تاریخ : 10:46 - 1399/12/10
کد خبر : 606430
سرویس خبری : فرهنگی
 

کتاب «دو نمایشنامه تک نفره» منتشر شد

کتاب «دو نمایشنامه تک نفره» منتشر شد

کتاب «دو نمایشنامه تک نفره» نوشته داریوش نصیری و مرتضی وکیلیان از سوی نشر هنرسرخ منتشر و در بازار کتاب توزیع شد.

کارگر آنلاین |  کتاب «دو نمایشنامه تک نفره‌» نوشته مشترک داریوش نصیری و مرتضی وکیلیان با موضوع شاهنامه، شهدای گمنام و بمباران شیمیایی و با تقدیم به زنده نام دکتر امیرکاووس بالازاده از سوی نشر هنرسرخ به چاپ رسید.

این اثر شامل دو نمایشنامه تک‌نفره با نام‌های «رستم و سهراب» و «مرگ به فاصله یک نفس» است که داریوش نصیری به‌عنوان بازیگر و کارگردان با استفاده از شیوه‌های اجرایی نمایش‌های ایرانی و آمیخته کردن آن با سایر گونه‌های نمایشی (شیوه برشت و تئاتر بی‌چیز) در سال‌های ۸۹-۱۳۸۸ در قالب موسیقی- نمایش با گروه‌های بزرگ موسیقی در تماشاخانه سنگلج، تالار اندیشه، فرهنگسرای نیاوران و جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر روی صحنه برده است.

همچنین از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی به عنوان یک اثر منودرام نیز با بازی و کارگردانی ایشان در کشورهای زیر اجرا شد: ارمنستان (ایروان) –ترکیه (استانبول)-مالزی (کوالالامپور)-امارات متحده عربی (دبی و ابوظبی)-روسیه (مسکو و سنت پطرزبورگ).

همچنین نمایش «رستم و سهراب» در دومین جشنواره سراسری تئاتر تک نفره در سال ۱۳۸۹ حائز جوایز: رتبه دوم نمایشنامه‌نویسی، رتبه سوم بازیگری مرد، تقدیر در موسیقی و جزء پنج اثر برگزیده جشنواره شد.

در بخشی از مقدمه این اثر در خصوص ویژگی های اجرایی یک منودرام چنین نوشته شده: تئاتر تک نفره یا منودرام یعنی نبرد بازیگر با خودش روی صحنه. تئاتر تک نفره یعنی حرکت روی لبه تیغ. با کوچک‌ترین لغزش، بازیگر به قعر «دره نا بازیگری» سقوط می‌کند. ایستایی او برای نشان دادن قدرت بدنی و تمرکزش هم‌چون کشمکش کشتی‌گیری با یک حریف خیالی است. حریفی که از ذهن خود می‌زاید و با نفس خود به آن جان می‌بخشد. حریفی که خودش را یکبار دیگر در آن متولد می‌کند و باز هم‌چون ماری دو سر در دل خود می‌پیچد.

در صفحه سی و سه نمایشنامه می‌خوانید:

ایرانم ... ایرانم نگاه کن، بر فراز رشته‌کوه‌های سر به فلک کشیده‌ات، بر پهنه آب‌های نیلگون‌ات، در دشت‌های وسیع و پهناورت، در آسمان پر ستاره‌ات، فرزندان برومندات، همه، یک‌صدا می‌خوانند:

چو ایران نباشد تن من مباد                        بدین بوم و بر زنده یک تن مباد

اگر سر به سر تن به کشتن دهیم               از آن به که کشور به دشمن دهیم

کتاب «دو نمایشنامه تک نفره» در سی و شش صفحه توسط نشر هنر سرخ به چاپ رسیده و توزیع شده است. علاقه‌مندان به مطالعه این دو اثر می‌توانند آن را از کتاب‌فروشی‌های معتبر تهران تهیه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با انتشارات هنر سرخ به شماره : ۶۶۵۶۳۹۷۲ تماس بگیرند.

 


منبع : ایلنا