استان های شمالی ممکن است قیمت خیلی بالاتر و حتی بالاتر از مرکز استان داشته باشند، ولی متوسط کل کشور در همین حدود برآورد می شود و نشان می دهد یک واحد 60 متری احتمالا حدود320 میلیون تومان ارزش دارد.

  • با این حساب می توان گفت وام جعاله و خرید مسکن 320 میلیونی در شهرهای کوچک می تواند کل هزینه لازم برای خرید یک واحد نقلی را تامین کند. البته بر اساس دستورالعمل ها، وام در صورتی پرداخت می شود که 20 درصد قیمت مسکن توسط خود خریدار پرداخت شود.
  •  هزینه دریافت وام به ازای هر 500 هزار تومان یک برگه تسه به ارزش 60 هزار تومان است. این یعنی وام زوجین 240 میلیونی حدود28 میلیون و 800 هزار تومان، وام انفرادی120 میلیونی حدود 14 میلیون و وام جعاله80 میلیونی حدود 9میلیون و 600 هزار تومان هزینه دارد.

 
اگر یک زوج ساکن شهرهای کوچک بخواهد وام خرید و جعاله 320 میلیونی بگیرد، باید حدود 38 میلیون و 400 هزار تومان پول خرج کند. اقساط وام 240 میلیونی خرید مسکن زوجین در شهرهای کوچک به روش ساده با قسط های مساوی حدود چهار میلیون تومان است. اگر روش پلکانی را انتخاب کنید، اقساط برای سال اول به سه میلیون و 580 هزار تومان کاهش پیدا می کند و انتخاب با شماست که هر سال سه درصد یا هر چهار سال 20 درصد به مبلغ اقساط اضافه شود.

کسانی که 80 میلیون وام جعاله کمکی را هم می گیرند، باید به مدت پنج سال دو میلیون قسط جداگانه پرداخت کنند که باعث می‌شود مبلغ اقساط وام 320 میلیونی در روش ساده به شش میلیون تومان و در روش پلکانی به پنج میلیون و  580 هزار تومان برسد.

 

اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران