تاریخ : 12:59 - 1399/12/10
کد خبر : 606920
سرویس خبری : کارگری و اقتصادی
 

تعیین شرایط واگذاری سهام‌های دولتی در بورس

تعیین شرایط واگذاری سهام‌های دولتی در بورس

نمایندگان مردم در خانه ملت، شرایط واگذاری سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را مشخص کردند.

به گزارش کارگر آنلاین، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 10 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1400، با اصلاحات اعمال شده درخصوص موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون تلفیق در جزء 2 بند (الف) تبصره 2 ماده واحده این لایحه با 199 رأی موافق، 4 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

این مصوبه تصریح می کند؛ وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است تمام یا بخشی از سهام و دارایی های دولتی دستگاه های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه و باقیمانده سهام متعلق به دولت و شرکت های دولتی در بنگاه های مشمول واگذاری را مطابق روش های مندرج در قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی عرضه نماید و منابع حاصله را به ردیف 310502 واریز کند. علاوه بر روش های فوق و با رعایت صرفه و صلاح بیت المال، واگذاری سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) مشروط به اینکه مدیریت این صندوق ها بیش از 3 سال دولتی نباشد و همچنین عرضه سهام به روش ثبت سفارش با شرایط زیر نیز مجاز است:

1-2- وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است سهام شرکت های تابعه در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران را که در مالکیت دستگاه های اجرایی زیر نظر قوه مجریه یا شرکت های تابعه آنها و یا بانک های دولتی قرار دارند، در چارچوب روش های مندرج در این جزء واگذار نماید. در صورت واگذاری در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، پس از ایجاد صندوق های سرمایه گذاری، انتقال سهام مذکور در قالب معاملات خارج از جلسه رسمی معاملات بین صندوق ها و عرضه واحدها و صندوق های یادشده به عموم امکانپذیر است. عرضه سهام شرکت ها به روش ثبت سفارش یا در قالب صندوق های سرمایه گذاری تا سقف 30 درصد مشمول تخفیف است، میزان تخفیف توسط هیات وزیران تعیین می شود.

 

 


منبع : خبرآنلاین