تاریخ : 14:02 - 1399/11/02
کد خبر : 491541
سرویس خبری : کارگری و اقتصادی
 

خودرو دوباره کاهش قیمت را تجربه می کند؟

خودرو دوباره کاهش قیمت را تجربه می کند؟

«خودرو بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان دیگر باید ارزان شود.» رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی پایتخت با بیان این جمله گفت: فروشندگان هنوز قیمت‌های بالایی برای خودرو‌های خود در سایت‌ها و فضای مجازی مطالبه می‌کنند که واقعی نیستند و هفته آینده با شفافیت بیشتری در این موضوع مواجه خواهیم شد.

 «سعید موتمنی» درخصوص اعلام ثابت ماندن قیمت خودرو‌ها تا پایان سال از سوی شورای رقابت، افزود: با افت قیمت ارز در هفته‌های گذشته، مشخص بود که دیگر نمی‌توان همچون ماه‌های گذشته به خودروسازان اجازه افزایش قیمت داد.

وی با بیان اینکه تا پایان سال دیگر افزایش قیمت‌ها در بازار را شاهد نخواهیم بود، به خودرو‌های چینی اشاره کرد که در ماه‌های گذشته آنقدر افزایش قیمت داشتند که این روز‌ها زیر قیمت کارخانه هم خریدار ندارند.

به گفته این مقام صنفی، اگر ارز همچون چند هفته گذشته در نرخ مشخصی تثبیت شود، آن‌گاه اثر آن را در بازار و روی قیمت‌ها شاهد خواهیم بود.

موتمنی ادامه‌داد: مقایسه قیمت خودرو‌ها با قیمت‌های کنونی بازار نشان می‌دهد که هنوز بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان دیگر جای کاهش قیمت وجود دارد.

وی خاطرنشان‌کرد: این روز‌ها معاملات در بازار در حد صفر است و خریداران با احتمال افت بیش از پیش نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان و در نتیجه کاهش قیمت‌های خودرو، دست از خرید کشیده‌اند.

رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی پایتخت با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و احتمال کاهش تحریم‌ها، گفت: همه این مسائل سبب شده تا هیچ افزایشی در قیمت خودرو دست‌کم تا پایان امسال متصور نباشیم، مگر اینکه نوسان‌های ارزی مانع شود.

وی اظهار داشت: افزایش نرخ ارز تورم‌زاست و اثرش را با افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد، اما اگر در یک نرخ ثابت شود، معاملات به راه خواهد افتاد.

موتمنی تاکیدکرد: خودرو یک کالای مصرفی است و نباید دو نرخی باشد و ابراز امیدواری کرد تولید و عرضه خودرو به اندازه‌ای باشد که نیاز‌های بازار را پاسخ بدهد.

وی معتقد است که فروشندگان هنوز قیمت‌های بالایی برای خودرو‌های خود در سایت‌ها و فضای مجازی مطالبه می‌کنند که واقعی نیستند و هفته آینده با شفافیت بیشتری در این موضوع مواجه خواهیم شد.

به گزارش ایرنا، روز گذشته رییس شورای رقابت گفت: با توجه به روند نزولی بازار خودرو در روز‌های گذشته، این شورا تصمیم گرفت که هیچ افزایش قیمتی درخصوص خودرو‌ها تا پایان سال اعمال نشود.

«رضا شیوا» افزود: از آنجایی که بازار خودرو در روز‌ها و هفته‌های گذشته روند ریزشی قیمتی به خود گرفته و امیدواریم این کاهش ادامه داشته باشد، این شورا نخواست تا با افزایش دادن قیمت‌ها دوباره بازار را هیجانی کند.

وی ادامه‌داد: براین اساس تصمیم گرفتیم تا پایان سال هیچ افزایش قیمتی در خودرو‌ها نداشته باشیم.

انتهای پیام/
 


منبع : ایرنا