تاریخ : 12:47 - 1400/09/08
کد خبر : 1080371
سرویس خبری : کارگری و اقتصادی
 

 اولین واکنش بازار ارز به آغاز مذاکرات/ حرکت معکوس دلار آزاد و دولتی

اولین واکنش بازار ارز به آغاز مذاکرات/ حرکت معکوس دلار آزاد و دولتی

کارگر آنلاین/قیمت دلار صرافی ملی امروز به ۲۶ هزار ۶۱۴ هزار تومان رسیده است و این رقم نسبت به روز گذشته فقط ۱۰۰ تومان ارزان شده است. تغییرات قیمت دلار نشان می‌دهد هنوز مذاکرات برجام اثری در تغییر قیمت دلار نداشته است.

قیمت دلار روز گذشته ۲۶ و ۷۰۰ تومان بود و امروز به ۲۶ هزار و ۶۱۴ تومان رسید. قیمت دلار آزاد در سبزه میدان هم چند روزی است که در قیمت ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان قرارد دارد و امروز به ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

با وجود آنکه اخبار مرتبط با برجام و مذاکرات همواره در کاهش قیمت ارز و دلار تاثیر داشته است. اما این‌بار مذاکرات در تغییر قیمت دلار نقش زیادی را بازی نکرده و تا حدودی افزایشی نیز بوده است.

رفتار بازار ارز در مقابل اخبار برجام نشان می‌دهد که مردم به این باور رسیده‌اند که مذاکرات هسته‌ای نمی‎‌تواند تاثیر قابل توجهی در قیمت ارز داشته باشد و به احتمال زیاد شاخص‌های اقتصادی در داخل کشور، تاثیرگذاری بیشتری در تغییر قیمت ارز دارد.

کارشناسان بازار ارز مثل سلمان نصیرزاده معتقد هستند به دلیل ابهام در بودجه سال آینده احتمالا دلار تا ۳۰ هزار تومان هم برسد و این ازایش قیمت به هیچ وجه ربطی به نتایج مذاکرات برجام ندارد.

کامبیز افسری، کارشناس بازار ارز درباره روند قیمت دلار در روزهای آینده گفت: تغییر قیمت دلار در بازار بستگی به نتیجه مذاکرات وین دارد البته سیگنال‌های این موضوع تاثیر خود را در قیمت دلار در روزهای گذشته گذاشته است.

وی همچنین ادامه داد: طرف عرضه و صرافی‌های دولتی در بازار با سخت‌گیری بیشتری دلار سهمیه‌ای را عرضه می‌کنند و حالا به غیر از کارت ملی ویزا، پاسپرت و بلیط را هم از متقاضیان دریافت دلار سهیمه‌ای می‌خواهند و این در حالی است که طرف تقاضای ارز در بازار بالا رفته است. همین موضوع در قیمت دلار اثرگذاری زیادی داشته است.


منبع : تجارت نیوز