تاریخ : 07:04 - 1399/09/14
کد خبر : 348050
سرویس خبری : سیاسی
 

گزینه‌های مختلفی از برخورد با عوامل ترور روی میز ایران است

گزینه‌های مختلفی از برخورد با عوامل ترور روی میز ایران است

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از آن‌ها برخورد دیپلماسی است که دولت باید قوی وارد شود، برخورد دیگر هم بازدارنده است و اشکال مختلفی دارد، گاهی برخورد مستقیم است و 2 کشور مقابل هم می‌ایستند.

کارگر آنلاین | لطف‌الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی طرح لغو و حذف پروتکل الحاقی را داشت که در چند روز گذشته تقویت شد و طی هفته جاری به تصویب نهایی خواهد رسید.
 
وی ادامه داد: پروتکل الحاقی به آژانس اختیارات زیادی می‌داد و بازرسان به‌راحتی رفت‌وآمد کرده و تجسس می‌کردند، احتمال می‌دادیم که در این بازرسان جاسوسانی می‌آیند و اطلاعاتی را کسب می‌کنند و در نهایت سرویس‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل از آن بهره‌مند می‌شوند. این امر یک احتمال است و دور از ذهن نیست، در هر صورت سازمان‌های بین‌المللی استقلالی که باید داشته باشند را ندارند و وابستگی شدیدی به آمریکا دارند.
 
*باید استراتژی مشخص و شفافی نسبت به دشمن داشته باشیم
 
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دولت باید امور را جدی بگیرد، بیان کرد: لبخند ایران به کشورهای غربی و آمریکا به معنای دوستی با آنان نیست، آن‌ها با ما دشمنی دارند و این دشمنی کاملاً آشکار بوده و سابقه 40 ساله دارد. ما باید استراتژی مشخص و شفافی نسبت به دشمن داشته باشیم.
 
*ترور بین‌الملل محکوم است
 
وی با اشاره به اینکه در ادبیات ترور بین‌الملل محکوم است، اضافه کرد: اگر ترور از جانب دولت مستقر در دنیا صورت گیرد شدت محکومیتش بیشتر خواهد بود. باید از ظرفیت بین‌المللی استفاده کنیم تا همه کشورها این اقدام را محکوم کرده و عاملان این جنایت را مورد عتاب قرار دهند. وزارت امور خارجه باید در این زمینه قوی کار کند و دیپلماسی قوی را به کار گیرد.
 
*در عرصه دیپلماسی ضعیف عمل کردیم
 
سیاهکلی در خصوص مظلومیت ایران تشریح کرد: ایران کشوری مظلوم است که علاوه بر مظلومیت مورد هجمه قرار می‌گیرد، دانشمندان ما را ترور کرده و در سطح دنیا ما را تروریست قلمداد می‌کنند و این نشان می‌دهد در عرصه دیپلماسی ضعیف عمل کردیم هرچند مفروض داریم که دنیا ممکن است به‌دلیل دشمنی غرب با ما سخنان ما را نپذیرد ولی ظرفیت‌های جهانی به‌گونه‌ای است که بتوان از آن استفاده کرد. وظیفه دولت در این زمینه کاملاً مشخص است و باید جدی‌تر وارد شود.
 
*ضرورت حفظ اتحاد در مقابل دشمن
 
وی در خصوص اختلاف در کشورها توضیح داد: در هر کشوری اختلاف‌سلیقه وجود دارد و یک جناحی بر سر کار آید و جناحی دیگر از عملکرد آن خوشش نیاید و مردم هم ممکن است حرف‌وحدیث‌هایی راجع به عملکرد دولت‌ها داشته باشند که تمامی این موارد سر جای خود محفوظ است و باید وجود داشته باشد چراکه این اختلاف‌نظرها موجب توسعه و پیشرفت کشور می‌شود و نمی‌گذارد کشور به بن‌بست برسد. آزادی بیان و نقد و چرخش اطلاعات از آثار جمهوری‌هاست، اما اگر این اختلاف‌نظرها به منازعات و دعواهای سیاسی و تضعیف منجر شود مطلوب نیست.
 
این نماینده مجلس ادامه داد: در مقابل دشمن، چپ و راست و میانه نداریم و در دفاع از ایران باید در مقابل دشمن همه قدرت‌های خود را یکپارچه کنیم و متحد شویم. اختلاف اگر موجب کاهش و تضعیف قدرت شود حتماً اشکال دارد و باید با آن برخورد شود، باید قدرت خود را تقویت کنیم و در مقابل دشمنان متحد باشیم.
 
*جبهه عبری، عربی و غربی جدید نیست
 
وی عنوان کرد: شواهد و قرائن ترور شهید فخری‌زاده نشان می‌دهد این اقدام حاصل یک اتاق عملیات عبری-عربی و غربی است اما چون اسنادی منتشرنشده است شاید به‌صراحت نتوانیم سخن بگوییم. اتاق عملیات عبری، عربی و غربی جبهه جدیدی نیست و با برملا شدن پشت پرده‌های این اتاق عملیات، مجبور شدند بگویند هر سه یکی هستند. این روزها ثابت‌شده است این سه جبهه یکی هستند و در منطقه هم ایران را دشمن خود می‌دانند و بارها آن را اعلام کردند. احتمال اینکه پشت پرده ترور اخیر این اتاق عملیات باشد قوی است و این احتمال را مفروض داریم و باید تحقیقات خود را بر این اساس پیش ببریم.
 
سیاهکلی در خصوص برخورد با این اقدام سخیف دشمن توضیح داد: چند نوع برخورد و راهبرد با دشمن وجود دارد، یکی از آن‌ها برخورد دیپلماسی است که دولت باید قوی وارد شود، برخورد دیگر هم بازدارنده است و اشکال مختلفی دارد، گاهی برخورد مستقیم است و 2 کشور مقابل هم می‌ایستند. برخورد دیگر هم این است که از ظرفیت‌های موجود منطقه‌ای برای تأدیب طرف مقابل استفاده کنیم.
 
*اشکال مختلفی از برخورد با عوامل ترور روی میز ایران
 
وی اضافه کرد: این اشکال برخورد روی میز وجود داشته و بستگی دارد در این زمینه مسئولین امر کدام یک از این گزینه‌ها را انتخاب کنند. مردم ما بر برخورد بازدارنده تأکید داشتند و انتظار داریم این‌گونه باشد اما انتخاب سطح برخورد با مسئولین است که در چه سطحی برخورد شود، در عُرف بین‌الملل هر برخوردی یک معادل دارد و معمولاً کمی بالاتر از آن حادثه برخورد می‌شود.
 
این نماینده مجلس تأکید کرد: شهید سردار قاسم سلیمانی و فخری‌زاده شخصیت‌های بزرگی هستند که نظیر ندارند و هر اندازه که بخواهیم برخورد بازدارنده کنیم جای دارد. اینکه می‌گوییم برخورد سطح معقول و منطقی داشته باشد این نیست که ظرفیت افرادی که از دست دادیم در این حد باشد، اما بر اساس شرایط منطقه و سیاسی تصمیم‌گیری می‌شود. اگر بر اساس حق‌وحقوق باشد باید بالاترین مجازات انجام شود چون افراد بی‌نظیری را از دست دادیم.
 
وی متذکر شد: از خود گذشتگی، تهذیب، الهی، مردمی و خدمت محور بودن شاخصه این مردان بزرگ است که کمتر در جوامع دیگر این‌گونه افراد را کمتر می‌بینیم و شخصیت این افراد بالاست به همین جهت ضمن اینکه برخورد سطح بالایی داشته باشد باید بازدارندگی قوی داشته و به‌گونه‌ای باشد دشمن جرأت نکند این غلط را دوباره تکرار کند.
 
سیاهکلی به روش دموکرات‌ها در به استیصال درآوردن ملت‌ها اشاره و تصریح کرد: روش دموکرات‌ها فشار از درون، به استیصال درآوردن ملت‌ها و تحریم است. ترور از جمله اقدامات افرادی همچون بایدن است اما با قطعیت نمی‌توانیم بگوییم حاصل دستور آن‌هاست چون هنوز قدرت را در دست ندارد اما جنس این ترور از جنس کار دموکرات‌هاست.
 
*با آمدن بایدن مسئولین باید هوشیار باشند
 
وی با تأکید بر هوشیاری مسئولین گفت: بعد از روی کار آمدن بایدن حتماً وقایع این‌چنینی در کشورهایی مانند ایران و دیگر کشورهای حوزه مقاومت پیش‌بینی می‌شود و گروه‌های امنیتی ما باید خیلی هوشیارتر از قبل باشند چون دشمن ما لجوج است و ممکن است این‌گونه حوادث تکرار شود.
 
*آمریکایی‌ها همیشه به‌دنبال برد مطلق هستند
 
این نماینده مجلس در خصوص مذاکره با بایدن تشریح کرد: آمریکایی‌ها برای اینکه مردم ما را به‌پای میز مذاکره‌ای که خودشان تعریف می‌کنند و یک‌طرفه است و برد-برد نیست بکشانند از این‌گونه اقدامات انجام خواهند داد، آن‌ها به دنبال برد مطلق هستند و امتیازی به ایران نخواهد داد و در مذاکرات قبل دیدیم که علی‌رغم شعار برد-برد که سر می‌دادند دیدیم که با ما چه کردند. اینکه پای میز بیایند و به ما امتیاز دهند منطقی نیست و تلاش خواهند کرد کشور را از درون تضعیف کرده و یا اختلاف‌افکنی کنند تا موجب کاهش قدرت در کشور شوند. باید هوشیار باشیم که فریب آنان را نخوریم و اتحاد خود را در مقابل دشمن داشته باشیم و قدرت خود را تقویت کنیم.