تاریخ : 11:16 - 1399/11/01
کد خبر : 487616
سرویس خبری : بهداشت و درمان
 

راهکارهای جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان

راهکارهای جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان

فوق تخصص هیپ و لگن بیمارستان طالقانی پوکی استخوان را بیماری خاموش و بدون علامت اولیه برشمرد که با استفاده از راهکارهایی ساده نظیر ورزش و تغذیه مناسب می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

به گزارش کارگر آنلاین، به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، دکتر زندی پوکی استخوان را عارضه ای  برشمرد که استخوان ها اصطلاحا متخلخل می شوند و گفت: ساختار میکروسکوپی استخوان ها به صورت لانه زنبوری است. اما در فردی که  دچار استئوپورز یا پوکی استخوان شده این منافذ بسیار بزرگتر از استخوان سالم است. در این حالت استخوان ها به تدریج جرم و چگالی خود را از دست داده و بسیار حساس و شکننده می شوند.

به  گفته وی با توجه به این که  پوکی استخوان هیچ علامت اولیه ای ندارد و زمانی تشخیص داده می شود که یکی از استخوان ها(معمولا  استخوان لگن یا مچ) دچار شکستگی شوند از  آن به عنوان بیماری خاموش نام برده می شود.

 رییس بیمارستان طالقانی در ادامه گفت:  استخوان یک بافت زنده است که تا پایان عمر در حال گردش در چرخه برداشت  و ساخت بافت است. وقتی این چرخه بیشتر به نفع برداشت بافتی باشد منجر به بروز پوکی استخوان می شود .

دکتر زندی با اشاره به وجود دو نوع سلول به نام های خورنده و سازنده استخوان یادآور شد وقتی سلول های خورنده استخوان فعال باشند به اصطلاح شاهد بروز پوکی استخوان در فرد هستیم.

 این جراح ارتوپد و فوق تخصص هیپ و لگن در ادامه خاطرنشان کرد: با استفاده از سنجش تراکم استخوان می توان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان های بدن را تعیین کرد.

وی ژنتیک و میزان فعالیت بدنی را مهمترین عامل تعیین تراکم استخوان ذکر کرد و بعد از این دو عامل میزان مصرف کلسیم و ویتامین دی را در متراکم کردن استخوان ها موثر برشمرد.

 به گفته دکتر زندی افرادی که در سنین کودکی ورزش را شروع کرده ومنظم و مداوم ادامه می دهند و به میزان کافی لبنیات کم چرب مصرف می کنند در جوانی دارای استخوان های متراکم تری هستند و سیر پوکی استخوان در آنها کندتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد:  درمان پوکی استخوان زمانی انجام می شود که آزمایش سنجش تراکم استخوان تایید کننده ابتلای فرد به پوکی استخوان باشد.

این جراح ارتوپد بیمارستان طالقانی ستون فقرات، مچ دست ، هیپ ولگن را جزو نواحی از بدن برشمرد که بیشتر مستعد پوکی استخوان هستند و هیپ و لگن را به علت وجود استخوان کنسلوس پر عارضه ترین اندام در ابتلا به  پوکی استخوان برشمرد. به گفته وی استخوان اسفنجی یا استخوان کنسلوس یکی از دو نوع بافت استخوانی است که استخوان های بدن را می سازد.

وی با بیان این که عوامل مختلفی در پیشرفت پوکی استخوان موثر هستند به بیان راهکارهایی برای توقف پیشرفت بیماری پرداخت.

به گفته دکتر زندی با چند راهکار ساده می توان از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری کرد که از مهمترین روش های پیشگیری و توقف این بیماری خاموش می توان به  تغذیه مناسب، استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D، ورزش، پیاده روی تند و آهسته در طول روز ، استفاده از مکمل های ویتامین Dو کلسیم  اشاره کرد. مصرف استخوان ساز نیز در پیشگیری نقش به سزایی دارد ولی تاثیر آن در درمان هنوز ثابت نشده است .

رییس بیمارستان طالقانی در خاتمه در خصوص استفاده طولانی مدت از داروهای مکمل و استخوان ساز هشدار داد و خاطرنشان کرد: استفاده از مکمل ها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص باشد زیرا استفاده از آنها در طولانی مدت باعث از بین رفتن استخوان می شود.